(Po-Pá: 9-15)

Čím dál častější variantou vysokoškolského života se pro studenty stává studium v zahraničí. Sedly jsme si proto se Sabinou Feldmanovou, která má v agentuře CZECH-US na starosti právě studenty, kteří mají zájem vyjet za hranice, a zamyslely jsme se nad věcmi, které (možná) nevíte – jako kde se dá magistr vystudovat za rok, kam se dá podat přihláška ještě v srpnu a kde můžete studovat zadarmo.

Některé školy možná mezinárodním studentům i nadále nechají poplatky na stejné úrovni jako těm britským.

1. Do Británie s půjčkou naposledy

V Anglii je běžné studovat s půjčkou od britské vlády, která pokryje školné. Ve Skotsku pak vláda tímto způsobem na školné půjčuje studentům na magisterské studium (bakalářské je zdarma), a to maximálně 5500 liber.
,,Kdo se chce spoléhat jen na státní financování, Skotsko by pro magisterské studium zvažovat neměl,” říká Sabina. Zbytek si totiž musí člověk zaplatit sám. Do 1. srpna příštího roku je ale půjčku možné získat naposledy, a to jak v Anglii, tak ve Skotsku.
Komu se do té doby podaří zahájit studium a půjčku tak získat, má ji již na celé studium. Kdo se navíc stihne přesunout do Británie do konce tohoto roku, nemusí mít studentská víza, ale stačí mu pouze zažádat o tzv. pre-settled status a nárok na půjčku pro něj bude zachován minimálně po dobu 5 let. 

“Některé školy vysílají signály, že mezinárodním studentům (kategorie školného, do které kvůli Brexitu budou spadat nyní i občané EU) z Evropské unie zmrazí poplatky a nechají je na stávající úrovni, která je shodná s poplatky pro britské studenty,” uvádí Sabina, ale dodává, že půjčku již nebude možné získat.

Půjčka

2. Za angličtinou nejen do Británie

Velmi oblíbenou alternativou pro studium v anglickém jazyce jsou státy jako Dánsko a Holandsko. Lákavé jsou především proto, že v Dánsku se za studium oproti Velké Británii platit nemusí. V Holandsku sice ano, ale na státních školách se jedná o částku 2168 euro ročně. První rok bakalářského studia se navíc platí jen polovina a student si na školné může vzít půjčku stejně jako v Británii. Na rozdíl od té britské ji ale musí vládě splatit do 15 let, ať se děje, co se děje. Půjčku je možné získat jak na bakaláře, tak na magistra, ale žadateli musí být nejvíce 30 let. 

Za vzděláním v angličtině je možné odjet také například do Irska, které se CZECH-US chystá přidat do svého portfolia. Zde občané EU za studium platí pouze tzv. Contribution fees, což je 3000 euro ročně. Pokud ale člověk pochází z nízkopříjmové rodiny nebo jeho rodiče nevydělají dohromady více jak 1,3 milionu korun ročně hrubého, jsou mu tyto poplatky odpuštěny.

V Nizozemí je také možné vystudovat program pre-masters, který vás lépe na magisterské studium připraví.

3. Není vysoká škola jako vysoká škola

V Dánsku a Holandsku je vysokoškolský systém binární. Univerzity se zde rozdělují na klasické výzkumné a na tzv. University Colleges (Dánsko) a Universities of Applied Sciences (Holandsko). Právě tyto instituce nabízí nejvíce programů v angličtině. Na rozdíl od klasických univerzit je jejich primárním cílem uplatnitelnost absolventů na trhu práce, a tak je součástí studia minimálně 1 rok praxe. V Dánsku se občas může objevit problém s návazností bakalářského studia na magisterské, pokud student přechází z University College na výzkumnou univerzitu. Mohou mu totiž chybět potřebné kredity z konkrétních předmětů, které se na Colleges nevyučují.

4. Cože, magistra jen za rok?

Ve Velké Británii můžete ve většině případů vystudovat magistra jen za rok. Jsou zde samozřejmě výjimky jako je například studium architektury. 99% oborů je ale jednoletých nebo je možné si je na part-time rozložit na dva roky a za každý rok zaplatit polovinu školného. Jednoletý magistr je běžnou záležitostí i v Holandsku, nicméně i zde existují výjimky.

5. Změna oboru po bakaláři? Jde to!

Pokud jste se ve vašem bakalářském studiu úplně nenašli, v Anglii máte možnost změnit směr a magistra studovat v jiném oboru. Díky takzvaným Conversion programům se můžete vyprofilovat v úplně jiné disciplíně. Na jakýkoliv bakalářský titul tak lze navázat například oblíbeným magisterským studiem psychologie.

6. Přípravný magistr

Specialitou Holandska je tzv. Pre-Masters neboli roční přípravka na magistra, kterou univerzity nabízí u svých nejpopulárnějších programů. V případě neúspěchu při přijímacím řízení na magisterské studium z důvodu nedostatečné návaznosti oborů (Holandsko vyžaduje maximální match bakaláře a magistra) je možné nastoupit na Pre-Masters a chybějící znalosti tak doplnit. Studenti si tuto přípravu dle Sabiny velmi pochvalují.

I když je ve Skotsku momentálně takzvaná „blended“ výuka, za normálních okolností dochází studenti do podobně krásných budov.

7. Na univerzitu v Británii nejen od září

Na spoustu bakalářských programů ve Velké Británii se můžete přihlásit i v pololetí a nemusíte tak čekat až na září. Jsou programy, které mají začátek studia dokonce v březnu, dubnu nebo květnu. Nutno podotknout, že se v tomto případně téměř výhradně jedná o ty nejpopulárnější obory jako je business nebo marketing. V lednu se dá nastoupit také na značné množství magisterských programů. Na některé školy se navíc dá přihlásit třeba jen měsíc před začátkem výuky. Pokud jste se tedy rozhodli na poslední chvíli, není problém!

“Školy si jsou vědomy toho, že tento akademický rok mohou ulovit poslední evropské studenty za stávajících podmínek financování, takže je pravděpodobné, že nabídku programů se začátkem studia v lednu či během jara ještě rozšíří,” dodává Sabina.

8. A jak to zvládají školy během koronaviru?

Většina vysokých škol má až na pár výjimek nastavený tzv. blended learning. To znamená, že prezenční výuku školy na campusech sice zachovaly, ale výrazně ji zredukovaly. Přednášky bývají online, a seminářů je většinou možné se za určitých podmínek účastnit osobně. Ti, kteří vzhledem k pandemii nechtěli nebo nemohli na univerzitu dorazit osobně, využili možnosti studovat první semestr až dva zcela online. Zdá se, že se studiem od ledna 2021 to bude podobné. 

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz