Nový Zéland alias Aoatearoa je země dlouhého bílého oblaku, která se skládá ze 2 ostrovů. Nachází se na jižní straně zeměkoule v jedné z posledních čistých oblastí planety. Kdybyste se ponořili do Země, objevili byste se ve Španělsku. V noci nad hlavou vidíte místo Malého vozu Jižní kříž. Najdete zde nádhernou přírodu a příjemné obyvatele. Novozélanďané jsou fajn lidi a pojem don´t worry slyšíte pořád. Nikam nespěchají a ničím se nestresují. Směsici kultur obohacují Maorové a Vanuatané.
Na Zélandu je více ovcí než lidí. Chov ovcí je více rozšířen na jižním ostrově. Roční obdobíje zde obráceně než v Evropě, takže když přiletíte v říjnu, tak pomalu začíná léto. Říjen je asi nejvhodnější doba k příletu. Letí se přes Londýn, Dubaj, Brunej nebo Singapore, až do Aucklandu. Z něho se musíte ještě vnitrostátním letem dostat do požadované destinace. Let je opravdu náročný a trvá celkem 26 hodin. Nyní vám popíšu mojí cestu.
Má cesta začala do města Christchurch na jižním ostrově, kde jsem navštěvoval jazykovou školu. Samotné město působí moderním dojmem. Vždyť Zéland je prakticky civilizován západní kulturou pouhých 200 let. Zaměstnanci školy byli velice příjemní a ochotní. Ve škole byli studenti z celého světa a já jsem tam byl jediný Čech. Nejvíce zde byli zastoupeni Japonci, Švýcaři, Arabové, a Korejci. Studium nebylo pouze o tom jak mluvit anglicky, ale také o poznávání kultur. To mě velice kulturně obohatilo. Taktéž i ubytování v rodině byla pro mě zajímavá zkušenost. Dozvěděl jsem se mnoho o životě Novozélanďanů, jejich problémů, radostí a starostí. Po měsíci studia byl čas pomalu začít hledat práci a já jsem se přesunul do severní oblasti jižního ostrova – Blenheimu, kde je rozeseto mnoho vinic v okolí. Prostřihávání vinic je prakticky jediná práce, kterou lze přes zimu v zemědělství dělat. Práce náročná, ale když chcete, vyděláte si až okolo 800 dolarů týdně.
Když získáte Working Holiday víza, máte 1 rok na to abyste procestovali oba dva ostrovy, vždy někde pracovali a přesunuli se dále. Prakticky se zde žije tak trochu kočovně. I místní obyvatelé se často stěhují z města do města a na silnicích můžete vidět, že Kiwíci se stěhuji i se svým barákem na návěsu kamionu. Koupě vozu je zde nutností. Naštěstí ojeté vozy jsou zde velice levné. Doporučuji si pořídit dodávku v kempingové úpravě. Když konečně vyděláte nějaké penízky, tak je čas začít konečně cestovat. Nabídka aktivit, treků a walků je skutečně obrovská. Vždy je nejlepší zajít do informačního centra, které je v každém větším městě. Tam se dozvíte skutečně mnoho informací o možnosti trávení volného času. Nejznámější národní parky jsou: Abel Tasman, Milford a Doubfull sound a Kepler track. Každý národní park má své kouzlo a fotit by se zde dalo do nekonečna. krásy Nového Zélandu přilákaly i filmové štány z celého světa. Proto se Nyní Zélandu říka Země pána Prstenů.