Jaké je to pracovat na slunném řeckém ostrově, ve španělském rezortu a v irské kavárně? Alča sdílí svůj příběh o cestě za prací do zahraničí – od prvních kroků přes kulturní šoky až po objevení vášně pro mixologii.
Raději čteš? Přečti si shrnutí rozhovoru.
Ahoj, vítej u podcastu Go Global, kde přinášíme inspirativní rozhovory s lidmi, kteří studují a pracují v zahraničí. Dnes mám tu čest přivítat Alenu Svobodovou, která má pracovní zkušenosti z Řecka, Španělska a Irska. Ahoj, Aleno!
Ahoj, děkuju za pozvání, jsem ráda, že tu můžu být.
My jsme rádi, že tě tu máme. Na úvod nám prosím řekni něco málo o sobě.
Jsem Alena Svobodová, pocházím z Třebíče a vystudovala jsem hotelovou školu, obor hotelnictví. Díky tomu jsem se zamilovala do tohoto oboru a vycestovala jsem do Řecka, Španělska a Irska.
Měla jsi nějaké pracovní zkušenosti ještě před tím, než jsi vyrazila do zahraničí?
Ano, pracovala jsem čtyři nebo pět let jako baristka v kavárnách a barech. Tyto zkušenosti mi pak hodně pomohly získat lepší pozice v zahraničí.
Proč sis jako první destinaci vybrala právě Řecko?
Řecko mě vždycky lákalo. Byla jsem tam předtím na dovolené a hrozně se mi tam líbilo. Když jsem hledala možnosti, jak vycestovat, Řecko nabízelo ubytování, jídlo a dopravu, což mě motivovalo.
Byla jsi tam přes agenturu?
Ano, vycestovala jsem přes agenturu Czech-us. Nevěděla jsem, jak na to, a protože jsem cestovala sama, zvolila jsem agenturu kvůli bezpečnosti. Czech-us měl nejširší nabídku a Řecko mě zaujalo nejvíc.
Kdy přesně jsi byla v Řecku?
Poprvé jsem tam vycestovala před dvěma lety a pak jsem se tam vrátila ještě dvakrát. Celkem jsem tam byla třikrát na stejném místě.
Kde přesně jsi v Řecku pracovala?
Pracovala jsem na ostrově Kos v pětihvězdičkovém rezortu. Je to menší ostrov, ale ideální velikost, protože tam není tolik turistů ani obyvatel, takže je to krásné místo plné přírody a skvělých lidí.
Jaká byla tvoje práce a jaký byl pracovní den?
Pracovala jsem jako barmanka. Měli jsme zajištěnou dopravu od zaměstnavatele, takže jsme měli rozpis autobusů, které nás vyzvedávaly od ubytování přímo do práce. Pracovala jsem devět hodin denně s půlhodinovou pauzou. Směny byly rozdělené, takže jsme měli čas na odpočinek a oběd. V rezortu bylo několik barů, takže jsme často střídali místa.
Jaké byly tvé zkušenosti s místními lidmi?
Řekové jsou strašně přátelští a veselí lidé. Na začátku to byl trochu kulturní šok, ale rychle jsem si zvykla. Bavila jsem se hlavně s místními, protože jsem se chtěla naučit jejich jazyk. Mám teď hodně přátel z Řecka a dokonce mě navštívili i v Praze.
Co ses v Řecku naučila po profesní stránce?
Naučila jsem se strašně moc o barmanství. Musela jsem se naučit připravovat spoustu koktejlů, asi sto různých receptů. Díky tomu jsem objevila svou vášeň pro mixologii. Začala jsem vytvářet vlastní koktejly a zjistila, že mě to opravdu baví.
Jaký je tvůj oblíbený koktejl?
Ráda dělám originální koktejly na míru zákazníkům. Ze standardních mám ráda Manhattan nebo Old Fashion.
Po Řecku jsi zamířila do Španělska. Jaký byl přechod?
V Řecku jsem skončila v srpnu a v září jsem nastoupila do práce ve Španělsku. Pracovala jsem ve stejném rezortu, takže to byl rychlý start. Ve Španělsku jsem si musela platit ubytování, ale měla jsem dva dny volna týdně, což mi umožnilo víc cestovat.
Kde přesně jsi ve Španělsku pracovala?
Pracovala jsem v Malaze a na Mallorce. Bylo to super poznat jinou kulturu a naučit se nové věci, ale Řecko mi sedělo víc, hlavně kvůli přátelštější atmosféře.
Jaké byly rozdíly mezi prací v Řecku a ve Španělsku?
Ve Španělsku byl přístup trochu profesionálnější, ale méně přátelský. Byla tam lepší organizace a více volného času, ale Řecko mi přirostlo k srdci kvůli lidem a celkové atmosféře.
Po Španělsku jsi vyrazila do Irska. Jak ses k tomu dostala?
V Irsku jsem chtěla zlepšit svou angličtinu. Doporučil mi to kamarád, kterého jsem potkala v Řecku. Pracovala jsem v asijské restauraci jako barmanka a pak jsem si přidala ještě práci v kavárně, protože mi chyběla práce s kávou.
Jaká byla tvoje zkušenost s irským přízvukem?
Na začátku to byl šok! I když jsem uměla anglicky, trvalo mi, než jsem si na přízvuk zvykla. Ale časem jsem si na to zvykla a hodně mi to pomohlo zlepšit jazyk.
Máš nějaké rady pro ty, kteří chtějí pracovat v zahraničí?
Určitě si uchovávejte všechny smlouvy a výplatní pásky a nezapomeňte na formulář U1. A hlavně se nebojte vyrazit, je to skvělá zkušenost.
Děkuju, že jsi se s námi podělila o své zkušenosti. Přeju hodně štěstí s tvými dalšími plány.