Jak začít
Prvním krokem, jak se soutěže zúčastnit, je sestavit svůj tým. Vezmeš partu kamarádů a po cestě do literární kavárny (no dobře, hospody, ale v kavárnách se hraje taky!) se pořádně pohádat o název týmu. Ten už totiž většinou neměníte a během týdnů si mezi soupeři získáváte své jméno. A názvům týmů meze opravdu nekladou. Můžete se inspirovat třeba u momentálně soutěžících v extralize. Blbštajni, CoTakhleNaDvě, Čajopáté, Šak Počkyte, Zfanatizovaní jezevčíci, Dva párečci (s křenem), Divoké veverky anebo třeba Skřeti z Mordoru. Tak proti těm všem si teď můžete zahrát.
Jméno si získáváte nejen mezi soupeři, se kterými se potkáváte pravidelně ve vašem podniku, ale pokud zrovna běží národní extraliga, sbíráte body i do ní. Nejlepší týmy pak soutěží o hodnotné ceny.
Pro nás se tím “kvízovým “ večerem stala středa. Ale záleží čistě na vás, kdy se rozhodnete vyrazit zasoutěžit. Ve větších městech se hraje skoro každý den v desítkách podniků. Stačí jen přihlásit tým a vyrazit! Hraje se každý týden na stejných místech a upozorňuji, že je to velmi návykové. Bohužel je ale omezený maximální počet hráčů na tým. Po našem vyprávění spolužákům a jejich postupném přidávání se do našeho týmu, jsme se později museli rozdělit na dva. V šestnácti už prý hrát nemůžeme.
Během každého kvízového večera sbíráte za zodpovězené otázky body v několika kolech. Témata jsou opravdu pestrá – aktuální dění, historie, geografie a mé nejoblíbenější: hudební kolo. To spočívá v tom, že na nějaké téma (hudba šedesátek, boybandy, hity roku 2000, hudba z pohádek) uslyšíte krátkou ukázku a musíte uhádnout, o co se jedná. Nechybí ani tipovačky. Ale nebojte, odpovídáte za tým neveřejně na papír, čili vaší tipovací odpovědi se zasmějete jen mezi sebou.
Co obnáší organizace?
Já se svým týmem (název vám neprozradím, ještě byste koukali na internetu, jak nám to nejde…A navíc se názvem trochu přibližujeme Dvoum párečkům (s křenem) navštěvujeme Chytrý kvíz. A abych nezapomněla. Soutěž má samozřejmě svého moderátora. My jsme si našeho moderáora velmi oblíbili. Vždycky na nás čeká, když přijdeme pozdě. A tak jsem Michala Nárovce ohledně kvízu trochu vyzpovídala.
Co pro tebe obnáší práce moderátora Chytrého kvízu?
Úkolem každého moderátora je „provést“ lidi celým herním večerem, vyhodnocovat odpovědi a celý kvíz, ale také třeba řešit sporné situace, které mohou nastat. Ale hlavně bych to úplně nenazýval prací, tak se to brát vážně nedá. Celé je to především o zábavě. Jednak pro nás moderátory, ale hlavně pro hráče.
Vzpomínáš si na nějaké otázky, které tě opravdu pobavily?
Občas přijdou otázky, které zaskočí i mě jako moderátora. Ale většinou otázky pobaví především hráče, protože moderátoři si je obvykle stihnou včas projít a nastudovat, aby je nic nepřekvapilo. Mě pak naopak překvapují spíše odpovědi, které jsou velmi často „výživné“, samozřejmě v dobrém slova smyslu 🙂
Máte v rámci kvízů i nějaké speciály?
Ano, máme a poměrně často po celém Česku. Na speciál došlo i několikrát v Českých Budějovicích, například proběhl Jihočeský speciál, na kterém se sešly týmy ze všech jihočeských podniků, ve kterých jsme v tu dobu hráli kvíz. Každý rok také hrajeme Vánoční a Silvestrovský speciál. Letos došlo poprvé i na Májový.
Kolik týmů se soutěže většinou účastní?
Záleží na období. Během školního roku je obvykle účast větší, protože přicházejí týmy složené z vysokoškoláků, ale i přes prázdniny se najde hodně týmů, které si chtějí zahrát. Kvíz se obvykle hraje už od účasti třech týmů, ale nejběžnější počet je od pěti do deseti týmů. Jsou ale i podniky, ve kterých se pravidelně schází dokonce dvacet týmů.
Vzhledem k tomu, že při soutěži dochází někdy i ke značné konzumaci alkoholu, přihodilo se ti někdy něco legračního, děsivého?
Vzhledem k tomu, že hrajeme v hospůdkách, kavárnách a restauracích, tak se vyhnout alkoholu příliš nedá. A ani bychom to nechtěli, protože k dobré zábavě prostě dobré pivo, víno či nějaký ten panák patří. A občas se to samozřejmě i přežene. Většinou se to týká právě Vánočních a Silvestrovských speciálů, které mají uvolněnější atmosféru. Ale nic děsivého se mi ještě nestalo, maximálně někdo rozlije pivo, i když to už je vlastně taky dost děsivé.
Jak probíhá proces vybírání témat?
Všechny kvízy jsou náhodně generovány z námi vytvořených témat podle určitého algoritmu, ale občas je třeba některé téma ručně vyměnit, aby byl kvíz dostatečně pestrý.
Kdo ty otázky vymýšlí?
Témata a následně i otázky vymýšlí tým tvůrců. Vytvořená témata pak prochází pečlivou kontrolou, abychom zamezili chybám a případným dohadům během samotných kvízů. Správnost odpovědí vždy kontrolujeme podle ověřených zdrojů, „wikipedie“ je pro nás sprosté slovo.
Mohou se i účastníci podílet na výběru otázek?
Na našich facebookových stránkách dochází každý týden k hlasování o tématech, které by naši hráči rádi na kvízu viděli. Kromě toho nám může kdokoli posílat náměty a otázky přes naše webové stránky chytrykviz.cz. A samozřejmě sbíráme i nápady od hráčů na samotných kvízech.
Článek pochází z archivu.