(Po-Pá: 9-15)

Co tě vedlo k tomu studovat zrovna ve Švédsku?

Rozhodnutí ke studiu ve Švédsku bylo skoro namátkové. Až do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, kam bych chtěla po maturitě jít. Když jsem se rozhodla pro zahraničí, měla jsem možnost podat přihlášku jen do dvou zemí – Švédska a Dánska, protože ostatní evropské země již ukončili první kola přihlášek.  Švédsko jsem si pak vybrala z důvodu širší nabídky studijních programu. Nakonec jsem nastoupila na Malmo University.

Jak vypadalo tvé přijímací řížení? Popiš mi prosím systém jak to tam funguje?

Tím, že má studia byla vyučována v angličtině, jedna z podmínek přijetí byla dostatečná znalost angličtiny a určitý průměr jak z maturity, tak i z vysvědčení čtvrtého ročníku. Já osobně jsem se rozhodla pro IELTS testy, ale i jiné zkoušky jsou uznávané. Struktura švédských programů se velmi liší od českých. Jeden semestr se skládá ze čtyř předmětů, které se studují jednotlivě. To znamená, že něco málo přes měsíc se vyučuje pouze jeden předmět, který je ukončen zkouškou a už se k němu více nevrací. Student má tak zkoušky rozdělené po celý semestr a ne jen na konci, jak je tomu v Česku. Učitelé očekávají zapojení studentů, takže diskuze nejsou výjimkou.

Měla jsi nějaké předchozí zkušenosti se studiem v zahraničí?

Studium ve Švédsku bylo mou první zkušeností se studiem v zahraničí. Bydlela jsem v domě, který byl pronajímán dalšími studenty. Jedna z mých spolubydlících dokonce pokračovala, společně se mnou, v magisterském studiu v Nizozemí.

IMG_6635

Jak tam vypadá studentský život?

Bakalářské studium z počátku nebylo tak náročné, jak jsem si představovala, takže člověk měl dostatek času i na jiné aktivity. Škola nabízela různé zájmové kroužky – od sportu, přes sbor, po přípravu na politické debaty.

O Skandinávských zemí se říká, že je to tam drahé, jak jsi vyřešila financování?

Ve Švédsku je výhodou to, že občané Evropské Unie nemusí platit školné. To, ale rozhodně neznamená, že financovaní není náročné. Já osobně trávila léto prací ve Švýcarsku a jako většina studentů, jsem se spoléhala na asistenci ze strany rodičů.

V porovnání od kamarádů z českých škol – v čem vidíš výhody a nevýhody studování v zahraničí- konkrétně ve Švédsku? Bylo to náročné?

Život ve Švédsku znamená život v jiném jazyce. Člověk je „nucen“ mluvit anglicky (popřípadě Švédsky) a zdokonalení jazyka přijde rychle. Taky je to výborná možnost jak se seznámit s jiným způsobem života, potkat spoustu mezinárodních spolužáků a cestovat. Tato zkušenost mi otevřela spoustu dveří v osobním a hlavně profesionálním životě. Zaměstnavatelé se přece jenom dívají na zahraniční zkušenosti a jazykovou vybavenost. Na druhou stranu mi chyběla rodina a kamarádi, chvílemi jsem nevěděla, kde je „doma“ a chvílemi bylo množství učiva nekonečné. V prvním semestru jsem se rozhodla přidat k mezinárodním vztahům ještě lidská práva a to znamenalo dvakrát více práce. Krize pak přišla při psaní dvou bakalářských prací.

IMG_5172

Na magisterské studium jsi přešla na Holandskou Utrecht University na obor EuropeanGovernance- jaký máš pocit z nizozemských škol oproti švédským?

Příjímací řízení bylo podobné jako ve Švédsku. V prvním kole jsem musela doložit všechny administrativní požadavky – potvrzení o ukončení bakalářského studia, test z angličtiny a motivační dopis. Druhé kolo se skládalo z pohovoru. V Holandsku jsou nároky o mnoho vyšší než na českých školách. Od studentů je požadovaná ne jen znalost daného tématu, ale i schopnost argumentovat a argumenty si obhájit. Tím, že jsem stejný obor studovala v Česku, můžu říct, že studium v Holandsku je náročnější.

Jaké máš plány a vize do budoucna? Kdyby ses mohla vrátit v čase, je něco co by jsi udělala jinak?

Já osobně nelituji výběru svého zaměření, ale znám mnoho lidí, kteří si vybrali studijní obor bez toho, aby věděli, že je to to, co doopravdy chtějí a později toho litují. Kdybych se mohla vrátit v čase, rozhodně bych se rozhodovala stejně. Studium v zahraničí bylo jedním z nejlepších rozhodnutí. Momentálně pracuji ve svém oboru pro českou firmu a netroufám si říct, jaké příležitosti se naskytnou v budoucnosti.

Máš něco na srdci, co by jsi ráda vzkázala našim čtenářům? 

Možnosti studia v zahraničí jsou k nezaplacení. Nemyslím to jen z profesionálního hlediska. Člověk se osamostatní a je sám schopen překonat různé překážky, pozná nové kultury a spoustu zajímavých lidi. Jestliže se vám podobná nabídka naskytne, neváhejte a jděte do toho.

 

 

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz