(Po-Pá: 9-15)

Pokud plánujete při cestování navštívit hodně míst, nejlepší možností, jak tak udělat, je pronájem auta. Většina společností pronajímající auta vyžaduje při placení kreditní kartu (embosovaná platební karta). Neumožňují platit debetní kartou, kterou vy dostanete u své americké banky (na kreditní kartu totiž nemáte jako student nárok.) Doporučujeme si proto dovést kreditní kartu z České republiky. Můžete si pro tento účel otevřít třeba i nový účet u jakékoliv české banky a po návratu do Čech ho zase uzavřít. Díky tomu budete mít i jasno, kolik vás půjčení auta stálo a nebudou se vám jeho poplatky plést na osobním účtu.

USA pronájem aut

Podmínky pro řidiče

Abyste mohli v USA řídit auto, musíte mít platný řidičský průkaz a hlavně mezinárodní řidičský průkaz, který má platnost rok, a musíte si ho zařídit na úřadě v ČR! Další důležitou podmínkou je věk. Osobám mladším 21 let všeobecně není umožněno půjčit si auto. Osoby ve věkové kategorii 21 až 24 let jsou považovány za rizikovou skupinu a musí zaplatit extra pojištění (Underage driver), které se pohybuje kolem 25 USD za den. Při online rezervaci auta bude jedna z povinných kolonek i věk řidiče a autopůjčovna by vám měla příslušný poplatek automaticky naúčtovat. Osoby 25leté a starší nic takového řešit nemusí. Není tedy k zahození si během léta najít kamaráda v tomto věku, který by vám pak celou trasu během cestování odřídil.

Pojištění řidiče a více řidičů

Před zahájením cestování si musíte koupit cestovní pojištění (zdravotní, úrazové, popřípadě proti ztrátě zavazadel atd.), protože pojištěni od svého vízového partnera jste pouze po dobu práce. Toto pojištění se ale nevztahuje na řidiče auta a na nehody, které se mu stanou při jízdě v autě. Spolucestující jsou kryti, ale řidič ne. Řidič si musí sjednat u autopůjčovny další pojištění. Některé banky umožňují mít toto pojištění v rámci kreditní karty. Pojištění řidiče je ze zákona povinné, jinak riskujete finanční újmu a právní důsledky v případě nehody. Pokud se chcete v řízení střídat a budete mít tedy v autě více řidičů, musíte je při půjčení auta uvést (Additional Driver). V některých státech USA a u některých autopůjčoven se za nahlášení dalších řidičů neplatí.

Pojištění auta

V autopůjčovně vám také nabídnou pojištění auta proti krádeži, poškození aktivnímu i pasivnímu atd. Většinou dostanete na výběr z více druhů pojištění, které budou mít různou šířku pokrytí a taky budou jinak finančně náročné. Je samozřejmě na vás, které pojištění si zvolíte. Ale jelikož nikdy nevíte, co se může stát a i jako zkušený řidič z ČR budete mít ze začátku problém si zvyknout na šesti proudové dálnice a na automatickou převodovku, radíme vám se pojistit. Případné škody na autě v případě havárie se mohou vyšplhat do řádu tisíců dolarů.

Drop fee

Při plánování svého cestování a půjčení auta musíte vzít v úvahu další důležitou věc – drop fee. Jedná se o poplatek, který si autopůjčovny účtují za to, že auto vrátíte v jiné autopůjčovně, než jste si ho půjčili, tzn. v jiném městě či státě. Drop fee se může pohybovat i v řádu stovek dolarů!

Společnosti pronajímající auta

Pronájmem aut se v USA zabývá mnoho společností. Mezi nejznámější patří Hertz, Budget, Fox, a nejlevnější jsou pravděpodobně Thrifty a Dollar. Auto si můžete pronajmout přímo na jejich stránkách, anebo využít služeb zprostředkovatelů, kteří vám po zadání požadavků nabídnou najednou auta od různých společností. Tito zprostředkovatelé mohou mít lepší ceny. Jedním z nich je RentalCars.com, Hotwire.com, Honkcarrental.com nebo Holiday Cars.com (http://www.czech-us.cz/pronajem-auta/).

Autopůjčovny vám podle délky pronájmu budou účtovat různé sazby – týdenní a denní. Budete cestovat např. 17 dní. Na prvních 14 dní vám budou účtovat týdenní sazbu (2x weekly rates) a na poslední 3 dny denní sazbu (daily rates), která může být o trochu vyšší.

Při online rezervaci auta máte možnost zdarma odstoupit od smlouvy do 2 dnů před půjčením. Můžete si tedy i po rezervování auta stále hlídat ceny, a pokud by najednou výrazně klesly, tak rezervaci zrušit a udělat si novou.

Pokud se chcete dozvědět více informací o konkrétní autopůjčovně nebo tipy lidí, kteří si ve vámi zvoleném městě už auto půjčovali, přečtěte si diskuze, kterých je na internetu spoustu.

Auto si můžete rezervovat i přes naše internetové stránky Czech-us – Pronájem auta. Spolupracujeme s firmou Holiday Cars.com, která pronajímá automobily ve 125 zemích světa ve více než 17.000 půjčovnách. Výhodou těchto stránek je, že jsou celé v češtině. Pokud si tedy nejste v angličtině tak jistí, abyste dokázali přímo na stránkách amerických autopůjčoven vše bez problémů ohlídat a rezervovat, tak využijte výše zmíněný odkaz, zprostředkovává půjčení aut od nejvýznamnějších společností v USA a další výhodou je, že vám umožní rychlé srovnání cen.

Smlouvu o půjčení auta si pořádně přečtěte a nechte si jednotlivé poplatky vysvětlit, a to třeba i několikrát, dokud jim nebudete rozumět. Pozor si dejte hlavně na tyto položky:

 • sazba za nákup paliva
 • neomezené najeté míle
 • rozšíření pojistného
 • úhrada škody způsobené nehodou
 • tarify za dodání nebo vyzvednutí auta
 • daň z pronájmu auta
 • geografické omezení pohybu auta.

V téměř každé autopůjčovně vám půjčí auto s plnou nádrží a s možností neomezeného počtu najetých mílí. Dejte si ale pozor, abyste vrátili auto zase s plnou nádrží. Autopůjčovny vám totiž dotankování chybějících litrů benzínu naúčtují a jejich ceny paliva jsou většinou několikanásobně vyšší než u benzinek. Těsně před vrácením auta tedy ještě naposledy natankujte.

Tankování benzínu

Tankování benzínu a platba probíhají jinak než v ČR. U většiny benzínek je postup opačný než u nás – musíte nejdříve zaplatit a teprve poté můžete tankovat (tzv. Prepay). Američané se tak chytře brání proti ujetí bez placení. Máte dvě možnosti, jak zaplatit. Buď přímo u pumpy debetní či kreditní kartou, nebo uvnitř benzínky v hotovosti. Pokud se rozhodnete platit kartou, tak jí musíte zasunout do terminálu, který je součástí pumpy a zadat PIN a popřípadě i ZIP code (směrovací číslo adresy, na kterou máte kartu vydanou). Terminál vaši kartu ověří, a pokud bude v pořádku, vyzve vás, ať začnete tankovat. Nakonec danou částku strhne z účtu a nabídne vám stvrzenku. Jestliže budete chtít platit hotově, tak dáte pracovníkovi uvnitř benzinky nějakou částku, kterou on vloží na číslo pumpy, kde stojíte a pumpa vás nechá natankovat přesně za tu částku, kterou jste zaplatili. Pokud jste přeplatili (do nádrže se vám tolik nevešlo), tak vám pracovník přeplatek vrátí.

Při cestování na západním pobřeží se vždy dopředu podívejte na internet, jestli se na trase, kterou máte následující den ujet, nachází dostatek benzínek a tankujte co nejčastěji. Při přejíždění Nevady anebo mezi národními parky se vám totiž může stát, že přejedete benzinku, následující bude až za několik set kilometrů a vy budete mít jen z poloviny plnou nádrž. Na západním pobřeží jsou mezi jednotlivými místy opravdu obrovské vzdálenosti, proto si cestu pečlivě naplánujte a využijte např. Google Maps, kde se dozvíte počet mil a orientačně i počet hodin, které vám cesta zabere. Většina z vás bude auto vracet na letišti v den odletu zpátky do Evropy, abyste měli auto k dispozici až do konce. Ve svém cestovním plánu si ale udělejte aslespoň jednodenní rezervu, kdyby se něco stalo (rozbilo auto, měli jste havárku nebo se vám prostě jen někde tak líbilo, že byste se tam chtěli zdržet), aby vám neuletělo letadlo.

Silniční pravidla v USA

 • Povolená rychlost se liší stát od státu, většinou je však 104 km/h (65mph), na dálnicích někdy 110 km/h (70mph).
 • Semafory v USA jsou umístěny až za křižovatkou, na červenou je povoleno odbočovat vpravo, nejede-li zleva žádné auto.
 • Na křižovatkách se můžete setkat se značkou „4-WAY STOP“ (naše varianta neoznačené křižovatky, kde platí přednost zprava), což znamená, že auta přijíždějící ze všech směrů musí zastavit a do křižovatky vjíždějí podle pořadí, ve kterém přijela.
 • Úsek, kde je zakázáno předjíždění, je označen nápisem „NO PASSING ZONE“ a dvěma žlutými čarami.
 • Automobily jedoucí na kruhovém objezdu dávají přednost automobilům, které k němu přijíždějí (opačně než v ČR).

Stáhnout manuál Pronájem aut v USA v PDF souboru.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Pohovor se zaměstnavatelem z USA a proč se není vůbec čeho bát

Je to tady. Pohovor v angličtině se blíží. Už se ti o tom dokonce i zdá a přemýšlíš, že těsně… Více

Plavčíkem v USA téměř zadarmo? To je možné u Signature Pool Management

Léto, Amerika a zážitky, na které budeš s úsměvem vzpomínat celý život. Tak by se dal popsat program Work and… Více

10 důvodů, proč pracovat jako plavčík v Americe

Jako plavčík můžeš v USA pracovat v rámci programu Work and Travel USA. Pro udělení tohoto druhu víz musíš být… Více

Americký sen, který se málem neuskutečnil

Byl podzim roku 2019 a já přemýšlela, kam se vydat. Měla jsem za sebou pracovní zkušenosti z Anglie a Holandska,… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz