Ve dnech 8. 10 – 13. 10. 2015 deset vybraných žáků, základní školy Melantrichova v Prostějově letělo na studijní jazykový pobyt do Irského Dublinu.
Cesta letadlem trvala jen chvilku, takže za dvě hodiny se žáci se svými vyučujícími ocitli v Irsku, kterému je přezdíváno smaragdový ostrov kvůli neustálému, všudypřítomnému dešti. Během celého pobytu však vůbec nepršelo, takže žáci neměli možnost poznat proměnlivé irské počasí, ale myslíme, že tato zkušenost jim určitě nechyběla.
Na letišti na žáky a vyučující čekaly taxíky, které je všechny rozvezly do hostitelských rodin. V rodinách žáky čekalo vřelé přijetí a samozřejmě večeře. Druhý den se sešli se svými vyučujícími v anglické škole v části Dublinu zvané Dun Loaghaire na břehu pověstného, velmi studeného Irského moře. Výuka probíhala celé dopoledne a každé odpoledne byly pro žáky organizovány poznávací výlety po Dublinu.
Počasí bylo krásné, slunce svítilo, takže Dublin a jeho světoznámé pamětihodnosti byly vidět v celé své kráse. Mezi místa, která žáci navštívili patří: Trinity College, první irská univerzita založená Alžbětou I. v roce 1592 vlastnící jednu z nejstarších knih světa – Book of Kells (iluminovaný rukopis z roku 800 našeho letopočtu známý jako Evangeliář z Kellsu). Dále pak jenu z historicky nejstarších čtvrtí Dublinu zvanou Temple Bar se spoustou galerií, malých muzeí, barů a restaurací, Dublin Castle, který je symbolem bývalé anglické nadvlády nad Irskem, Christ Church Cathedral and St. Patrick ́s Cathedral – dva symboly protestantismu v Irsku, které se rozkládají na místech bývalé vikinské osady na pobřeží řeky Liffey, která odděluje jižní a severní část Dublinu.
Mezi další nezapomenutelné zážitky patřila návštěva Grafton Street s pouličními umělci a nejluxusnějšími obchody a sochou Molly Malone – symbolu Dublinu v blízkosti St. Stephen ́s Green – devíti hektarového parku, jehož výstavbu částečně financoval samotný Arthur Edward Guinness. Mezi bezesporu nejatraktivnější muzeum v Dublinu patřil Guinness Storehouse – interaktivní výstava zaměřená na historii pivovarnictví. Rybářská vesnice Howth s tradičním fish and chips, a procházkou po útesech završilo celý velmi vydařený pobyt. Do Čech se žáci vraceli v pozdních nočních hodinách po nezbytném absolvování závěrečných zkoušek a obdržení certifikátů. Pobyt se velmi vydařil a všichni žáci byli velmi spokojeni. Jistě budou mít dlouho na co vzpomínat.