(Po-Pá: 9-15)

Představte si, že si na letišti půjčíte auto. Vyjedete z autopůjčovny a dostanete se na šesti-proudou dálnici, na kterou vás navede GPS. Budete poprvé v životě řídit automat a muset se hlídat, abyste omylem místo spojky nesešlápli brzdu a nezpůsobili hromadnou nehodu. Do toho si budete muset hlídat ukazatele, abyste se včas dokázali dostat do pravého pruhu a dostat se na správný exit. Mezitím vás budou předjíždět auta zleva i zprava. Budete si klást otázky: „Jakou rychlostí mám vlastně maximálně jet? Na co je ten pruh úplně vpravo oddělený žlutou čárou? Komu mám dát přednost na křižovatce bez semaforů? Proč ty auta na kruháči stojí? Atd.“ Někteří z vás možná i zvolají: „Mami, pomoooc!!!“
Pokud chcete být aspoň trochu na tuhle prvotní „šílenost“ připraveni, přečtěte si tento manuál. Vysvětlíme vám základní pravidla a ukážeme některé značky.

Silniční pravidla v USA

Pár základních pravidel

Silniční pravidla v USA

 • V USA se řídí vpravo a bezpečností pásy jsou povinné pro řidiče i spolucestující.
 • Řidič musí mít řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz.
 • Nejvyšší povolená rychlost je různá stát od státu a je označena značkou s textem SPEED LIMIT nebo MAXIMUM SPEED. Povolená rychlost se liší stát od státu, většinou je však 104 km/h (65mph), na dálnicích někdy 110 km/h (70mph).
 • Semafory v USA jsou umístěny až za křižovatkou (dejte si tedy pozor, abyste nezůstali stát uprostřed křižovatky přímo před semaforem 🙂 ), na červenou je povoleno odbočovat vpravo, nejede-li zleva žádné auto. Světla na semaforech skočí z červené přímo na zelenou, ale poté na žlutou, než se opět objeví červená. Blikající žlutá znamená „projíždějte s opatrností“. Blikající červená znamená úplné zastavení.
 • Silniční pravidla v USA

 • Na křižovatkách se můžete setkat se značkou „4-WAY STOP“ (naše varianta neoznačené křižovatky, kde platí přednost zprava), což znamená, že auta přijíždějící ze všech směrů musí zastavit a do křižovatky vjíždějí podle pořadí, ve kterém přijela.
 • Silniční pravidla v USA

 • Automobily jedoucí na kruhovém objezdu dávají přednost automobilům, které k němu přijíždějí (opačně než v ČR).
 • Úsek, kde je zakázáno předjíždění, je označen nápisem „NO PASSING ZONE“ a dvěma žlutými čarami.


Několik základních značek

Silniční pravidla v USA

Silniční pravidla v USA

Američané hojně využívají i značek v textové podobě

 • PED XING – Přechod pro chodce (pedestrian crossing)
 • YIELD – Dej přednost v jízdě
 • BUMP – Hrbol, práh
 • SPEED ENFORCED BY AIRCRAFT – Helikoptéra s radarem pro měření rychlosti
 • ONE WAY – Jednosměrná ulice
 • WORK AREA – Pracovní zóna

Carpools Lane – Jízdní pruhy pro vícečlenné posádky

Silniční pravidla v USA
Na některých místech USA, zejména ve velkých městech, můžete narazit na vyhrazené jízdní pruhy pro auta, ve kterých jsou 2 a více cestujících. Tyto pruhy jsou obvykle volnější a jejich využití vás uchrání před postáváním v dopravních zácpách. Jejich použití je zdarma a neplatí se žádná známka. Jedinou podmínkou je počet cestujících, který musí být 2 a více.
POZOR: Pokud jedete v carpoolu, tak je nutné respektovat plnou žlutou čáru po pravé straně, která říká, že není možné přejíždět z pruhu do pruhu. Jak se tedy dostanu do standardních pruhů? V dostatečném předstihu je před každou křižovatkou žlutá čára přerušena a v těchto úsecích je možné z carpoolu vyjíždět nebo naopak do něj vjíždět. Na tomto videu uvidíte, jak se dá přejet do běžného pruhu:

Stáhnout manuál Silniční pravidla v USA v PDF souboru.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Hledáme ambasadory a koordinátora programu Work and Travel USA

STUDUJTE – BAVTE SE – PRACUJTE – CESTUJTE – ŽIJTE Program Work and Travel USA se po dvou pandemických letech… Více

Ukaž nám, jak vypadá #AmerikasCzechus | Work and Travel soutěž 2022

Po dvou pandemických letech se svět Work and Travel USA konečně vrátil do starých kolejí a my se nemůžeme dočkat… Více

Proč jsem se rozhodla pro Work and Travel USA v New Yorku?

A nakonec vše bylo úúúúplně jinak V lednu 2019 jsem při ne moc dobře rozběhlém zkouškovém začala řešit, co bych… Více

Work and Travel 2019 v Ocean City

Zažijete nezapomenutelný léto! S nápadem vyjet do USA na WaT přišla kamarádka Terka, ke které se ještě přidala druhá kamarádka… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2022, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz