Jan už má za sebou několik úspěšných aplikací, na kterých pracoval se svými kamarády. Protože je soudně zplnoletněný, začal podnikat a náleží mu tak na nich vlastní podíl. Na přelomu roku 2016/2017 Jan nějaké své projekty prodal a napadlo ho zkusit udělat něco neziskového ve snaze “změnit svět k lepšímu“. „Chvíli jsem taky chtěl zkusit způsobit revoluci na poli online kuchařek, ale neumím vařit, tak jsem se na to raději vykašlal. Tím teď tedy nechci tvrdit, že šikanovat bych uměl“… (smích). Problematika šikany je téma se spoustou prostoru pro změnu a také trápí mnoho mladých lidí, kteří jsou ve spoustě případů ti výjimeční. Honza se tedy držel svého oblíbeného citátu „Be more of who you are“ a rozhodl se bojovat i proti jeho negativním následkům.
Jak to funguje?
Spousta z nás se setkala s případem šikany, ale obvykle se stala pouze „mlčící většinou“ a nijak nezasáhla. Často to bývá z obavy, aby se agresor nepostavil i proti dotyčnému. Systém Nenech to být je proto velice dobře vymyšlený ale i jednoduchý. Student (případně rodič) si na webu či aplikaci najde svoji školu a vyplní jednoduchý formulář. V něm zmíní jméno spolužáka, který se ve třídě necítí dobře. Základními údaji jsou tedy jen jméno a třída, ale je možné napsat ještě více podrobností. Tyto informace jsou pak automaticky odeslány školou registrovaným osobám i s profesionální metodikou, jak postupovat.
A jaké jsou výhody tohoto systému? Vše je anonymní, takže odpadá obava z agresora i ostatních spolužáků. Nikdo vlastně “nežaluje“, protože do systému se zadává pouze jméno oběti, nikomu tedy neublížíte, jen pomůžete. Velkou výhodou také je, že aplikaci může využít i oběť, pro kterou by bylo velice složité někomu do očí říct, že právě ona je terčem. Vypadá to tedy, že na její problémy upozornil někdo jiný.
Na vzniku softwaru a aplikace se podílelo šest studentů z programátorského gymnázia v Brně. Kluci už spolu v minulosti spolupracovali, takže o to lépe se jim pracovalo. Na projektu se také podílí Linka bezpečí, která řeší kompletně veškerou administrativní část, což klukům velice šeří čas.
Začátky v ČR a zahraniční ambice
Každý úspěšný projekt potřebuje pro své fungování finance a nějaké sponzory. V tomto případě se dá opravdu mluvit o neziskovém projektu, protože velká část šla ze zdrojů tvůrců. „Dotace jsme odmítli, nechtěli jsme se vázat. Vše jsem hradil já případně můj letitý business-parťák David Špunar“ dodal Honza. S ostatními partnery jako jsou PPP Brno, Linka bezpečí nebo MŠMT se tým dohodl pomocí e-mailu. Dokonce spolupracují i s Youtuberem Nejfakem, který natočil speciální video. „Všude jsme se setkali s nesmírně ochotnými lidmi. Nejvíce mě překvapila exministryně Kateřina Valachová, které si teď velmi vážím, udělala na mě opravdu dojem.“ popisoval Honza. Později projevily zájem o spolupráci i další organizace jako Česká středoškolská unie nebo projekt „Na Vlnách přátelství“.
Projekt Nenech to být je nyní rozšířen na více než 600 školách po celé ČR. Spolupráce s nimi se hodně liší. Některé školy se jen zaregistrovaly a tím to pro ně skončilo, jiné o projektu aktivně informovaly rodiče i studenty, což teprve nese ovoce. „Za poslední týden jsem volal s dvěma metodiky prevence a oba byli nadšení. Díky NNTB objevili hned několik problémů, které se jim povedlo efektivně vyřešit.“
Úspěchu projektu si všimla i média, díky nim se také dostal do podvědomí více lidí. Porota různých soutěží také snažení týmu ohodnotila cenou Gratias Tiby nebo cenou O2. „Nejvíce energie a nadšení mi dodávají spokojené ohlasy uživatelů. To jsou ty momenty, kdy máte pocit, že opravdu ten svět trochu zlepšujete“ dodal Honza. Kluci by chtěli projekt nadále rozšiřovat po školách napříč ČR. „Další posun na “ trhu“ šikany bude FaceUp.com. To je můj první pokus o expanzi do US, kde teď momentálně jsem. Je sranda se něco podobného snažit, tak snad to vyjde.“ „Jen v US nejde každý den do školy 160 000 dětí, protože se bojí o své bezpečí. Minimálně 13 000 000 jich je ročně šikanováno. Nejen toto chceme změnit“ dodal Honza.
Článek pochází z archivu.