(Po-Pá: 9-15)

Ať už pracujete kdekoli ve světě, musíte své příjmy přiznat danému státu. Stejně je tomu v České republice i v USA. Jedna z našich dceřiných společností, známá také jako Protax Refund, pomáhá všem, kteří si nechtějí daňové přiznání zpracovávat sami. Není to totiž jen tak 🙂 Protax řeší ročně stovky přiznání pro studenty, kteří s Czech-usem strávili léto v USA na programu Work and Travel – podmínky v jednotlivých státech USA se totiž mohou lišit. Podívejte se na jejich základní přehled.

foto_dane

Každý, kdo pracoval v USA a vydělal si více než 4050 USD (hodnota pro poslední daňové období) je povinen podat daňové přiznání. Přiznání obsahuje dvě části – federální a státní. V případě odvodů na federální a státní dani v průběhu pracovního poměru je možné při podání přiznání tyto odvody nárokovat refundací zpět.

Obecné informace k podání přiznání:

foto_dane2

K podání přiznání je třeba SSN karta, W2 formulář od zaměstnavatele a nejlépe také poslední šek. Poslední šek sice není povinný, ale je dobré ho k přiznání přiložit, a dát tak úřadu veškeré možné podklady ke zpracování. V případě absence W2 formuláře se na úřad může zaslat poslední šek jako náhrada.

Při podání přiznání vždy udejte adresu, na které budete schopni převzít si poštovní zásilku minimálně v následujících 6 měsících. Nejlépe adresu trvalého bydliště, nebo alespoň adresu, kde si standardně přebíráte poštu.

Mějte na paměti, že práce úřadů je mnohdy pomalá a nejsou schopni dodržet lhůtu 3-4 měsíců, kterou standardně mají na zpracování přiznání.

Úřady veškerou korespondenci včetně šeků rozesílají obyčejnou formou do poštovní schránky a šeky či dopisy tak mohou poštou putovat i několik týdnů.

Federální úřad mnohdy nedokáže refundaci šekem doručit na první pokus – pokud se tak stane, musíte vyzvat svou agenturu na zpracování daní, aby tuto situaci vyřešila.

Federální úřad často před odesláním refundace zažádá dopisem o ověření identity – toto je třeba ihned řešit s agenturou, která úřadu poskytne potřebné informace.

V některých státech se podmínky pro refundaci daní liší od těch obecných. Dali jsme pro vás přehled výjimek, o kterých byste měli vědět:

Podání daňového přiznání ve Virginii:

Virginia je tradičně jedním z nejpomalejších úřadů na zpracování přiznání v celém USA. Mnohdy je čekací doba na doručení refundace celé měsíce.

Systém úřadu má také problém s generováním adres do adresního řádku šeku a mnohdy se stane, že šeky se vrací na místo odeslání jako nedoručitelné. Je třeba průběžně informovat agenturu na zpracování daní, aby vám byla v případě takových problémů nápomocna.

Podání daňového přiznání v Marylandu:

Stejně jako u úřadu ve Virginii se systém Marylandského úřadu potýká s problémy s generováním adres do adresního řádku šeků. Mnohdy se šeky vracejí na úřad jako nedoručitelné a tuto situaci je třeba přes agenturu řešit, aby refundace byla v pořádku doručena.

Podání daňového přiznání ve Wisconsinu:

V tomto státě je odlišný daňový systém a je třeba se připravit na fakt, že státní odvod není možno refundovat, naopak ve většině případů bude vypočten doplatek.

Podání daňového přiznání v Texasu a na Aljašce:

V těchto státech se neodvádí státní část daně, proto zde nevzniká nárok na státní refundaci.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Ukaž nám, jak vypadá #AmerikasCzechus | Work and Travel soutěž 2022

Po dvou pandemických letech se svět Work and Travel USA konečně vrátil do starých kolejí a my se nemůžeme dočkat… Více

Proč jsem se rozhodla pro Work and Travel USA v New Yorku?

A nakonec vše bylo úúúúplně jinak V lednu 2019 jsem při ne moc dobře rozběhlém zkouškovém začala řešit, co bych… Více

Work and Travel 2019 v Ocean City

Zažijete nezapomenutelný léto! S nápadem vyjet do USA na WaT přišla kamarádka Terka, ke které se ještě přidala druhá kamarádka… Více

Proč se stát plavčíkem na Long Islandu? Pro Jana byla jeho volba prý jednoduchá a jasná!

Být plavčíkem neznamená sedět celý den u vody a pozorovat, jestli se někdo netopí, ale má to i své výhody… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2022, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz