(Po-Pá: 9-15)

Chtěla jsem zkusit něco nového a objevit svět

Přesně před dvěma lety jsem dostala nápad odjet do zahraničí na střední školu. V té době jsem byla v druhém ročníku střední školy v Praze, ale vůbec mě to nebavilo. Chtěla jsem zkusit něco nového a objevit trochu více svět a novou kulturu.

Rozhodla jsem se, že do toho půjdu, a tak jsem si začala zjišťovat všechny možnosti a podmínky. Už od začátku jsem měla jasno, že chci odjet do anglicky mluvící země, kde bych mohla i rovnou odmaturovat a zjistila jsem, že v Kanadě by mě nechali odmaturovat během jednoho roku, a tak jsem měla jasno kam jet.

Studium střední školy v Kanadě

Nejlepší rozhodnutí mého života

I přes všechny obavy a nepřízeň skoro celé mojí rodiny jsem odjela a bylo to snad nejlepší rozhodnutí mého života. Studovala jsem ve městě Saint John v provincii New Brunswick na střední škole Harbour View High School. Hned po příjezdu jsem byla ze všeho moc unešená. Všude kolem mě byla nádherná příroda s rozrostlými lesy a také oceán. Bydlela jsem u host family, která žila zhruba 20 minut za městem, kam jsem každý den dojížděla tím známým žlutým autobusem. Na další aktivity, co jsem měla, nebo za kamarády, mě pak vozili moji host parents.

Studium na střední škole v Kanadě

Život jako z filmu

Školy v Kanadě jsou hodně orientované na sporty a tím pádem jich nabízejí opravdu širokou škálu. Na mé škole měli například americký fotbal, basketbal, volejbal, lyžování/snowboarding, veslování atd. Já jsem se přihlásila na cheerleading, který mě moc bavil. Chodili jsme na zápasy amerického fotbalu a basketbalu a poté jsme měli i vlastní soutěže. Díky cheerleadingu jsem se také seznámila s hodně Kanaďany a utvořila si kamarádství na celý život.

Studium střední školy v Kanadě

Od mořské biologie po dramaťák

Co se týče předmětů, tak to fungovalo tak, že jsem každý semestr měla pět různých předmětů, které spadaly pod různé kategorie. Po dobu jednoho semestru jsem pak každý den měla stejný rozvrh, při kterém jsem docházela na pět předmětů, které jsem si vybrala podle určitých kategorií, abych měla dostatek kreditů. Pak další semestr jsem měla pět dalších předmětů.

Pokud se mi nějaký z předmětů nelíbil, tak jsem měla i možnost si ho do nějaké určité doby změnit na jiný. V Praze jsem chodila na obchodní akademii a vždycky mi vadila polovina předmětů, co jsem tam měla, takže možnost si změnit předmět, co se mi nelíbil, byla fakt super. Škála předmětů je v Kanadě na střední škole také velká. Od práva a různých ekonomických předmětů si můžete vybrat i předměty jako mořská biologie, hudba, outdoor pursuits, výtvarka, dramaťák atd.

studium střední školy v Kanadě

Obavy a cultural shock

Největší obavy jsem měla z toho, že si nenajdu žádné kamarády, což už teď, když se na to dívám zpátky, mi přijde trochu úsměvné. Úplně přirozeně a jednoduše se seznámíš a skamarádíš s ostatními exchange students a buď dřív, nebo později se seznámíš i s lokálními studenty. Největší radu co bych ti mohla dát je, ať se zapojíš co nejvíce do děje školy a různých školních aktivit jako jsou právě sporty a kluby, kde můžeš nejlépe navázat kontakty.

Největší cultural shock byl pro mě asi to, že Kanaďané jsou strašně moc milí a ochotní. Studenti se baví s učiteli i o tom jaký byl jejich den, co mají v plánu, co nového objevili, atd. což pro mě byla hezká změna. Jako další cultural shock bylo pro mě to, že většina lidí tady večeří hodně brzo, třeba už i kolem 4-5 odpoledne, na což mi trvalo si nějakou chvíli zvyknout. Také vzhledem k části Kanady kde jsem byla, jsem tady viděla jeleny a srnky skoro každý den i před mým domem a různě v městě.

studium střední školy v Kanadě

Jak tady funguje známkování

Ve většině předmětech získáš nejvíce známek za domácí práce, prezentace a za práci v hodinách. Poté samozřejmě píšeš testy, ale nepíšou se tak často jako na školách v Česku. Někteří učitelé dávají i takzvané open book tests/exams, což znamená to, že při testech můžeš používat všechny vaše poznámky. Na konci každého semestru se píší final exams, na co je přímo vyhrazený týden. Také máte možnost se rozhodnout nepsat jeden z těch final exams, pokud splňuješ určité podmínky. A v každém předmětu potřebuješ nejméně 60% abys prošl(a), čehož není vůbec těžké dosáhnout.

Maturita? Formalita.

Když jsem přijela do Kanady, tak jsem pořád moc nevěděla, jak tady ta maturita vlastně funguje, ale není to nic složitého. Musíte mít vlastně jen 18 kreditů, které získáte za určité předměty a pak už jen musíte projít každým z nich.

Narozdíl od Česka se tady neskládají žádné zvláštní testy jako maturita, ale jen píšete ty final exams, které se stejně píší každý semestr. A poté samozřejmě zažijete tu známou Prom a Graduation s těmi čepičky a obleky.

střední škola v Kanadě

Tak neváhej a pojď zažít něco výjimečného

Během svého exchange roku jsem měla i možnost cestovat buď se svou host family, se školou, s programem, anebo i s kamarády. Díky tomu, že moje rodina měla dvě děti, které byly sportovně nadané, tak jsem s nimi cestovala po Kanadě na různé soutěže. Se školou jsem pak měla možnost jet i do New Yorku a s jednou kamarádkou, co jsem si udělala tady v Kanadě, jsem pak jela i na Floridu.

Střední škola v Kanadě

Velkým zážitkem pro mě byl výlet na oceán, kde jsme se jeli dívat na velryby a další mořské živočichy. Mimo všech těchto zážitků jsem se konečně ve škole nenaučila jen teorii, kterou stejně za nějakou dobu zapomenu, ale hlavně věci do praxe, na které asi nikdy nezapomenu.

Tak neváhej a pojď do toho.

Lenka

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Markét o studiu VŠ v zahraničí: Škola v Holandsku je mnohem praktičtější, než v Čechách

Markéta původně chtěla zkusit studium na VŠE v Praze, nakonec se ale rozhodla pro razantnější krok a vydala se za… Více

Naše dobrodružná služebka do Kanady

Jak to vypadá, když se tým Czech-us ve složení Magdaleny a Markéty vydá na misi do Kanady? No, čekala nás… Více

Máme podcast! Verča o vysokoškolském studiu v Irsku & začátcích v Galway

MÁME PODCAST! Naše programy jsou tvořeny vámi, našimi účastníky a vaše příběhy jsou důvodem, proč to děláme. Teď si příběhy… Více

Za studiem do Nizozemska: jak začít nový život v zemi tulipánů

Nizozemsko je známé svými romantickými uličkami, historickými městy a spletitými cyklostezkami, ale nabízí toho daleko více. Jaké jsou klíčové kroky… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz