David se v rámci programu LONDON Job&Fun, který se již třetím rokem uskutečňuje pod taktovkou neziskové organizace Nadání a dovednosti a agentury Czech-us, vypravil do britské metropole. Jsi zvědavý/á, zda se naplnila jeho očekávání, co nejvíce ho překvapilo a jak moc se tedy Londýn liší od Prahy?
Očekávání a první dojmy
Už během příprav na cestu jsem přemýšlel nad tím, jak by se Velká Británie mohla lišit od České republiky. Pocházím z Prahy, a proto jsem nijak velké rozdíly nečekal. Párkrát jsem si v duchu řekl: „Velkoměsto jako velkoměsto,“ což mi dodávalo sílu a odhodlání na 3 měsíce odjet do “neznáma“.
Nastal “den D“ – přílet do Londýna.
Hned první věc, která pro mě byla nezvyklá, byla jízda vlevo a s tím spojená celková orientace – zkrátka najednou bylo vše opačně ☺.
Londýn mě zatím opravdu příjemně překvapil a doufám, že mě bude pozitivně překvapovat i nadále
Městská doprava v Londýně
Poté následovala cesta metrem. Jak jistě víš, tak v Praze metro máme, ale s tím londýnským se to vůbec nedá srovnat.
Je tu několik linek metra a ty se jmenují podle slavných osobností nebo známých míst, například: Victoria Line, Metropolitan Line a Piccadilly Line a podobně. – To není jako u nás v Praze, kde se metro dělí to tří tras (A, B a C, nebo chceš-li dle barev zelená, žlutá a červená).
Když jsme u té dopravy, tak nedílnou součástí londýnského MHD je samozřejmě autobus Double Decker. Určitě ho znáš – je to dvoupatrový autobus, který je nejčastěji zbarven do červena.
Červená barva je také typická pro zdejší telefonní budky, které jsou rozmístěny všude po Londýně. Je ovšem nutné říct, že v dnešní době slouží spíš jen jako lákadlo pro turisty, protože v mnoha z nich se již telefony vůbec nenacházejí.
Správné natočení „hladinky“
Tohle léto pracuji v podniku, který se nazývá EAT. – Tato firma se zaměřuje na výrobu a prodej čerstvých potravin.
Mojí zodpovědností v práci je prodej potravin, příprava kávy i jiných nápojů a komunikace se zákazníky.
Velkou odlišností je tzv. hladinka – míra. Nejlépe se to vysvětluje na příkladu: Češi jsou u piva zvyklí na pěnu, která činí asi 2 cm, ale zde ve Velké Británii pěna nedosahuje hloubky ani 1 cm. To znamená, že pokud si zákazník objedná nápoj, který by měl mít 0,5 l, tak opravdu 0,5 l mít bude.
Velice známým fenoménem je čaj podávaný s mlékem. Jedná se o černý čaj (Breakfast Tea nebo Earl Grey), který obsahuje asi 1 cl studeného mléka. Zpočátku jsem byl k tomuto nápoji mírně skeptický, ale když jsem tuto kombinaci ochutnal, tak mě chuť příjemně překvapila ☺.
Různé přízvuky angličtiny
V mém zaměstnání jsou lidé ze všech koutů světa – například z Francie, Španělska, Itálie, Jamajky, Řecka, Ruska, Indie a Etiopie. Ze začátku bylo velice složité porozumět všem odlišným přízvukům angličtiny, ale čím více se svými kolegy hovořím, o to lépe jim rozumím.
Nejen u mě v práci, ale celý Londýn je velmi kosmopolitní. Bydlím v části, kde většinu obyvatel tvoří Arabové a Indové. O několik desítek kilometrů dále se nachází Chinatown, kde téměř 100 % obyvatel představují Číňané, Korejci a Vietnamci.
Londýn mě zatím opravdu příjemně překvapil a doufám, že mě bude pozitivně překvapovat i nadále. – Když si vzpomenu na obavy, které jsem měl před odletem sem, tak se nad tím vždy pousměju ☺.
Už se těším na zítřek, protože každý den je pro mě plný nových zážitků.