(Po-Pá: 9-15)

Přišla víza! Jupí! Vyfotit, „poustnout“ na instagram (aby všichni věděli, že holka z maloměsta, vyráží za oceán) a pak už jen čekat na ty předem nezapomenutelný čtyři měsíce na východním pobřeží Spojených států.

Minulý rok jsem nemohla, i když jsem všechny v agentuře Czech-us urgovala, že vážně, ale vážně do té Ameriky musím. Měla jsem ale jenom po maturitě a program Work and Travel v USA je určený až pro vysokoškoláky. Co naplat, musela jsem si ještě rok počkat.

Ale teď, dva semestry za sebou a já už sedím v letadle do New Yorku. Teda, napřed musím do Bruselu. Čekání na přesup. Osmihodinový let na Kennedyho letiště. A pak to šíleně úmorné trmácení vanem s pěti Bulhary, dvěma Poláky a pak co, kluci z Ázerbájdžánu?, do mé cílové destinace – letního resortu v Ocean City.

Zbonbónovatěla jsem!

Konečně jsem na místě, ale než se stačím vzpamatovat z časového posunu a než zase začnu cítit svůj zadek z toho všeho sezení v dopravních prostředcích, už se koukám na svůj odraz v perfektně nablýskané výloze Candy Kitchen, shopu se sladkostmi, kde budu více než tři měsíce na směny pracovat.

9

A od právě tohoto dne, 10. června, se spustí kolotoč, který se má zastavit až v půlce září. Růžové tričko s obrázky bonbónů na sebe oblékám den co den. Občas ho vystřídám s méně oblíbenou modrou variantou. Bohužel to růžové je často od čokolády, speciálně když mám zrovna týden plných dopoledních směn, protože na nich se krájí fudge (typická sladkost anglo-amerického světa) a u toho se zamaže i sám zkušený Američan. Co naplat, musí se pořád chodit do veřejné prádelny na sedmé ulici.

Enjoy your summer!

Jinak ale pracuju spíš v noci. Většinou od pěti do půl jedné. Na boardwalku, promenádě, přímo u písečné pláže, se prochází nejen Američané z Ohia, Pensylvánie a Virginie, ale ke konci léta už převažují Mexičané a turisté z celého světa. Práci se zákazníky si první dva měsíce nemohu vynachválit, ke konci už pomalu dochází nervy. Kolikrát ještě člověk může zopakovat větu „And what else for you madam/sir?“

Ale neuplyne jediný den, kdy by mi svým nekonečně zářivým úsměvem nějaký Američan nezvedl náladu. „Enjoy your summer, sweetheart!,“ křičel na mě ze dveří můj úplně první zákazník s igelitkou plnou gumových medvídků v čokoládě. „You bet I will!“ odpověděla jsem mu. A fakt že jo.

Ono totiž léto není jen o práci. Trvalo sice 14 dní, než jsme se dostaly s holkama z práce na pláž, ale jak jsme se tam jednou vyvalily, jakoby nás odtamtud mohly dostat jen „all-you-can-eat wings“ za deset dolarů v nedalekém baru.

Kromě útrpného hurikánu zrovna na Den nezávislosti 4. července, mě celé léto provázely prosluněné dny, utrácení vydělaných dolarů za oblečení, opravdu o poznání levnější než v Česku, a téměř každodenní jogging. Ono totiž pracovat s cukrovinkami dá vaší postavě hodně zabrat. Díky bohu!

Jedna z mých nejkrásnějších vzpomínek je večerní běh po mostě přes zátoku, kolem zapadajícího letního Slunce dál, za obzor.

3

Nejlepší lidi dělají nejlepší zážitky!

Vůbec to nejlepší na tom všem prožitém v USA, a vůbec to nejlepší kdekoliv na světě, jsou lidi, které jsem tam potkala. Když máte štěstí, narazíte na ně hned po příletu, přímo v práci nebo s vámi rovnou sdílí pokoj. Ale i když ne, za chvíli tam stejně potkáte ty „svoje“, i když pracují jinde (převážně jako plavčíci) a obývají jiný „barák“. Jak pateticky to zní, našla jsem tam přátele, kteří udělali z těch třech měsíců nejkrásnější léto mého života!

5

S blížícím se koncem pracovního léta přijde na řadu i to prokleté loučení. To je naštěstí rychle vystřídáno šimráním v břiše z očekávání toho nejlepšího, co vás vůbec na Work and Travel potká – cestování. Pro mě to tentokrát znamenalo plavbu Karibikem, zábavní parky na Floridě, palmy na Miami Beach, návštěvu Bostonu a nejúžasnější týden v nejslavnějším městě světa, v New Yorku, se vším, co k tomu patří. (Rozuměj, patří k tomu i kilometrová fronta na nový iPhone, vstávání v pět ráno a to tři dny za sebou!)

Ale Ty můžeš mít jiné léto! Autem po Kalifornii, dovolenou v Mexiku, přesun do Jižní Ameriky nebo do Kanady? Cokoliv jen chceš! S opálením a pískem z pláže v botách, novým šatníkem a proslulým americkým úsměvem. To si každý pomyslí: nic není nemožné!

Autor: Katka Kadlecová
www.brainstormag.cz

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Kategorie: Work and Travel

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

10 důvodů, proč pracovat jako plavčík v Americe

Jako plavčík můžeš v USA pracovat v rámci programu Work and Travel USA. Pro udělení tohoto druhu víz musíš být… Více

Americký sen, který se málem neuskutečnil

Byl podzim roku 2019 a já přemýšlela, kam se vydat. Měla jsem za sebou pracovní zkušenosti z Anglie a Holandska,… Více

Virginie nabírá plavčíky. Výdělek až 300 tisíc za léto

Dostat se za prací do USA není vůbec snadné, to ale neplatí pro program Work and Travel. Jedná se o… Více

Vanessa: Léto v USA mi změnilo mindset a nastavilo životní směr

Znáš takový ten pocit, že se bojíš vystoupit ze své komfortní zóny a říkáš si, že to za nic na… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2023, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz