(Po-Čt: 9 - 17, Pá: 9-15)

David se v rámci programu LONDON Job&Fun, který se již třetím rokem uskutečňuje pod taktovkou neziskové organizace Nadání a dovednosti a agentury Czech-us, vypravil do britské metropole. Jsi zvědavý/á, zda se naplnila jeho očekávání, co nejvíce ho překvapilo a jak moc se tedy Londýn liší od Prahy?

david_2

Očekávání a první dojmy

Už během příprav na cestu jsem přemýšlel nad tím, jak by se Velká Británie mohla lišit od České republiky. Pocházím z Prahy, a proto jsem nijak velké rozdíly nečekal. Párkrát jsem si v duchu řekl: „Velkoměsto jako velkoměsto,“ což mi dodávalo sílu a odhodlání na 3 měsíce odjet do “neznáma“.

Nastal “den D“ – přílet do Londýna.

Hned první věc, která pro mě byla nezvyklá, byla jízda vlevo a s tím spojená celková orientace – zkrátka najednou bylo vše opačně ☺.

Londýn mě zatím opravdu příjemně překvapil a doufám, že mě bude pozitivně překvapovat i nadále

Městská doprava v Londýně

Poté následovala cesta metrem. Jak jistě víš, tak v Praze metro máme, ale s tím londýnským se to vůbec nedá srovnat.

Je tu několik linek metra a ty se jmenují podle slavných osobností nebo známých míst, například: Victoria Line, Metropolitan Line a Piccadilly Line a podobně. – To není jako u nás v Praze, kde se metro dělí to tří tras (A, B a C, nebo chceš-li dle barev zelená, žlutá a červená).

Když jsme u té dopravy, tak nedílnou součástí londýnského MHD je samozřejmě autobus Double Decker. Určitě ho znáš – je to dvoupatrový autobus, který je nejčastěji zbarven do červena.

Červená barva je také typická pro zdejší telefonní budky, které jsou rozmístěny všude po Londýně. Je ovšem nutné říct, že v dnešní době slouží spíš jen jako lákadlo pro turisty, protože v mnoha z nich se již telefony vůbec nenacházejí.

Správné natočení „hladinky“

Tohle léto pracuji v podniku, který se nazývá EAT. – Tato firma se zaměřuje na výrobu a prodej čerstvých potravin.

Mojí zodpovědností v práci je prodej potravin, příprava kávy i jiných nápojů a komunikace se zákazníky.

Velkou odlišností je tzv. hladinka – míra. Nejlépe se to vysvětluje na příkladu: Češi jsou u piva zvyklí na pěnu, která činí asi 2 cm, ale zde ve Velké Británii pěna nedosahuje hloubky ani 1 cm. To znamená, že pokud si zákazník objedná nápoj, který by měl mít 0,5 l, tak opravdu 0,5 l mít bude.

Velice známým fenoménem je čaj podávaný s mlékem. Jedná se o černý čaj (Breakfast Tea nebo Earl Grey), který obsahuje asi 1 cl studeného mléka. Zpočátku jsem byl k tomuto nápoji mírně skeptický, ale když jsem tuto kombinaci ochutnal, tak mě chuť příjemně překvapila ☺.

Různé přízvuky angličtiny

V mém zaměstnání jsou lidé ze všech koutů světa – například z Francie, Španělska, Itálie, Jamajky, Řecka, Ruska, Indie a Etiopie. Ze začátku bylo velice složité porozumět všem odlišným přízvukům angličtiny, ale čím více se svými kolegy hovořím, o to lépe jim rozumím.

Nejen u mě v práci, ale celý Londýn je velmi kosmopolitní. Bydlím v části, kde většinu obyvatel tvoří Arabové a Indové. O několik desítek kilometrů dále se nachází Chinatown, kde téměř 100 % obyvatel představují Číňané, Korejci a Vietnamci.

Londýn mě zatím opravdu příjemně překvapil a doufám, že mě bude pozitivně překvapovat i nadále. – Když si vzpomenu na obavy, které jsem měl před odletem sem, tak se nad tím vždy pousměju ☺.

Už se těším na zítřek, protože každý den je pro mě plný nových zážitků.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Lucka: Londýn v době adventu je jedno z nejkrásnějších míst na světě

Město se v době adventu zahalí do hávu světýlek a vánočních dekorací, které můžeš vidět na každém kroku. Začalo období adventu… Více

Tereza: Proč jsem se rozhodla odjet do Anglie

Zatím se mi plní vše, co jsem si v rámci programu Práce v Londýně představovala. Osamostatnila jsem se, viděla jsem… Více

Jany „Gap Year“: Začátky v Londýně aneb Co se dá stihnout za jeden měsíc

Na rozdíl od většiny mých spolužáků, kteří měli za cíl dostat se na vysokou školu, jsem se rozhodla udělat si… Více

Pohovor na práci v Kanadě mi připadal jako fajn pokec s kámoši, vzpomíná Petr

Na rozhodnutí odjet za dobrodružstvím do ciziny není nikdy pozdě. Nemusíte být jen studenti, kteří hledají program na letní prázdniny…. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

Co nového na instagramu?

© 2003-2019, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz