(Po-Pá: 9-15)

Ať už pracujete kdekoli ve světě, musíte své příjmy přiznat danému státu. Stejně je tomu v České republice i v USA. Jedna z našich dceřiných společností, známá také jako Protax Refund, pomáhá všem, kteří si nechtějí daňové přiznání zpracovávat sami. Není to totiž jen tak 🙂 Protax řeší ročně stovky přiznání pro studenty, kteří s Czech-usem strávili léto v USA na programu Work and Travel – podmínky v jednotlivých státech USA se totiž mohou lišit. Podívejte se na jejich základní přehled.

foto_dane

Každý, kdo pracoval v USA a vydělal si více než 4050 USD (hodnota pro poslední daňové období) je povinen podat daňové přiznání. Přiznání obsahuje dvě části – federální a státní. V případě odvodů na federální a státní dani v průběhu pracovního poměru je možné při podání přiznání tyto odvody nárokovat refundací zpět.

Obecné informace k podání přiznání:

foto_dane2

K podání přiznání je třeba SSN karta, W2 formulář od zaměstnavatele a nejlépe také poslední šek. Poslední šek sice není povinný, ale je dobré ho k přiznání přiložit, a dát tak úřadu veškeré možné podklady ke zpracování. V případě absence W2 formuláře se na úřad může zaslat poslední šek jako náhrada.

Při podání přiznání vždy udejte adresu, na které budete schopni převzít si poštovní zásilku minimálně v následujících 6 měsících. Nejlépe adresu trvalého bydliště, nebo alespoň adresu, kde si standardně přebíráte poštu.

Mějte na paměti, že práce úřadů je mnohdy pomalá a nejsou schopni dodržet lhůtu 3-4 měsíců, kterou standardně mají na zpracování přiznání.

Úřady veškerou korespondenci včetně šeků rozesílají obyčejnou formou do poštovní schránky a šeky či dopisy tak mohou poštou putovat i několik týdnů.

Federální úřad mnohdy nedokáže refundaci šekem doručit na první pokus – pokud se tak stane, musíte vyzvat svou agenturu na zpracování daní, aby tuto situaci vyřešila.

Federální úřad často před odesláním refundace zažádá dopisem o ověření identity – toto je třeba ihned řešit s agenturou, která úřadu poskytne potřebné informace.

V některých státech se podmínky pro refundaci daní liší od těch obecných. Dali jsme pro vás přehled výjimek, o kterých byste měli vědět:

Podání daňového přiznání ve Virginii:

Virginia je tradičně jedním z nejpomalejších úřadů na zpracování přiznání v celém USA. Mnohdy je čekací doba na doručení refundace celé měsíce.

Systém úřadu má také problém s generováním adres do adresního řádku šeku a mnohdy se stane, že šeky se vrací na místo odeslání jako nedoručitelné. Je třeba průběžně informovat agenturu na zpracování daní, aby vám byla v případě takových problémů nápomocna.

Podání daňového přiznání v Marylandu:

Stejně jako u úřadu ve Virginii se systém Marylandského úřadu potýká s problémy s generováním adres do adresního řádku šeků. Mnohdy se šeky vracejí na úřad jako nedoručitelné a tuto situaci je třeba přes agenturu řešit, aby refundace byla v pořádku doručena.

Podání daňového přiznání ve Wisconsinu:

V tomto státě je odlišný daňový systém a je třeba se připravit na fakt, že státní odvod není možno refundovat, naopak ve většině případů bude vypočten doplatek.

Podání daňového přiznání v Texasu a na Aljašce:

V těchto státech se neodvádí státní část daně, proto zde nevzniká nárok na státní refundaci.

Kategorie: Work and Travel

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

10 důvodů, proč pracovat jako plavčík v Americe

Jako plavčík můžeš v USA pracovat v rámci programu Work and Travel USA. Pro udělení tohoto druhu víz musíš být… Více

Americký sen, který se málem neuskutečnil

Byl podzim roku 2019 a já přemýšlela, kam se vydat. Měla jsem za sebou pracovní zkušenosti z Anglie a Holandska,… Více

Virginie nabírá plavčíky. Výdělek až 300 tisíc za léto

Dostat se za prací do USA není vůbec snadné, to ale neplatí pro program Work and Travel. Jedná se o… Více

Vanessa: Léto v USA mi změnilo mindset a nastavilo životní směr

Znáš takový ten pocit, že se bojíš vystoupit ze své komfortní zóny a říkáš si, že to za nic na… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2023, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz