(Po-Pá: 9-15)

Březen je typicky měsícem, kdy pravidelně vyplňujeme daňové přiznání. Letos Ministerstvo financí kvůli opatřením proti šíření koronaviru prodloužilo podávání až do 1. července. Neznamená to ale, že musíte čekat do poslední chvíle. Při prokrastinaci se můžete vrhnout právě do vyplňování daňového přiznání. A formulář pak na úřad poslat třeba poštou. Odškrtnete si jednu položku z To do listu a sladkou odměnou vám budou vrácené peníze. Student má totiž ze zákona právo na slevu. Jak daňové přiznání podat a kdy máte nárok na slevu?

Obecně platí, že přiznání daní z příjmu nemusí podávat ti studenti, kteří měli v průběhu roku jednoho zaměstnavatele a podepsali u něj prohlášení poplatníka daně, tedy takzvané růžové prohlášení. Daňové přiznání nemusí řešit ani ti studenti, kteří sice pracovali pro více zaměstnanců, ale ti se časově nepřekrývali.

Pracuji pro více zaměstnavatelů ve stejnou dobu

Složitější situace nastává, pokud student pracuje u více zaměstnavatelů zároveň. U jednoho může podepsat růžové prohlášení, u dalšího ale už musí ze své mzdy hradit zálohu na dani (pokud podepisujeme daňové prohlášení) nebo daň srážkovou (zpravidla pokud máme více zaměstnavatelů a daňové prohlášení máme podepsané u jiného zaměstnavatele). Pokud ale u prvního zaměstnavatele celou slevu poplatníka ve výši 24 840 korun a studentskou slevu ve výši 4 020 korun nevyčerpá (a k tomu dochází zřídka), měl by si daňové přiznání podat. Předtím než se pustíte do jeho vyplňování, nachystejte si od všech zaměstnavatelů, u kterých jste v loňském roce pracovali, přehled o vyplacených příjmech. Je to jednoduchý výpis o tom, kolik jste si u daného zaměstnavatele vydělali, kolik vám bylo strženo na dani nebo kolik za vás zaměstnavatel zaplatil na pojištění. Právě tato čísla pak následně budete vepisovat do formuláře daňového přiznání.

Nezapomeňte také potvrzení o studiu. Právě to společně s přehledem vyplacených příjmů bude tvořit přílohy formuláře daňového přiznání. Pokud vaše příjmy tvořily pouze brigády a zaměstnanecké poměry jako třeba částečný úvazek, můžete daňové přiznání vyplnit do zjednodušeného dvoustránkového formuláře, a to i v interaktivní podobě na stránkách Finanční správy. Potom už stačí dokument donést na Finanční úřad v místě trvalého bydliště nebo ho zaslat poštou. Sladkou odměnou za vaše úsilí vám budou vrácené slevy na daních.

Ujistěte se, zda daňové prohlášení opravdu nepotřebujete.

Pracuji jako OSVČ

Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečná, týká se vás podání daňového přiznání v případě, že jste si za uplynulý rok vydělali více než šest tisíc. Pokud váš roční výdělek překročil tuto částku, platí pro vás stejné podmínky jako pro ostatní OSVČ s výjimkou záloh na zdravotní pojištění.

Za první rok podnikání totiž neplatíte žádné zálohy na zdravotní pojištění. Ty se v dalším roce vypočítají až na základě dosaženého příjmu. Sociální pojištění pak neplatíte, pokud váš příjem nepřesáhne rozhodnou částku. Ta pro rok 2019 činila 78 476.

Pokud váš výdělek nepřesáhne 6000 korun ročně nemusíte si s daňovým přiznáním lámat hlavu. I tak máte ale povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Nevydělali jste víc než 6 tisíc korun? Nemusíte nic řešit!

Vlastním nemovitost

Představte si následující situaci: Zdědíte domek na pláži na jihu Španělska. Protože ale studujete v Česku a na španělských plážích se sluníte jen po zkouškách, rozhodli jste se plážový domek po zbytek roku pronajímat. I v tomto případě musíte počítat s podáním daňového přiznání. Kromě zaplacení daně z příjmu vás čeká i zaplacení daně z nemovitosti, která má splatnost nejpozději na konci května.

Lepší špatně než vůbec

Pokud si nejste jisti, zda jste vyplnili daňové přiznání správně nebo ho vyplnit nestíháte, raději ho přesto na finanční úřad doneste. Po 1. dubnu totiž budete mít bez sankcí možnost ho opravit v dodatečném přiznání. To byste měli podat v zákonné lhůtě, tedy do měsíce od zjištění rozdílných skutečností. Pokud tak neučiníte, hrozí pokuta až do výše pěti procent stanovené daně z vašich příjmů. Když máte pocit, že to sami nezvládnete, poradit by měli úředníci. Alternativní pomocí jsou pak i internetové portály, které nabízí interaktivní online formuláře a slibují, že za necelé dvě stovky budete mít do 15 minut hotovo. 

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz