(Po-Pá: 9-15)

Au- pair, nebo sběr ovoce, nebo jet pracovat přímo do Londýna?
Ach jo, já nevím… tak ještě jednou. Au- pair, nebo sběr ovoce, nebo jet pracovat přímo do Londýna? Já se asi nerozhodnu…

Je tohle váš případ? Také přemýšlíte, kam se v létě vrtnout? Chcete si zlepšit jazyk, vydělat si nějaký libry, seznámit se s lidmi z jiné země a najít si mezi nimi kamarády, poznat jinou kulturu a taky si užít? Tak právě pro vás je tento příspěvek, ve kterém vám zkusím podle své osobní zkušenosti ze zahraničí nastínit, jak to všechno funguje a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností.

Cestování jsem milovala odjakživa a už během střední školy jsem každý rok jezdila na různé výměnné pobyty. Po střední tedy logicky přišla otázka, tak kam teď? Uměla jsem anglicky a německy, ale v němčině jsem moc nerozuměla. Volba tedy padla na Anglii, ve které jsem už jednou byla týden na dovolené s kamarádkami přímo v Londýně, a hrozně se mi tam líbilo.

Začátky nebyly lehké

Picture 1

Našla jsem si malou agenturu, která se pobytem au-pair zabývala a našla mi rodinu v Readingu jižně od Londýna. Jela jsem tam na 2 měsíce a musím říct, že mé pocity z toho léta jsou dosti rozporuplné. Hlídala jsem totiž 2 kluky 9 a 11 let, kteří byli skálopevně přesvědčeni, že je moje vina, že rodiče chodí do práce a netráví s nimi léto, protože kdybych nepřijela, tak by mohli být přece s nimi. Takže už od začátku jsem byla jejich úhlavním nepřítelem a občas mi to dávali pěkně sežrat. Např. když poprvé co jsem s nimi byla sama venku, utekli a já měla co dělat, abych vůbec trefila domů. Další problém byl, že se mnou nijak aktivně netrávili čas a vůbec se mnou nemluvili, takže procvičení angličtiny bylo nulové. Program byl taky finančně docela nákladný, a jelikož jako au-pair nemáte klasický příjem ale jen kapesné, tak jste rádi, že se vám vůbec něco vrátí. Jediným pozitivem byli rodiče kluků.

Picture 2

Oba byli manažeři a byli strašně fajn, takže aspoň večer jsem si mohla rozumně popovídat s dospělými lidmi, ale byla to tak hodinka denně. Rodiče byli fajn jen do té chvíle, než mě začala maminka podezírat, že mám nějaké pletky s jejím manželem. Samozřejmě mi to neřekla napřímo, ale cítila jsem z její strany ochlazení a Nick (tatínek) mi pak řekl, o co jde. Byla jsem z toho dost v šoku a připadala jsem si jak v nějaké bláznivé americké komedii. 😀 Naštěstí jsem měla za týden odlétat, takže se to dalo nějak vydržet.

Sbírání ovoce také sranda není

Přímo na farmách jsem nikdy nepracovala, ani jsem nesbírala v zahraničí ovoce, ale mám spoustu kamarádů, co to dělali. Můj kamarád Bolek pracoval na Novém Zélandu a sbíral všechno možné, co zrovna dozrávalo, a říkal, že je to fakt makačka a člověka bolí celé tělo. Nejhorší jsou plodiny, které rostou těsně nad zemí, a musíte se pro ně zohýbat např. jahody. Takové brigády se dají dělat jen nárazově na krátkou dobu max. 1 měsíc. Kamarádka sbírala ve Skotsku maliny, což by si člověk řekl, že je dobrý. Jenže na farmách ve Spojeném království pracují lidé z východní Evropy, kteří rozhodně nemluví anglicky a navíc jsou strašně pracovití. Jelikož je jejich životní standard mnohem nižší než náš, tak když už se dostanou do Spojeného království, tak makají od nevidím do nevidím. Strašně tak zvyšují nastavené normy, co se dá stihnout za určitý čas a farmáři pak snižují výši výdělku. Tudíž na nás pracujících normálním tempem je pak nahlíženo jako na ty pomalé. Nemluvě o tom, že angličtinu si tady rozhodně nezlepšíte, protože vašimi kámoši se stanou Poláci, Slováci a Češi.

A pak konečně Londýn…

Picture 3

Moje nejlepší pracovní zkušenost ze zahraničí byla, když jsem pracovala ve službách přímo v Londýně. Agentura Czech-us mi zajistila v Londýně ubytování, pomohla se CV a přípravou na pohovor v AJ a vysvětlila mi, jak to v Londýně chodí, co všechno si budu muset po příletu zařídit. V Londýně jsem pak chodila na předem domluvené pohovory a našla si práci pokojské v hotelu. To samozřejmě není kdoví jaká práce. Ale na druhou stranu, když máte po těžkém zkouškovém a potřebujete si vyčistit hlavu, tak trocha fyzické práce neuškodí. Navíc jsme pracovali ve dvou, takže jsem se mohla s někým seznámit. Měly jsme v hotelu skvělý kolektiv pokojských a recepčních, takže jsme si užili hodně legrace. A když už nám z té práce hrabalo, tak jsme začali dělat blbosti, viz obrázek níže. 😀 V shared housu (ubytování) jsem bydlela s cizinci (Španělé, Portugalci, Bulhaři, Rumuni), takže jsem celý den byla nucená mluvit anglicky a fakt jsem si angličtinu za ty 4 měsíce suprově zlepšila.

Picture 4

Toť vše k práci, která se nabízí ve Spojeném království. Když bych měla shrnout hlavní výhody a nevýhody. U au-pair je nevýhoda, že nemáte klasický plat a tedy nevyděláváte. Pokud vás děti nebudou mít rády, bude to docela peklo a anglicky se nenaučíte. U práce na farmách si zničíte tělo a budete obklopeni lidmi ze střední Evropy, takže přínosy taky minimální. U práce v Londýně jsou vyšší vstupní náklady, protože ubytování ve městě je dražší, ale za to máte normální práci a klasický plat. Londýn je multikulturní město, takže jste neustále obklopeni cizinci z celého světa a anglicky se rozmluvíte perfektně.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Jak jsem si zkusila tři různé práce u jezera Lago di Idro

Pokud váháte nad prací v zahraničí, tak tenhle článek je právě pro vás. V tomto článku bych vás ráda seznámila… Více

Jak jsem odjela do Kanady s batohem na půl roku a zůstala dalších 7 let

Ahoj, jsem Markéta a od malička miluju cestování a poznávání nových kultur a zemí. Ráda plánuji, takže spousta mých cest… Více

Práce na Mallorce: Nekonečný přísun slunce a pozitivní energie

Pro úvod začnu tím, že jsem nikdy nebyla osoba, která by se viděla právě v hotelnictví, věděla jsem ale, že… Více

Letní brigáda v prázdninové vesničce u Baltského moře

Brigáda v Čechách není pro tebe? Mezi nejkrásnější místa v Německu patří bezpochyby pobřeží Baltského moře. Právě tam se nachází… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz