(Po-Čt: 9 - 17, Pá: 9-15)

Michael již nějakou dobu pobývá v Londýně, a to díky programu LONDON Job&Fun, který třetím rokem realizuje nezisková organizace Nadání a dovednosti spolu s agenturou Czech-us. Chceš se dozvědět, v čem je pro něj život v Anglii jiný a z čeho je nejvíc nadšený?

michael

Můj život se po příjezdu do Londýna od základu změnil. – Hned vysvětlím proč.

Londýn a větší zodpovědnost

V České republice nenesu žádnou zodpovědnost za chod domácnosti, udržování domu, placení nájmu, obstarávání jídla a za další tomu podobné aktivity. Ovšem v Londýně…

V Londýně je vše jinak – naopak. Na sharehousu musím platit nájem ze svých peněz, které si vydělám. Musím se podílet na chodu domu, což v praxi znamená hlídat kredit elektřiny i plynu, zajistit výměnu žárovky, pokud je to potřeba, a mnoho dalšího. Ani vaření není tak jednoduché, jak by se zprvu mohlo zdát ;).

I co se týče práce, tak je pro mě tato zkušenost nezvyklá. Doma v České republice jsem nikdy neměl „full-time job“. Byl jsem zvyklý pracovat, ale spíše nárazově – formou brigády.

Mzda se tu vyplácí různě. Některý zaměstnavatel vyplácí mzdu měsíčně a jiný zase týdně. Těžko říct, která z těchto možností je lepší.

Poznávání nových lidí

Dalším rozdílem je samozřejmě každodenní komunikace v angličtině.

V práci mám navíc možnost poznat mnoho typů lidí. Blízko našeho restaurantu totiž sídlí finanční firma, jejíž zaměstnanci tvoří přibližně 70 % všech našich zákazníků. – Je úžasné spřátelit se s finančními experty, šéfem marketingového oddělení nebo s ajťákem ☺.

Některé z nich znám už i jménem a občas hovoříme také o osobním životě, a to velice oceňuji, protože mi tím dávají najevo svou důvěru a možnost dozvědět se o nich i něco víc.

Nejúžasnější věcí je to, že Londýn opravdu žije. Je tu stále co dělat!

Srovnání cen

Když jsem si před příjezdem do Londýna prohlížel různé blogy a videa od lidí, kteří v britské metropoli pobývají už nějaký ten pátek, tak nejvíce diskutovaným tématem tam byly ceny jídel a služeb.

Zjistil jsem, že ceny potravin v supermarketech se moc neliší od těch našich. – Jedno kilo banánu vyjde cca na 75p, v přepočtu je to asi 24,- Kč. Jedno kilo vepřového masa vychází na £4, takže něco málo přes 110,- Kč. Perlivá voda stojí 20p, což je rovno 6,- Kč, takže suma sumárum: ceny potravin nejsou nejvyšší ;).

Co je ale v Londýně skutečně drahé, jsou služby. Třeba takové taxi. Cena za 4 kilometry činí 935,- Kč, a to je poměrně hodně.

V restauraci taky platíš za službu – jedná se o tzv. servis, který je započítán v konečné ceně účtu. Cena servisu se odvíjí od levelu restaurace, čím kvalitnější a luxusnější, tím je servisní poplatek vyšší. Pro představu – je to cca 15 % z celkové útraty.

Nebo třeba londýnské metro, které je rozděleno do několika zón. Za centrum Londýna se považují zóny 1 až 2. My s Davidem bydlíme v zóně číslo 3 a měsíční jízdné do zón 1-3 nás vychází na £165, takže něco kolem 4 500,- Kč.

Mzdy v UK jsou tedy sice v porovnání s těmi v České republice vyšší, ale to i ceny služeb, bydlení a podobně. – Takže v konečném výsledku je životní úroveň, dá se říci, stejná.

Kulturní možnosti

Nejúžasnější věcí je to, že Londýn opravdu žije. Je tu stále co dělat!

V dopoledních hodinách můžeš navštívit památky, galerie, muzea a večer zajít do gymu, který je otevřen 24/7, nebo se jen tak procházet po londýnské Oxford Street, kde Tě okouzlí rodinné kavárničky.

Londýn je skvělé místo, plné skvělých lidí, ale je velice důležité zůstat opatrným a obezřetným ;).

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Léto v kempingovém resortu ve Španělsku

Konečně jsem měla svou vlastní pláž Svůj plán vyrazit za prací do Španělska jsem začala naplňovat tím, že jsem se… Více

Před každodenním stereotypem unikla na ostrov

Sabina Hendrichová (25) pracovala na městském úřadě jako referent územního plánování. Práce je na úřadě ji ale nenaplňovala. Potřebovala změnu…. Více

Iveta a Working Holiday Kanada: Proč vyrazit příště raději s agenturou?

Citace: „Jedinou možností, jak přežít zimu a nezbláznit se, je prostě začít něco dělat. Běžkování jsem propadla hned po prvním… Více

Zuzka: Londýn v době adventu je jedno z nejkrásnějších míst na světě

Město se v době adventu zahalí do hávu světýlek a vánočních dekorací, které můžeš vidět na každém kroku. Začalo období adventu… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

Co nového na instagramu?

© 2003-2020, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz