Nedávno jsme vás v článku “Studium v zahraničí – a věděli jste, že…?” informovali o tom, jak to vypadá s půjčkou na školné a studiem ve Velké Británii v příštím roce. Ukázalo se ale, že vše je možná nakonec ještě trochu jinak, a začít studovat nebo i pracovat v Británii za stávajících podmínek bude možné i po Brexitu. Dle koordinátorky programu Studium v zahraničí Sabiny z agentury CZECH-US je však třeba jednat rychle a podniknout předvánoční výlet…
V Anglii je běžné studovat s půjčkou od britské vlády, která pokryje školné. Nejen tato možnost ale pro studenty z Evropské unie s Brexitem končí a studium v Anglii se tak z hlediska financí vyšplhá do závratných výšin.
V článku jsme informovali o tom, že kdo se stihne přesunout do Británie do konce tohoto roku, nemusí mít v budoucnosti studentská víza, ale stačí mu pouze zažádat o tzv. pre-settled status. Pokud ho získá, nárok na půjčku pro něj bude zachován po dobu minimálně 5 let a bude tedy moct i v akademickém roce 2021/22, tj. od září 2021 nebo později, začít studovat za “home fees”, neboli nižší školné (občané z EU totiž budou nyní nově spadat do kategorie “international”, ve které se částky za školné pohybují daleko výše).
Letenka jako důkaz
A jaké jsou tedy podmínky získání pre-settled statusu? Měli byste se do Británie přestěhovat nejpozději do konce roku 2020 a být schopni to doložit. Dle oficiálních informací na stránkách britské vlády www.gov.uk vám k doložení této skutečnosti bude stačit pouze jeden oficiální dokument vydaný v posledním půl roce, a tím může být například použitý cestovní doklad. Toho se chytli někteří studenti, kteří do Británie plánují na bakaláře či magistra odjet například až příští rok v září. Rozhodli se proto vyjet do UK jen na pár dní, aby měli doklad o vstupu na území Velké Británie a mohli si zažádat o pre-settled status.
Takový postup se ale nezdál koordinátorce programu Studium v zahraničí v agentuře CZECH-US Sabině Feldmanové. ,,Já jsem jim říkala, že dle mého názoru je to už přes čáru. V pořádku je přestěhovat se tam klidně na Silvestra a splnit tak podmínku, že začnete v UK žít do konce roku. To ale logicky dělají především ti, kteří tam jdou studovat teď od ledna nebo února,” říká Sabina.
Je to vůbec legální?
Obávala se navíc, že by z toho pro ně mohl vyplynout nějaký postih. Nedalo jí to a zavolala tedy na oficiální infolinku EU Settlement Resolution Centre. “Řekla jsem jim na rovinu, že se na mě obracejí lidé s tím, že pojedou do UK teď na pár dní do konce roku, aby získali pre-settled status, a že chci vědět, jestli je takový postup v pořádku. Paní na infolince, kde jsou hovory nahrávané, mi řekla, že mi samozřejmě nemůže říct, jakým způsobem lze pravidla obejít, ale co mi říct může, jsou podmínky pro získání pre-settled statusu,” vysvětluje Sabina.
Paní na infolince jí tedy zopakovala, že je potřeba prokázat, že jste v posledních šesti měsících v UK byli, a to klidně jen cestovním dokladem. ,,Jinými slovy mi řekla, že je to vlastně naprosto v pořádku. Samozřejmě dodala, že ale nikdy nemůže být dopředu zaručeno pozitivní vyřízení dané žádosti. Ovšem zdůraznila, že jakmile je pre-settled status udělen, už nemůže být odebrán a nedochází ani k žádnému následnému zkoumání toho, za jakých okolností byl získán,” říká Sabina.
“Je to tedy informace, kterou jsme získali oficiální cestou. Nemůžeme samozřejmě nikomu nic garantovat, ale za pokus to určitě stojí. Ta šance, že to vyjde, je opravdu vysoká. Už máme zprávy o tom, že byl takto pre-settled status skutečně udělen. Víme, že tohle je informace, která může změnit život spoustě lidem, a proto jsme se rozhodli nenechat si ji pro sebe,” dodává Sabina. “Volali mi studenti, kteří už jsou v tuto chvíli podmínečně přijati na ty nejprestižnější britské univerzity jako St. Andrews nebo UCL, a bylo jim vyčísleno roční školné v řádu několika desítek tisíc liber. Pro ně je možnost získání pre-settled statusu doslova life-saver.”
Čas běží
Dle Sabiny má získání pre-settled statusu smysl pro kohokoliv, kdo během následujících 5 let stihne vystudovat kompletní diplom. Týká se to tedy čtvrťáků a třeťáků na středních školách a všech tří ročníků bakalářského studia. Aktuální maturitní ročníky stihnou s pre-settled statusem vystudovat jak bakalářské, tak navazující magisterské studium.
“Jakmile vám pre-settled vyprší, můžete žádat o prodloužení na dalších 5 let, to už je takzvaný settled status. Tam ale musíte prokázat, že jste pobývali v předchozích pěti letech kontinuálně vždy alespoň šest měsíců v roce v UK. Pokud tohle prokázat nemůžete, s výhodami je konec,” říká Sabina a dodává, že poté student bude muset přejít na víza a zaplatit školné ze svého, nárok na půjčku už totiž zanikne.
Pokud tedy chcete v Británii studovat za dosavadních podmínek i po Brexitu, neváhejte se na Sabinu obrátit na emailu studium@czech-us.cz, ráda vám zdarma se vším poradí. Je ovšem potřeba jednat rychle vzhledem k tomu, že čas se krátí a leteckých spojů do Velké Británie v důsledku pandemie není mnoho. Více informací o studiu v UK najdete na www.studujvanglii.cz.