Buďme upřímní. Daně nejsou to nejzajímavější téma, které chceš o Kanadě číst. Je ale dobré mít ve financích alespoň trochu jasno. Proč? Tisíce Working Holiday workers každoročně své daně přeplatí! Díky daňovému přiznání se ti může až pár set $$$ vrátit zátky na účet. Pojď si tedy na ty daně trochu posvítit.
Daň z příjmu
Z každého legálního výdělku v Kanadě odvádíš daň z příjmu, tedy income tax. Do zdanitelných příjmů spadá jak příjem ze zaměstnání, tak i příjem ze self-employment (když pracuješ jako freelancer). Počítají se i další příjmy, například když prodáváš nemovitosti apod.
What’s CRA? Why is he getting all my money!?
V income tax má prsty CRA (Canada Revenue Agency), která výši daní každoročně stanovuje. Pro pobavení doporučuji pustit si tuhle scénku z Friends. Rachel dostává svůj první šek v životě a diví se, kam odchází velká část peněz z její výplaty.
Systém progresivního zdanění
Kanada má systém tzv. progresivního zdanění. To znamená, že výše daně, kterou platíš, roste společně s výší tvého výdělku.
Federální daň a provinční (terirotiální) daň
Nemalý balík odvádíš za Federal Tax a Provincial Tax. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Federální daň
Je stejná pro všechny provincie. Výše daně se odvíjí pomocí progresivního zdanění a odvíjí se od výše tvého ročního výdělku.
Příklad: pokud vyděláš částku $53,359 a níže, spadáš do kategorie (tax bracket), kdy platíš federální daň 15%. Pokud tvůj výdělek za daný rok stoupne o $53,358, tak se přesouváš do další kategorie a platíš daň 20.5 %. Pokud tedy za rok vyděláš například $100,000, tak prvních z $53,359 budeš odvádět 15% a ze zbylých $46 641 odvedeš 20,5%.
Provinční daň
Výše provinční daně odpovídá vždy provincii, kde žiješ a pracuješ. Opět tu funguje systém progresivního zdaňování, takže daň roste spolu s tvým výdělkem. Jako příklad použijeme provincii Alberta, kam jezdí pracovat převážná většina našich klientů:
Příklad: pokud si v Albertě vyděláš za rok pod $142,292, budeš platit daň 10%. V Britské Kolumbii zaplatíš při výdělku $45,654 daň 5,06%. V Ontatiru pak při výdělku pod $49,231, odvedeš na daních 5,06%.
Přehled tabulek pro jednotlivé provincie najdete přehledně na webu CRA zde.
Canada Pension Plan: CPP
Během tvého roku v Kanadě se ti z výplatní pásky strhává také důchodové pojištění. Slouží k tomu, aby Kanaďané měli z čeho čerpat důchod. Většina z vás v Kanadě stárnout nebude, takže ti část peněz odvedených na CPP může být koncem daňového roku vrácena. Yay! Peníze však každý měsíc odvádět musíš.
Employment Insurance? EI
Pokud jsi držitelem Open Work Permit, tak se ti z příjmu strhává také Employment Insurance, tedy zaměstnanecké pojištění, které za tebe částečně hradí zaměstnavatel. Pokud bys tedy ztratil*a práci, tak máš nárok na podporu od kanadské vlády, pokud aktivně hledáš práci novou. Zároveň ti bude EI částečně vráceno v rámci daňového přiznání.
Daňový rok
Daňový rok v Kanadě trvá od 1.1. do 31.12. V daňovém přiznání bude tedy potřeba zohlednit příjmy z těchto měsíců.
Daňové přiznání & jak na to!
Abys mohl*a dostat přeplacené daně zpět, tak máš možnost podat si daňové přiznání. Začátkem roku CRA vyhlásí termíny, do kdy bude nutné přiznání odevzdat. Zpravidla je to do konce dubna následujícího roku.
Jaké dokumenty k tomu potřebuješ?
- T4 dokument, který ti na konci roku vystaví zaměstnavatel
- SIN – Social Insurance Number
- Kopii Work Permit
- Kopii pasu/občanky
Kolik $ dostaneš zpět?
Mrkni se na orientační výši daně, které se ti vrátí zpět do peněženky. Využít můžeš například tuhle kalkulačku.
Sečteno a podtrženo, daně v Kanadě jsou celkem raketová věda pro každého lajka. Pokud se při čtení informací chytáš se za hlavu, doporučuji oslovit firmu, která se ti o daňové přiznání postará. Je to nejjednodušší cesta & předejdeš chybám, kvůli kterým bys pak peníze třeba musel*a vracet. Napiš nám na canada@czech-us.cz, rádi ti s tím poradíme!
Veronika