První léto, kdy jsem se účastnila programu Work and Travel USA, jsem pracovala ve Wisconsinu v menším hotýlku jako pokojská. Hotel se nacházel v nádherné oblasti Door County přímo u břehu Michiganského jezera. Z hotelu byl tedy nádherný výhled a po práci jsme si chodili lehnout na pláž a koupat se. Měli jsme také dovolené využívat bazén a vířivku v hotelu, což bylo super. Časem jsem si našla kamarády mezi Američany a někteří z nich měli plachetnice nebo vodní skútry, takže o zábavu nebyla nouze.
Manažerka hotelu byla velmi milá a chovala se k nám hezky. Program Work and Travel využívala již několik let, měla tak mnoho zkušeností s mezinárodními studenty. Většinu personálu tvořili Američané a pak nás tam bylo 6 studentek z Evropy (ČR, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko). Bydlely jsme spolu v domku za hotelem, který byl určený pro sezónní zaměstnance. Byly v něm 3 pokoje, obyvák, kuchyňka a sociálka. Takový klasický studentský podnájem. Skvěle jsme si s holkami sedly a zažily jsme spolu možné i nemožné – v noci jsme jezdily na kole do letního kina (Všichni ostatní samozřejmě autem, protože Američani se jinak nepřepravují, takže jsme byly za úplné exoty. :D), chodily na party, jezdily na vodních skútrech, cpaly se zmrzlinou a sledovaly Game of Thrones a hlavně se psychicky podporovaly a dělaly šílené blbosti při práci. Naposledy jsem se takhle nasmála na základce při začínající pubertě.
Ale teď už k tomu, co přesně obnáší práce pokojské. Do práce musí pokojská přijít v uniformě a nosit pevné, pohodlné boty. Než se rozjede sezóna, hotel není většinou plný, takže máte čas se v klidu všechno naučit. Všechny pokoje většinou vypadají stejně a stejně se i uklízí a chystají. Pro mě bylo nejtěžší správně se naučit stlát postel. Stlaní postelí je totiž od českého způsobu dost odlišné, a pokud stelete velkou postel, tak jsou na to potřeba 2 lidi. Američané jsou zvyklý mít všude manželské postele, které se liší velikostně – King´s bed je větší a Queen´s bed menší. Pokud mají být na pokoji 4 hosté, tak jsou v něm 2 „manželské“ postele a hosté spí dohromady. Pro nás Čechy je to dost zvláštní a nezvyklé. Co nám vadí asi nejvíce, je, že na posteli je jen jedna deka, kterou ti dva přespávající mají dohromady.
Pracuje se samozřejmě 7 dní v týdnu (1 den day off) s tím, že nejvíc práce je v pátek, sobotu a neděli. V pátky a neděle totiž spousta hostů ráno odjíždí a odpoledne přijíždí noví. Pokoje se tedy musí uklidit kompletně celé (tzv. complete). Pracovní doba začíná v osm hodin ráno tím, že člověk přijde na recepci a vezme si papír s rozpisem pokojů. Na něm je u každého pokoje poznámka, co je potřeba v tomto pokoji udělat a kolik v něm bydlí lidí. Zde jsou možné typy úklidu:
Set up – již uklizený pokoj, který se musí jít jen zkontrolovat, protože se do něj odpoledne ubytují hosté (Nejlepší a nejjednodušší)
Make up – pokoj, ve kterém jsou momentálně ubytovaní hosté a je potřeba v něm ustlat postel, uklidit koupelnu (Je to rychlovka, ale občas nechutné, protože někteří lidé mají na pokoji strašný binec.)
Complete – pokoj, ze kterého hosté odjíždí a je tedy potřeba ho uklidit kompletně (Nejnáročnější, protože se musí povléct postel, vysát atd. Ale za to v něm skoro pokaždé najdete nějaký dýška, což potěší.)
Poté se jde do tzv. housekeeping room, kde si pokojská nachystá vozík se všemi věcmi, které k úklidu potřebuje, ale také věcmi, které je potřeba do pokojů doplňovat (čisticí prostředky, povlečení, ručníky, mýdla atd.) Jakmile si všechno nachystá, jde se na věc. Vždy se začíná u Set up pokojů a pak se postupně projíždí chodbou. Někteří hosté si dávají na kliku cedulku „Do not disturb“, v takovém případě pokoj nemusíte uklízet. Všechny pokoje musí být uklizené nejpozději do tří výjimečně čtyř hodin odpoledne.
Ze začátku mě práce pokojské bavila, protože jsem měla po těžkém zkouškovém a potřebovala jsem vypnout a mít naopak fyzickou zátěž. Časem se vám ale všechny činnosti zautomatizují a pracujete jako robot. Po 2,5 měsících mi z té práce začalo trošku „hrabat“ a opět jsem se do školy těšila. Řekla bych, že to byla ideální práce na léto, díky které jsem zase získala motivaci vrátit se do školy a začít se učit.