(Po-Pá: 9-15)

Pomocí Sabin-Feldmana testu se zjišťuje toxoplazmóza u koček. Není proto asi náhoda, že právě koordinátorka Sabina Feldmanová z Czech-us mi dopomohla k tomu stát se odbornicí na chování koček.

Fotka studentky na Anglické pláži
Výlet na pláž ve Skegness

Můj obor v ČR není. Nezbývá, než se vydat za hranice

Jako by to bylo včera. Po létě stráveném ustavičným myšlenkovým ping-pongem,
zda si studium v Anglii můžu dovolit či ne, jsem se se Sabinou setkala v Costa Coffee. Moje obavy ohledně financování studia i jeho náročnosti neměly proti Sabininým argumentům nejmenší šanci. Pak už měly věci rychlý spád, a na podzim 2018 jsem seděla v letadle do Anglie, přijata na svůj vysněný obor Klinické chování zvířat a připravena skoro na vše.

Na lincolnské univerzitě jsem se rozhodla studovat po zralé úvaze, že ničemu jinému, než pomáhání kočkám a lidem nacházet společnou řeč, se v životě věnovat nechci. Ačkoli máme v ČR vysoké školy výborné, obor, který jsem potřebovala, dosud žádná zdejší škola nenabízí. Musela jsem se tedy poohlédnout jinde. A udělala jsem dobře. Avšak od chvíle, kdy letadlo přistálo v Birminghamu, se již nic nedělo dle mého očekávání.

Křest ohněm po anglicku

Zatímco na české univerzitě obvykle dopředu víte, jaká úroveň vědomostí se od vás u zkoušky či zápočtu čeká, v Anglii tento luxus obvykle nemáte. Například jsme dostali za úkol naučit libovolné zvíře libovolný trik. Na otázku, jak komplexní naučené chování musí být, jak dlouho máme nad úkolem strávit a jakým způsobem vše zaznamenat, jsme dostali odpověď hodnou Konfucia – udělejte to nejlepší, co je ve vašich silách. Výsledkem byla naše úzkost, často doprovázena střevními potížemi. S opravou zkoušek v Anglii totiž nemůžete vždycky počítat, a nevědět, kolik musíte úkolu pro jeho absolvování věnovat, může být stresující. Ovšem, ve výsledku většina z nás překvapila sama sebe. Kromě toho nás mnohokrát nechali trénovat bezproblémová i problémová zvířata, plánovat měsíce terapeutických plánů pro skutečné problémy, zaznamenávat postupy své práce a komunikovat s klienty i odborníky. Na praxi nás prostě připravili, jak nejlépe to za rok studia šlo. U reálných zakázek totiž taky obvykle nevíte, jak dobří musíte být, abyste vyřešili problém, a vědět, že i v presu dokážete nasadit laťku dostatečně vysoko a vše na jedničku zvládnout, je uklidňující.

Navíc, při výběru uchazečů o studium berou mnohem více důrazu na zkušenosti a motivaci uchazeče, ale možná proto, že se jedná spíše o praktický obor…

Celý život jsem si myslela, že nejsem diskuzní typ

Kromě náročnosti je studium v zahraničí známé pro vyžadování diskusí s učiteli i spolužáky. Celý život jsem si myslela, že nejsem diskuzní typ. Z pořadů, jako například Máte slovo, se mi protáčely panenky. Možná proto, že na českých školách se diskuze se studenty moc nevedou. Přes to všechno, a i přes to, že příprava na diskuse o různých tématech stála obří množství času nad knížkami a články a hektolitry kafe, právě diskuze s učiteli a spolužáky se nakonec staly mojí oblíbenou disciplínou. A ano, rodina to po mém návratu velmi ocenila…

Happiness only real when shared

Jinak Briti, ti jsou kapitolou sami o sobě. Ačkoli byli všichni mí britští spolužáci milí, a o hodině i mimo ně jsme dokázali spolupracovat velmi dobře, méně jsme se už měli potřebu vídat v osobním životě. Zcela jiné to však bylo s lidmi, kteří přijeli do Anglie ze zahraničí jako já. Bylo tak nějak lehčí naladit se na stejnou notu. Být cizincem je totiž životní styl, plný překážek a malých i větších vítězství, a ty jsou nejlepší, když je máte s kým sdílet.

Abych to shrnula – chápu, pokud váháte, zda odjet studovat na zahraniční školu. Ale jsem si jistá, že pokud se do toho pustíte, nebudete litovat.

Autor: Kateřina Štiblická, absolventka oboru MSc Clinical Animal Behaviour na University of Lincoln ve Velké Británii, nyní působí jako odbornice na problémové chování zvířat, je zakladatelkou Kočičí polepšovny.

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Koordinátor/ka programu Studium v zahraničí (flexibilní, smysluplná práce z domova)

Abychom v CZECH-US mohli plnit ještě více cestovatelských snů, potřebujeme k tomu lidi, kteří jsou na stejné vlně jako my. Které baví,… Více

Tipy na jarní výlety po Holandsku

Jaro je v rozpuku a to znamená, že i v deštivém Holandsku se roztrhala mlha a šedivá zima se proměnila… Více

5 zajímavostí na Irsku, kterých si všimneš, až když tam žiješ

Když přijedete do jakékoli země pouze na týdenní dovolenou, zanechá ve vás spoustu pocitů a dojmů. Většinou projdete hlavní turistické… Více

Rychlokurz irského slangu: Buď ready na tvůj studijní pobyt!

Máte obavy, že byste po vycestování do Irska nerozuměli zdejší angličtině? Rozhodně nejste sami, irský přízvuk a specifické hovorové výrazy… Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz