Windsurfing má mnoho podob – od rekreační až pro profesionální v rámci letních olympijských her. Známá je i freestyle varianta surfování nebo dálkové plavby. Když chytíte dobrý vítr, lze přeplout i Atlantik – s nejvyšší rychlostí až 90 km/h to může být docela příjemná cesta.
„Být pozitivní, být otevřený, být s lidmi.“
Mekka Windsurfingu je v Kalifornii
Windsurfing se zrodil na konci 60. let v Kalifornii díky touze mladých surfařů surfovat i tam, kde nebyly dobré vlny. Populární windsurfař Taty Frans k tomu říká: „Windsurfing to není jenom sport, ale je to životní perspektiva – být pozitivní, být otevřený a být s lidmi, co mají rádi tenhle sport.“ Ale zajímavější je, že do Československa se windsurfing dostal už na počátku 70. let a v roce 1975 se zde pořádal první oficiální závod na přehradě Jesenice u Chebu. V 80. letech se u nás windsurfing stal natolik populární, že počty závodníků stoupaly na stovky a alespoň rekreačně se mu věnovalo okolo 80 tisíc lidí.
Surfy do každých podmínek
V roce 1984 byl poprvé windsurfing uveden na olympiádě v Los Angeles a jeho popularita postupně rostla nejen ve světě, ale také u nás. Jenže pak přišel určitý útlum způsobený technologickými inovacemi, které nebyly vhodné do evropských podmínek. Naštěstí si tohle designéři brzy uvědomili a začali produkovat kvalitní surfy pro laiky i do ne zrovna ideálních podmínek. Dneska tyto modely díky své stabilitě využijí začátečníci, kteří se během dne teoreticky dostanou do základů windsurfingu, a pak mají další dvě až tři sezóny na to naučit se dostat prkno do skluzu. Amanda Van Santen, nadšená outdoor sportovkyně se slabostí pro windsurfing a kajak, s tím má svoje vlastní zkušenosti: „Poprvé jsem zkusila windsurfing na škole v rámci sportovního kurzu, pak jsem si udělala kvalifikaci na trenéra, a to mě teprve naučilo prknu skutečně rozumět.“
„Než vyrazíte, zkontrolujte si předpověď větru, ať nezůstanete na suchu.“
Cítit rytmus vln
Výuka windsurfingu se obecně rozděluje na dvě fáze – první je, že se jezdec učí ovládat prkno pomocí
změny polohy oplachtění. V druhém kroku se jezdec učí naskakovat do skluzu, což je pocit jako když člověk klouže na vodních lyžích. Taty Frans, světový šampion freestyle windsurfingu z roku 2006 a 2010: „Když jsem na vodě, cítím rytmus vln pod prknem a zároveň klid okolo.“ V Čechách jde windsurfing zkusit na Nových Mlýnech, Lipně nebo Rozkoši, ale předtím než vyrazíte, zkontrolujte předpověď větru, ať tam někde nezůstanete na suchu. V Evropě je oblíbenou windsurfing destinací Španělsko, Sardinie nebo Sicílie. Na jaře a podzim se dá provozovat na jihu Francie, v Itálii nebo Chorvatsku a přes léto lze vyrazit i na sever do baltických zemí.
Trocha slangu
Hodit se vám bude také základní windsurf slang.
Prkno, plovák = surf
Kačena = středová ploutev na prkně
Flosna, finka = záďová ostruha
Trapéz = šitý doplněk, kterým se jezdec připne do oplachtění a může vyvažovat tah v plachtě tělem
Boardbag, sailbag = obaly na windsurf vercajk
Na kolik tahle sranda vyjde
Pokud vás windsurf nadchne a chcete se mu začít pořádně věnovat, počítejte s investicí okolo 30 až 50 tisíc korun za nové vybavení, případně polovinu za koupené z druhé ruky. Na druhou stranu za pocit zkrocení vodní hladiny se tahle cena nezdá nikterak velká, a co teprve ten adrenalin z rychlé jízdy!