(Po-Pá: 9-15)

Události posledních měsíců nám nejen obrátily život vzhůru nohama, nabouraly nám také plány na léto. Dobrou zprávou však zůstává, že turistou se můžeme stát i ve vlastní zemi. Kam se ale vydat, abyste nenarazili na hromady Čechů, donucených zcestovat vlastní zemi?

Dokonce i v Česku máme místa jako stvořená pro romantické večery, dobrodružné výlety či perfektní fotky na Instagram. A kdo to neví, ten se tohle léto přesvědčí. I když se diskutuje o možnosti vyjet za plážovými radovánkami do Chorvatska, nebo na túry do Rakouska a Slovenska, nic není jisté. Navíc, dovolenou v Česku nejen rozšíříte své občanské obzory, přispějete také domácí ekonomice. Ta vaši pomoc bez pochyby potřebuje víc než vy další rutinní dovolenou na okoukané pláži.

Treehouse pod Ještědem. Foto: Amazing places

Nevzdychejte, že budete muset při cestách složit hlavu v dalším nudném hotelu. V zákoutí našich lesů, vesnic i měst se za poslední roky objevilo nespočet originálních chatiček, roubenek či stromových domečků, kde můžete přespat. Dopřát si tak lze spa v malém penzionu, nebo stanování na úrovni, takzvaný glamping, v teepee uprostřed lesního paloučku. Dočasné domovy hledejte na AirBnb, nebo stránce Amazing places.

Pokud si pod odpočinkem v naší krajině představíte pouze hrady, zámky a lomy, pak jste na omylu. O ty sice nouzi nemáme, najdou se ale i jiné turistické poklady. (Nejen) milovníky historie zaujmou třeba řopíky, předválečné opevnění Československa, které naše hranice střeží dodnes. Můžete zavítat do těch větších, která byla přestavěna do útulných muzeí, anebo se vydat po stopách zapadlých a českým turistům vzdálených bunkrů.

Zámek Malá Hluboká. Foto: Kudy z nudy

Zámků jsme sice každý viděli již nespočet, pravdou ale zůstává, že jde o nepostradatelnou českou klasiku. Pokud se chcete vyhnout davům, doporučuji zámek v Letovicích. Nepatří mezi nejzdobnější, ani největší, zato vás okouzlí prošlapané parkety, odrané zdi i sbírka starých šicích strojů, obrazů či knih. Podobnou atmosférou vás uvítá také zámek v Českém Rudolci, známý jako Malá Hluboká.

Ne všichni ale musí za každou cenu toužit po liduprázdných místech. Pokud nechcete nad dovolenou moc přemýšlet a uvítáte jistotu, vyrazte na Stezku řeky Vltavy, podél které vás čekají vodní atrakce, půjčovny kol, zoo či zámek Mitrowicz. Za krásami Vltavy se můžete vypravit také ke zřícenině hradu Maškovec u Kamenného Újezdu, kde se pohledem na řeku můžete pokochat ze skály.

Kromě neobyčejných podniků můžete podpořit také ty, které to již několik let palčivě potřebují.

Kousek od zmíněné zříceniny se nachází známá památka UNESCO, barokní vesnice Holašovice. Méně profláknuté je však české Stonehenge, u kterého kromě imaginárního výletu až do daleké Anglie dostanete i přednášku o energiích. V Jihočeském kraji si nenechte ujít ani oblíbené Terčino údolí a vodopády v Novohradských horách. Krásami tamních lesů vás provede Graselova stezka.

Jižní Čechy ale nejsou jediný kout země nabízející nezapomenutelné zážitky. Krušné hory jsou známé svými doly a šachtami, do kterých se můžete podívat i vy. Majitel štoly Lehnschafter zpřístupnil již několik kilometrů šacht, ve kterých pořádá i několikahodinové prohlídky. Pokud se nebojíte úzkých prostorů, zimy a vody, pak stačí nasadit hornickou helmu, popadnout baterku a vyrazit na průzkumy.

Uhelné safari na Mostecku. Foto: Uhelné safari

Podobně nezvyklý zážitek nabízí uhelné safari po starých mosteckých lomech i obnovované krajině, na kterém můžete strávit od dvou až do pěti hodin. Některé lomy jsou pořád v provozu, a tak lze těžbu uhlí spatřit na vlastní oči. Nedaleko najdete přehradu Fláje, kde užasnete nejen nad nádherným vodním dílem, ale také nad obrovskými dutými prostory uvnitř ní.

Kromě neobyčejných podniků můžete podpořit také ty, které to již několik let palčivě potřebují. O renovaci Karlových Varech se vedou diskuse již dlouho, podobně je to s Lázněmi Kyselka, které se nedaleko nich nacházejí. Lázeňské město má ale i přes chátrání své kouzlo, přeci jen je to domovina světoznámé Mattoni. Navíc se na jeho obnově už pomalu začíná pracovat. Poblíž najdete také romantickou rozhlednu Krásno.

Stačí jen otevřít mapu a poslepu vybrat.

O něco modernější zážitek nabízí rozhledna Velký Kosíř na druhé straně republiky, nedaleko Hané. A pokud cestujete autem, můžete od ní lehce dojet až ke známému zámku a zahradám v Kroměříži. Pokud ale uposlechnete tip od místních, popojeďte ještě kousek dál do Kurovického lomu, kde vás bude čekat nejen ideální atmosféra na rande, vzácné rostliny a zvířata, ale také voda, díky vápenci, jako z Karibiku.

Z Kroměříže už je to jen kousek do všemi milovaného Brna, které má co nabídnout po celý rok. Navíc se asi hodinku od něj ze všech stran nachází další místa, čekající na prozkoumání. Stačí jen otevřít mapu a poslepu vybrat. Historický výlet vám ale určitě zajistí zřícenina kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích. O něco zachovalejší, ale o nic méně krásný klášter Porta coeli najdete v Předkláštěří u Tišnova.

Nejlepší nápad je zařídit si ubytování v některém z větších českých měst a postupně prozkoumávat jeho okolí. Takový objevný výlet můžete podniknout i ze svého domova, například z Prahy se vyplatí zajet do pivovaru či restaurace U Lasíků v Úněticích. Anebo se místo relaxu můžete vžít do kůže dobrodruhů a vyzkoušet čtyřiadvacetihodinovou výzvu v pohybu, která má jediné pravidlo. Zkrátka cestovat!

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz