(Po-Pá: 9-15)

Podmínky programu

Proč je program jen pro studenty VŠ nebo VOŠ prezenční formy?

Jde o podmínku Department of States v USA.

Studuji VŠ v ČR, ale jsem občanem jiného státu. Mohu se programu s vaší agenturou zúčastnit?

Ano. Pro program je zapotřebí využít agenturu působící v zemi, ve které studuješ, nikoli v té, které jsi občanem :)

Mohu se zúčastnit, pokud jsem na VŠ již přijat a končím maturitní ročník?

Bohužel ne. Pro získání víz k programu je zapotřebí předložit již platné potvrzení o studiu, tzn. své první léto na VŠ již můžeš strávit v USA.

Pro koho je program WaT primárně určen?

Pro studenty VŠ/VOŠ denní formy studia. Kombinované formě studia neuděluje již americká ambasáda víza.

Je pro WaT program stanovena věková hranice?

Záleží na vízovém sponzorovi a na dané pozici. Standardně je program určen studentům do 26 let.

Když si objednám vlastní cestovní pojištění, můžu si je odečíst z ceny programového poplatku?

Ne, zdravotní a úrazové pojištění od vízového sponzora splňuje požadavky programu (tyto požadavky komerční cestovní pojištění nesplňuje) a je to pevná položka poplatku vízovému sponzorovi.

Výběr pozice a varianty programu

Zvažuji typ práce v USA. Podle čeho se mám nejlépe rozhodnout?

Pokud máte rádi sluníčko a práci na čerstvém vzduchu, nebojíte se vody, je pro Vás ideální práce plavčíka. Pokud k vodě neinklinujete a máte raději práci v restauračních zařízeních, obchodech atd., je pro Vás ideální výběr všech “neplavčických” pozic v našem online katalogu. Rozhodující je také případný termín Vašeho odletu do USA. Nevíte si rady? Zavolejte nám!

Prekurz, kurz a práce plavčíka

Je práce plavčíka v USA náročná a co vše obnáší?

Práce bazénového plavčíka fyzicky náročná není, práce plážového plavčíka ano. Na bazénu dohlížíte na dodržování pravidel bazénu, na příchody/odchody návštěvníků, čistotu bazénu a jeho okolí. Na pláži dohlížíte na dodržování pravidel pláže, příp. máte na starost také půjčování slunečníků/lehátek.

Co mne čeká na prekurzu plavčíka?

Zaplavete 100m prsa, 100m kraul, 100m libovolně v kuse bez časového limitu. Ze dna vylovíte 5kg cihlu a doplavete s ní na zádech na druhou stranu bazénu bez pomoci rukou. Popovídáte si anglicky s lektorem prekurzu, abyste věděl/a, jak jste na tom s úrovní AJ. Zvládli jste prekurz – jste ready na kurz!

Co když se mi nepovede část prekurzu, např. nevylovím cihlu ze dna bazénu?

To, co se nepovede, dotrénujete a přijdete zdarma na další prekurz.

Je stejný prekurz/kurz pro bazénové i plážové plavčíky?

Ano. Plážoví plavčíci musí navíc v USA zaplavat 500m kraulem pod 10 minut. Přes rok posílá plážový plavčík každý měsíc video svojí pětistovky koordinátorovi programu, aby oba věděli, že je student na léto na pláži 100% připraven, příp. nemá problém limit do léta natrénovat. Pokud by student limit v USA nezaplaval, zaměstnavatel jej nemůže zaměstnat.

Mám strach z kurzu plavčíka - není se čeho bát!

I když je kurz třídenní, s našimi instruktory je to zábava! Vše, co potřebujete pro práci plavčíka znát, Vás v učebně a na bazénu naučíme.

Můžu pracovat jako plavčík, i když nosím dioptrické brýle/čočky?

Můžete. S čočkami zvládnete prekurz, kurz i samotnou práci plavčíka.

Jak se připravit na prekurz/kurz, abych uspěl/a?

Pravidelné plavání a potápění se na dno bazénu. Ideálně do hloubky 4m.

CV, video, pohovor

Můžu použít vlastní CV?

Ne. Máme vzorové CV, kde jsou veškeré potřebné info pro zaměstnavatele. CV stáhněte v czech-us účtu nebo Vám ho zašleme mailem.

Musím točit video, i když jej mnou vybraný zaměstnavatel nepožaduje?

Ne nemusíte. Pokud zaměstnavatel video nepožaduje, video nepožadujeme ani my. Video je pro zaměstnavatele zajímavý bonus k CV jak Vás líp poznat.

Když je u nabídky CV, Skype i video, opravdu musím absolvovat vše nebo si můžu vybrat?

Ano vše. Zaměstnavatel si pečlivě vybírá zaměstnance.

Bojím se pohovoru, a tak si vybírám pozice, kde stačí video.

Pohovor není nic hrozného – jedná se o 5-15 minut skype hovoru, žádné zkoušení, jen popovídání si o práci, lokalitě, atd. Zároveň mají studenti prostor se zeptat na cokoliv, co je zajímá. Najdete si tak společnou řeč ještě před odletem do USA a projevíte zájem o pozici.

Ubytování

Pokud zaměstnavatel poskytuje v USA ubytování, mohu si jej zařídit i sám?

Většina zaměstnavatelů zajišťuje ubytování pro studenty programu WaT na celou sezónu. Pokud je tak ubytování součástí job offeru / pracovní smlouvy, není možné si jej zajistit sám.

Nájemné platím dopředu již z ČR nebo až na místě v USA?

Celkovou výši nájemného (pro danou sezónu) zaměstnavatel rozdělí do počtu Vašich výplat v USA – z každého šeku se tak automaticky odečte poměrná část z celk. ceny ubytování. Po příletu do států se v některých případech hradí pouze housing deposit.

Kolik stojí ubytování v USA?

Záleží od lokality a kvality ubytování. Průměrná výše ubytování se pohybuje kolem 160 USD/týden.

Letenky

Proč musíme mít měnitelnou letenku? Jsou dražší a já chci ušetřit.

Člověk nikdy neví, co bude za půl roku – zdraví, rodina, škola… To jsou důvody, které změní vaše plány a možná budete muset posunout let o několik hodin, dní či změnit letiště v cílové destinaci. S měnitelnou letenkou, je možné změnu udělat a nemusíte kupovat letenku novou. Výše poplatku za změnu letenky se odvíjí na základě ceníku letecké společnosti.

Je změna letenky zadarmo?

Ne, záleží od podmínek leteckých společností.

Kde najdu číslo letu?

V elektronické letence. Jde o kombinaci 2 písmen (zkratka letecké společnosti) a 1-4 číslic.

Potřebuji tištěnou letenku při odletu do USA?

Ne. Na letišti vám stačí pas, všechno je v systému.

Potřebuji online check-in před odletem?

Záleží na podmínkách letecké společnosti, většinou však stačí check-in až na letišti.

Návštěva ambasády

Jak moc pravděpodobné je, že získám víza?

Velmi! Podmínky získání víz jsou jasně dané a my přijímáme do programu studenty, kteří tyto podmínky splňují. Veškeré návody k vyplnění a sjednání schůzky od nás dostanete, je potřeba je pouze následovat. Před samotnou schůzkou na ambasádě, přijdete na kontrolu dokumentů k nám do kanceláře, kde každý jednotlivý dokument zkontrolujeme a pošleme Vás na schůzku se vším potřebným. Pak už je pouze na Vás, abyste zodpověděli pár základních otázek, poskytli otisky prstů a schůzka je za Vámi!

Jak taková kontrola dokumentů vypadá?

Je to poměrně rychlovka, když máte vše nachystané dle našeho návodu. Musíte přinést originály požadovaných dokumentů, které po Vás ambasáda bude chtít vidět. Je potřeba navíc donést pasovou fotografii (kdyby náhodou nestačila ta, kterou jste do systému nahráli nebo nebyla dostatečně kvalitní). To že Vám systém fotografii přijme neznamená, že splňuje požadovaná kritéria, proto je potřeba mít s sebou záložní fotografii. Od nás získáte a vyzvednete si poslední dokument DS2019, který u nás vyplníte, a to je všechno.

Jak si sjednám schůzku na ambasádě? A kdy?

Vízový sponzor schválí aplikaci vízového sponzora a vystaví formulář DS-2019, pak od nás dostanete email s dalšími kroky, jak si sjednat schůzku na ambasádě a jak žádat o víza.

Přijel/a jsem na prodloužený víkend, který chci strávit v Praze spojený s návštěvu ambasády, přijel/a jsem akorát teď a mám s sebou kufr/velkou tašku. Pustí mě s tím na ambasádu?

Ne, určitě ne. Naplánujte si návštěvu tak, abyste sebou nevláčeli velké tašky nebo kufry. Z bezpečnostního hlediska, není možné sebou brát ani elektroniku, tudíž počítejte s tím, že budete muset dole u security nechat telefon nebo třeba flash disk, rozhodně ale nemají místo skladovat vaše kufry.

Už teď jsem z celé návštěvy ambasády nervózní, co mám dělat?

Uklidnit se. Není čeho se bát, samotná schůzka s konzulem/ambasadorem je otázka asi 5minutového rozhovoru. Nejhorší je samotné čekání, které absolvujete před tím. Máte od nás vše potřebné, zkontrolované, není důvod, proč byste víza nedostali. Rozhovor se většinou stává z otázek týkajících se vašeho studia, práce v USA a případně vašich pout a vazeb k ČR.

Výzvu k sjednání schůzky na ambasádě jsem dostal/a od agentury už teď (třeba únor), ale já odjíždím až v červnu, nemám teď na ambasádu čas, potřebuji dělat věci do školy.

To rozhodně není dobrá taktika! Za celou tu dobu, co budete návštěvu odkládat se může stát spousta věcí. Není lepší jít na ambasádu dřív, když tam ještě nejsou davy a nemusíte tam čekat třeba hodinu? Sezóna na ambasádě začíná koncem dubna a největší nátřesk je v květnu, a to si tam třeba i víc jak hodinu postojíte. Navíc může se cokoliv stát a vy si pak budete vyčítat, že jste to nestihli zavčasu (např. V roce 2015 se celosvětově netiskla 2x během května a června víza, skoro po dobu 3 týdnů, díky včasně sjednaným schůzkám se to týkalo pouze 50 našich studentů, kteří pak řešili problém s odletem do USA).

Přišla mi výzva k sjednání schůzky na ambasádě, ale já to mám do Prahy daleko a teď se mi to nehodí.

Samozřejmě to se může stát, ale termíny jsou otevřené několik měsíců dopředu, co takhle si pojistit ideální termín až za 2 měsíce? Termín budete mít sjednaný (zarezervovaný), nestane se vám, že by bylo plno (když si termín budete chtít sjednat týden dopředu) a nebudete pak muset panikařit. Navíc Vám přestanou chodit od nás upomínky.

Život v USA

Kolik dolarů v hotovosti si s sebou vzít do USA?

Doporučuje se 1000 dolarů, část z toho může být na kartě, v hotovosti si vezměte minimálně 500 USD.

Jaká je průměrná mzda?

12-16 USD za hodinu, pozice, které dostávají dýška, mají standardně nižší hodinovou mzdu.

Cestování

Co je to grace period? Proč mi vízum platí jen do End Date?

Pracovní víza platí do End Date. Po End Date máte ještě 30 dní (tzv. Grace Period) na cestováni po USA, tato doba není vyznačená ve vízech. Na období před začátkem práce a na cestování po End Date je potřeba se připojistit. Prověřené a kvalitní pojišťovny viz. předodletová orientace.

Je pro cestování do USA potřebná ESTA?

ESTA není potřeba, budete mít J-1 vízum. Pokud však plánujete vycestovat a následně se vrátit do USA po ukončení pracovní části, tzn. během „grace period”, pak je ESTA třeba zajistit.

Pokud chci během pracovní části programu vycestovat mimo USA, co vše k tomu potřebuji?

Je třeba povolení od Vašeho vízového sponzora, kterému zašlete Vaše DS-2019. Vízový sponzor následně do formuláře zaznačí datum vycestování a formulář Vám zašle zpět.

Jaké doklady/víza potřebuji během programu WaT pro vycestování do Kanady?

V současné době nepotřebujete víza pro vstup do Kanady. Pokud do Kanady však přicestujete lodí, nebo letecky, je třeba, abyste si zařídili ETA registraci.

Můžu zameškat školu a vrátit se po začátku semestru?

Nedoporučujeme, může vám být z tohoto důvodu zamítnutá žádost o J-1 vízum v budoucnu. Podmínka programu je včasný návrat do školy.

O našich programech píšeme novinky,
bavíme se s klienty a pořádáme akce

Co je u nás nového?

Pohovor se zaměstnavatelem z USA a proč se není vůbec čeho bát

Je to tady. Pohovor v angličtině se blíží. Už se ti o tom dokonce i zdá a přemýšlíš, že těsně… Více

Plavčíkem v USA téměř zadarmo? To je možné u Signature Pool Management

Léto, Amerika a zážitky, na které budeš s úsměvem vzpomínat celý život. Tak by se dal popsat program Work and… Více

10 důvodů, proč pracovat jako plavčík v Americe

Jako plavčík můžeš v USA pracovat v rámci programu Work and Travel USA. Pro udělení tohoto druhu víz musíš být… Více

Americký sen, který se málem neuskutečnil

Byl podzim roku 2019 a já přemýšlela, kam se vydat. Měla jsem za sebou pracovní zkušenosti z Anglie a Holandska,… Více

Informační webinář: Práce na jihu Evropy

02.05.2024 18:00:00

Máš chuť strávit léto v jednom z nejkrásnějších koutů Evropy – ve Španělsku, na Kypru, nebo v Řecku? Představ si,… Více

Informační webinář: Práce na jihu Evropy

04.04.2024 18:00:00

Máš chuť strávit léto v jednom z nejkrásnějších koutů Evropy – ve Španělsku, na Kypru, nebo v Řecku? Představ si,… Více

Webinář: Jak na řidičák a koupi auta v Kanadě?

21.03.2024 18:00:00

“Když máš v Kanadě auto, máš vyhráno!” 🚗 Tohle uslyšíš od spousty lidí, kteří v Kanadě už byli a možná… Více

Informační webinář: Práce na jihu Evropy

07.03.2024 18:00:00

Máš chuť strávit léto v jednom z nejkrásnějších koutů Evropy – ve Španělsku, na Kypru, nebo v Řecku? Představ si,… Více

Míša, USA – Colorado

Loučeníme se s Coloradem, kde jsme strávili dvě super léta, na která budeme vzpomínat celý život. Odnášíme si spoustu zážitků,… Více

3 měsíce práce, pak cestování – nejlepší léto mého života!

Je to přesně rok, co jsme si s kamarádkou šly sednout na drink a vznikla myšlenka odjet pracovat do Ameriky…. Více

Kačka o Work and Travel: Užijete si super léto!

Díky Work and Travel jsem zažila své dvě zatím nejlepší léta v životě, jelikož jsem poznala spoustu skvělých lidí, získala… Více

Zhodnocení Work and Travel od Báry

Zapojení do WaT bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. Dostala jsem příležitost žít chvíli v jiné zemi a… Více

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Máte nějaké otázky?

Kontaktujte koordinátora programu:

Andrea Hrušková

Andrea Hrušková

Work and Travel USA

+420 773 960 963

a.hruskova@czech-us.cz

Napište nám

Nebo nám rovnou
napište či zavolejte
+420 211 221 501











    Kliknutím na tlačítko odeslat beru na vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

    Zaujal vás některý z našich programů? Napište přímo koordinátorovi programu nebo se registrujte do programu a my vás budeme kontaktovat. Výběr necháváme na Vás!

    © 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz