Working Holiday Kanada nebo Nový Zéland? Za mě určitě Kanada

Adriana Nečasová    Datum: 27.2.2018     Kategorie: Práce v Kanadě, Práce v zahraničí

Adriana měla to štěstí, že si mohla vyzkoušet program Working Holiday v Kanadě i na Novém Zélandu. Jak obě zkušenosti hodnotí? Kde se jí líbilo více? A kterou zemi by doporučila ostatním? Podívejte se na její srovnání.

foto_zeland foto_banff

Před třemi lety jsem měla to štěstí, že jsem se dostala do kvóty a získala Working Holiday vízum do Kanady. Tenkrát to bylo ještě o tom, jak rychle člověk vyplní svou žádost na internetu. Nyní je to pouze o náhodném výběru. Kvóta se otevřela někdy v květnu a během 15ti minut bylo všech 1 000 víz v tahu. Pamatuju si, že toho dne jsem se už od rána ládovala nutelou, pěkně po lžících na uklidněnou, a v hodinu H jsem byla připravena u počítače. Já, jako anti ajťák a naprosto netechnický typ, jsem byla opravdu nervózní. Po 5ti minutách totálního soustředění jsem žádost vyplnila ala Speedy Gonzales a dveře do Kanady se mi pomalu otevřely.

Jen pro představu žádost o Working Holiday na Nový Zéland probíhala naprosto stejně (a stále tak probíhá) s tím rozdílem, že vám během žádosti ještě asi 100krát spadne systém. Zkrátka to mají podchycené. O víza na Zéland jsem žádala ještě v Kanadě. Po půl roce jsem totiž začala být nervózní z toho, co bude za půl roku, až budu muset můj milovaný Candy land (Kanadu) opustit. A tak jsem se rozhodla zkusit to u protinožců. Rodiče byli velmi nadšení, když jsem jim řekla, že místo návratu domů poletím na opačný konec světa…

kanadanovy_zeland

Teď už jsem zpět doma a hodně lidí se mě ptá: Tak co, kde bylo líp? Kanada nebo Zéland? Je velmi těžké tyto 2 země srovnávat. Hodně lidí tvrdí, že jsou si velice podobné. Na Zélandu třeba spousta místních říká, že Nový Zéland je taková menší Kanada a v jistém smyslu mají pravdu. Já jsem si užila jak Kanadu, tak Zéland, ale stejně to pro mě byly dvě dosti rozdílné zkušenosti. Když to teď zpětně hodnotím, tak ten hlavní rozdíl pro mě byl v tom, že v Kanadě jsem se cítila více jako doma. Dokázala bych si představit tam bydlet, studovat a žít dlouhodobě, kdežto Nový Zéland byl takový v jistém smyslu „dobrodružnější“, ale cítila jsem se tam více jako cizinec.

Pro všechny, kteří se nemohou rozhodnout, kterou z těchto zemí si pro Working Holiday vybrat, jsem zkusila vytvořit malé srovnání. Doufám, že vám to pomůže v rozhodování 🙂

 KANADA - CANDY LANDNOVÝ ZÉLAND - KIWI LAND
VÍZA

  • Kvóta 1000 pro občany ČR

  • Výběr probíhá náhodným losováním



  • Kvóta 1200

  • Kdo dřív přijde, ten dřív mele
PRÁCERozmanitější. V Kanadě je větší možnost najít práci v různých oborech i na lepších pozicích. Není problém získat práci v restauraci nebo v hotelu i s horší angličtinou.Převážně práce v sadech a na farmách. K získání práce v pohostinství, hotelnictví apod. Budete potřebovat dobrou angličtinu nebo kontakty/známé.
FINANCEVíce si vyděláte a více si i ušetříte (pokud každý den nechodíte na 5 piv za 10 dolarů).
Jen pro představu, za jeden rok v Kanadě jsem procestovala západ Kanady, podívala jsem se do NYC, na Havaj, na Aljašku a koupila si celosezonní permici na hory.
Také si vyděláte i ušetříte a budete cestovat, ale budete muset pracovat jednou tolik co v Kanadě. Budete nocovat v autě nebo pod stanem, vařit budete podle toho, co bylo v krámu zrovna v akci a do restaurace si zajdete jednou za čas. Jak jsem psala už výše-bylo to dobrodružství 😊
CESTOVÁNÍLetenky do Karibiku, na Havaj, do USA za pár kaček. Super auto na cesty pořídíte za 30-40 000. Pojištění je trochu dražší a je povinné, ale když chcete Kanadu opravdu zažít, určitě se vám to vyplatí. Kanada je obrovská, takže abyste ji poznali celou, tak vám nebude stačit jeden život natož jeden rok, ale z toho, co tam uvidíte vám zaručeně spadne brada!Stopovat nebo koupit auto. Auto na cesty seženete na Zélandu hned. Většina lidí/cestovatelů na Zélandu žije v autě, takže některá auta jsou vybavená na cesty parádně. Cena kolem 40-50 000. Pojištění není povinné, avšak doporučuji. Pokud nemáte odvahu na stopování, tak je auto na Zélandu nutností. Na Kiwi Landu mě nejvíce fascinovala jeho rozmanitost. Na tak malé ploše, mají úplně všechno – oceán, hory, sopky, lesy, fjordy….Někdy jsem si přišla jako bych za jeden den navštívila 3 různé světy.
OBYVATELÉ A JEJICH STYL ŽIVOTAMilí, otevření a vstřícní pohodáři se smyslem pro humor. Váží si své země a vzájemně se respektují. Kanada je multikulturní země, takže se tam cítíte jako byste tam patřili.Na Zélandu je skvělé hlavně to, že tam tolik lidí nežije. Je tam více ovcí než lidí. Když už se ale s místními dáte do řeči, tak zjistíte, že by se pro vás rozdali a že opravdu milují svou zemi a často mluví o tom, jak úžasný Zéland je.
JÍDLOKanadská gastro scéna se velmi podobá té americké. Každopádně na jejich proslulé Poutine - hranolky s UHO (univerzální hnědá omáčka) a sýrem, nedají dopustit. K tomu se asi člověk musí projíst 😀Na Zélandu najdete v supermarketech převážně místní, lokální a sezónní suroviny a z těch vaří i v restauracích, takže kvalita je skvělá. Káva a kavárny se kvalitou s kanadskými nedají srovnat. O vínech ani nemluvím. Pro mě, co se týče jídla a pití obecně, Zéland určitě TOP. Kdo má rád ryby a mořské plody si zélandskou gastronomickou scénu zamiluje.
TURISTIKAVětší adrenalin. Nikdy nevíte, kde jaké zvířátko potkáte. Určitě si pořiďte bear sprej – velký pepřák na medvědy. Na Zélandu můžete být v klidu, tam na vás zaútočí maximálně holub, ale počasí se tu mění z hodiny na hodinu. V jeden den může, svítit slunce, mrznout, být hustá mlha, sněžit a chvíli na to bude opět pařit slunce. Do batohu si sbalte raději všechno.

Kanada i Nový Zéland jsou úžasné země a určitě stojí minimálně za návštěvu. Pro mě to bylo jednoznačně jedno z nejlepších období života a celoživotní zkušenost. Každému doporučuji alespoň jednou takto vycestovat. Nemusíte hned za oceán, začněte třeba v Anglii (je to výborný odrazový můstek do světa). Nehledejte v tom žádné ALE. Prostě seberte odvahu, sbalte kufr a jeďte! Nebudete litovat…to vám můžu zaručit. A když budete mít jakékoliv otázky, klidně mi napište email na a.necasova@czech-us.cz

Adriana,
koordinátorka programu Working Holiday

Chcete s námi do zahraničí? Můžete se

Chcete zasílat články z našeho Blogu?