(Po-Pá: 9-15)

,,To už si ze mě děláte srandu ne? Vy už si názvy těch míst, kam jedete, vymýšlíte…Azory…Příště pojedete na Alíkovy ostrovy?“ ozvalo se z řad kamarádů po doposlechnutí našich plánů po mých státnicích. Tyhle ostrůvky uprostřed Atlantiku jsou ale skutečné, i když k pohádce nemají daleko. Vulkány, termální vířivky, útesy, jediná čajová plantáž v Evropě a v dálce vodotrysky velryb.

Atlantikem omývané souostroví patří k Portugalsku, ačkoliv se od něj nachází skoro jednu třetinu cesty do Ameriky. Azorské ostrovy v oblasti Makaronézie se skládají z devíti ostrovů, které se od sebe ale značně liší. Největší ostrov São Miguel má například skoro každý centimetr půdy zemědělsky využitý, na ostrově Pico se pěstuje víno a ostrov Terceira je místo plné kráterů a jezírek.

Jelikož má největší ostrov São Miguel na délku jen 95 km vystačí vám na návštěvu celého ostrova i pár dní. Za chvíli vám už ani nebude připadat divné, že když zadáte do GPS adresu dalšího místa, kam chcete vyrazit, napíše vám dojezd 10 min. Ač je ostrov malinký je na něm toho k vidění opravdu mnoho. V jednu chvíli se můžete koupat v termálních proudech v moři a za deset minut sedět na vrchu kráterového jezera a kochat se překrásným výhledem. Jelikož je ze všech devíti Azorských ostrovů São Miguel i nejosídlenější, budou kromě přírodních krás vaši cestu lemovat pole a kravičky. A to nejen zpovzdálí. Nejednou se vám stane, že uvíznete v koloně a skoro tunová kráva bude před vámi i za vámi.

Termální jezera uprostřed pohádkového parku.

První vaše kroky dost pravděpodobně zamíří do města Ponta Delgada, kde je i malinké letiště. V Pontě se projdete nádhernými uličkami vyskládanými bílými a černými dlaždicemi, kolem černobílých kostelů a skrz městské brány se třemi oblouky, kde se kdysi vstupovalo do vesnice. Z Ponty můžete vyrazit prozkoumávat ostrov po souši anebo vyrazit na moře pozorovat velryby. Ty jsou jedním z největších lákadel tohoto ostrova. Celoročně můžete na lodích pozorovat vorvaně, delfíny a sem tam i nějaké jiné druhy velryb. Vrcholem sezóny je pak duben, kdy začíná díky migracím období výskytu i jiných druhů velryb.

Jak to ale u turistické atrakce bývá, budou na vás blikat lákadla jedné turistické kanceláře vedle druhé, vybírejte proto, prosím, pečlivě (nejlépe společnost, kde třeba pracují mořští biologové – World Cetacean Alliance), aby vaše pozorování velryb nespočívalo jen v poskakování na přeplněné lodi s touhou dostat se co nejblíže k velrybám a získat nejlepší fotku na Instragram.

Jediná čajová plantáž v Evropě.

Z míst k navštívení stojí za zmínku Ponta da Ferraria, kde si můžete vychutnat koupačku v oceánu za přítomnosti teplých proudů, které se zde střídavě během dne vyskytují (můžete sledovat v aplikaci Ferraria), překrásné tektonické jezero Lagoa Azul, či jediná čajová plantáž v Evropě Chá Gorreana (nejlepší čaj, fakt!). Pokud zabloudíte i do vesničky Furnas, navštivte místní termální jezera a vířivky, která se nacházejí uprostřed pohádkového parku.

Dopřát si samozřejmě můžete i spoustu lahůdek. Ať už je to maso speciálně připravované tradičním způsobem v jámách v zemi, které jsou rozpálené geotermální aktivitou, či mořské speciality. Neopomeňte ani sladké deserty jako pastéis de nata či queijadas de sintra.

O ostatních ostrovech vám (zatím) nemohu povědět z vlastní zkušenosti více, ale takovým malým tipem na závěr je to, že pokud si koupíte letenku z Portugalska, tak prý díky vnitrostátní politice azorské aerolinie SATA Air Acores můžete zadarmo odletět na některý z dalších ostrovů, pokud jste přiletěli z Portugalska či Madeiry!

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz