(Po-Pá: 9-15)

Magdaléna vycestovala před pár lety za dobrodružstvím do Kanady. Ta se jí zalíbila natolik, že se tam nakonec rozhodla zůstat a studovat na tamní vysoké škole. Dnes pomáhá českým studentům s výběrem těch nejlepších univerzit či pracovních příležitostí právě na severu za oceánem. V zemi hor, jezer a divoké zvěře.

Nejdřív nám prosím řekni, jak ses dostala ke studiu v Kanadě ty?

Po magistru jsem se rozhodla s kamarádkou vyjet do zahraničí za dobrodružstvím a zároveň uniknout stereotypu. Do Kanady jsem se zamilovala, a nakonec tam zůstala tři roky. Abych tam mohla zůstat, začala jsem studovat na zdejší škole obor Marketing and Public relations. Po třech letech jsem se vrátila zpět do ČR a nakonec mě moje cesta zavedla do Czech-us, kde dělám práci, která mi dává smysl.

Víza do Kanady jsou podle Magdy rychlá a bezproblémová.

Dnes tedy pomáháš studentům s výběrem univerzit a prací v Kanadě. Co ještě je náplní tvé práce?

Má práce je velmi různorodá – od přípravy různých eventů jako jsou Kanadská odpoledne po veletrh Go Global. Go Global je veletrh partnerských univerzit z různých zemí, kde mají studenti možnost seznámit se se zástupci univerzit či přímo s bývalými studenty. Tam dostanou nejaktuálnější a nejpřesnější feedback od svých vrstevníků. Veletrh je zároveň součástí kariérního poradenství. Mojí prací je tedy rozhýbat mladé lidi, aby se nebáli udělat první krok a pomoci jim při výjezdu do zahraničí.

Kanada je pecka, až trochu kýč.

Jak vypadá studium v Kanadě v porovnání s českými univerzitami?

Říkám si, že kdybych vynechala celé studium v ČR, tak udělám asi líp. Kanadský systém mi sedl na míru, protože studium je tam velmi interaktivní, kreativní a živé. Neexistuje tu špatný názor, člověk musí v hodinách nad vším přemýšlet a do toho spolupracuje s lidmi z celého světa. Zároveň se učíš i od svých spolužáků a oni se učí od tebe. Na školách nenajdeš monotónní přednášky, které známe z Česka, ale všechno je tam zábavnější.

Vždycky existuje varianta, jak se do Kanady dostat, jen člověk musí chtít.

Jak dokáže člověka obohatit diplom z kanadské univerzity u nás v Čechách?

Lidé nekoukají na to, jaký máš přesně diplom nebo titul. Je důležité, že člověk někde žil a studoval, protože to o něm něco vypovídá. Zahraniční zkušenost se hodně cení. Dokonce si myslím, že zahraniční dobrovolnictví, studium v zahraničí a podobné aktivity se stávají v určité společnosti už nutností.

Spoustu lidí odradí od studia cena, jak se tohle dá řešit?

Máš pravdu, že to je něco, co řeší všichni. Je jedno, zdali tam jedeš studovat bakaláře, magistra nebo jen diplom, všechno se počítá jako investice. Já jsem zvyklá mít odjakživa brigády, a proto jsem si řekla, že když utrácím za oblečení, vydělám si i na studium. Navíc v momentě, kdy člověk vydělává kanadské dolary, je to něco jiného. V Kanadě je výhoda, že po dobu studia je možné pracovat. Je tedy nutné mít jen něco našetřeno do začátku. Pro zájemce se pak snažíme najít co nejvhodnější školné. Občas dá se platit na dvakrát nebo víckrát během semestru. Vždycky existuje varianta, jak se do Kanady dostat, jen člověk musí chtít. Stipendia tam bohužel existují jen pro velmi úzkou skupinu studentů.

Magda se snaží lidi trochu rozhýbat, aby se vydali do světa – a zatím se jí to daří.

Někdo se také zalekne chladného počasí…

Kanada je známá tím, že tam mrzne. Přesto jsou místa, kde není pod nulou nikdy. Vancouver je sice město obklopené horami, ale skoro nikdy tam nemrzne. Je to tam stejné jako u nás, jen tam nejsou v létě tak velká horka, což je za mě ideální počasí.

Je krásně vidět, jak se stát stará o své občany, ačkoli jsou to i mezinárodní studenti.

Čím je podle tebe Kanada jedinečná?

Samozřejmě přírodou. Je to pecka, až trochu kýč. Jezero, hora, medvěd a najednou los (směje se). Ačkoli jsem procestovala už nějakou část světa, v Kanadě si člověk připadá malinký.

Ovlivnil koronavirus nějak výrazně výjezdy do Kanady?

Naštěstí Kanada zvládá situaci velmi dobře. Kanadská vláda i školy se snaží pomáhat všem, kteří přijedou. Dokonce i zaměstnavatelé se starají o zaměstnance, kteří mnohdy nemusí platit ubytování po nějakou dobu. Je krásně vidět, jak se stát stará o své občany, ačkoli jsou to i mezinárodní studenti. Samozřejmě se teď řeší hodně věcí v online prostoru. Naštěstí Kanada není nijak vážně ovlivněna a jsem za to ráda. 

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz