(Po-Pá: 9-15)

Austrálie je zemí, která se skládá z 6 států, jmenovitě Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Queensland, Tasmánie, Viktoria a Západní Austrálie,a z 3 federálních teritorií -Severní Teritorium, Teritorium hlavního města a Teritoruim Jervisova zátoka.

Když se vydáte do Austrálie resp. OZ, jak je nazývána místními obyvateli, je důležité si nejdřív vybrat město, ve kterém byste chtěli studovat a pracovat. Každému vyhovujete něco jiného. Někdo rád velká hektická města plná turistů jako je Sydney, někoho naopak může lákat město menší, tišší a více osobní jako je například Perth, Gold Coast či Brisbane. Každé město a místo je unikátní, ale všude najdete vstřícné a velmi přátelské Australany, kteří jsou vždy ochotni poradit a pomoci s čímkoliv.

OMG Austrálie!

Jak tedy začít? Najděte si agenturu, která vám dokáže se vším poradit a nabídnout jazykový kurz nebo poskytnout informace ohledně studia na vyšších či vysokých školách. Při návštěvě agentury si s koordinátorem ujasníte, jestli je pro vás vhodnější jazykový či odborný kurz nebo máte vyšší cíl v podobě vysokoškolského diplomu. Nejlepší jazykové školy jsou takové, které pro své studenty organizují různé akce, výlety nebo sportovní utkání, mají studentskou poradnu, přístup k doprovodným a podpůrným materiálům, počítače s připojením na internet a samozřejmě učitele, kteří si svou práci užívají a mají ji jako celoživotní poslání. Na této stránce samozřejmě doporučujeme program Práce v Austrálii od agentury Czech-us 🙂

Od typu studia se také odvíjí i podmínky spojené s imigrační problematikou. Jedná se o dokazování finančních prostředků dostupných na českém bankovním účtu. Pokud se rozhodnete pro jazykový kurz nebo univerzitu, žádné peníze dokazovat nemusíte. To se však netýká studia na odborné škole, kdy australské vládě musíte dokázat 1550 AUD na měsíc, maximálně však na 12 měsíců. Tuto částku však jen dokazujete, ale nikomu neplatíte.

Beach na pláži v Austrálii

Na rozhodování o cílové destinaci může mít velký vliv i situace na pracovním trhu. V každém městě je jiná pracovní nabídka a jiná výše minimální mzdy. Například v Západní Austrálii je minimální hodinová mzda 18 AUD, kdežto v Sydney, kde je pracovní trh opravdu velmi nasycen, je minimální mzda 13 AUD. Najít zde práci není žádný velký problém obzvláště v hotelnictví nebo pohostinství. Avšak pro práci v tomto oboru je důležité mít RSA certifikát, který vás opravňuje k tomu, že můžete servírovat alkohol. Každá lepší firma vám tento certifikát zajistí nebo minimálně poradí jak jej získat. Pro holky je také možné najít práci u úklidových společností, které si české hospodyňky nemůžou vynachválit, a pro kluky je všude hodně místa na stavbách. Nezapomeňte však, že při studiu můžete pracovat pouze 40 hodin za 2 týdny, ale během školních prázdnin se můžete sedřít z kůže.

A kde nějakou práci najít? Spousta restaurací a kavárniček vylepuje volné pozice do výloh, takže tak stačí jen vkročit a zanechat svoje CV. V jiných případech se můžete zeptat známých a kamarádů, prohledávat nabídky v místních novinách či v dnešní době klasicky přes pracovní portály jako je seek.com.au,gumtree.com.au nebo craigslist.com.au.

Přestože je to poněkud drahé a o něco složitější dostat se do Austrálie, je to země neuvěřitelných možností. Jakmile zakusíte australský styl života, už nikdy nebudete chtít nic jiného.

Autorkou článku je Martina Zemenčíková, naše bývalá kolegyně, která si nyní užívá jaro v Austrálii. Martině děkujeme za napsání článku.

Máte otázky, nápady nebo vlastní zkušenosti z Austrálie? Pište do komentářů.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Brigáda v Německu aneb skvělé léto u Bavorského moře

Po své první pracovní zkušenosti v Sasku jsem se rozhodl strávit léto v Bavorsku, které mě dlouhodobě lákalo moderními městy,… Více

Tipy na jarní výlety po Holandsku

Jaro je v rozpuku a to znamená, že i v deštivém Holandsku se roztrhala mlha a šedivá zima se proměnila… Více

5 zajímavostí na Irsku, kterých si všimneš, až když tam žiješ

Když přijedete do jakékoli země pouze na týdenní dovolenou, zanechá ve vás spoustu pocitů a dojmů. Většinou projdete hlavní turistické… Více

Jak jsem si zkusila tři různé práce u jezera Lago di Idro

Pokud váháte nad prací v zahraničí, tak tenhle článek je právě pro vás. V tomto článku bych vás ráda seznámila… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz