Domů » GAP YEAR aneb Život je příliš krátký, abys seděl pořád v lavici!

GAP YEAR aneb Život je příliš krátký, abys seděl pořád v lavici!

Inspirace historií a západní kulturou

Gap Year programy nejsou historicky ničím novým. Už za Rakouska-Uherska odcházeli Češi či Slováci po střední škole na zkušenou a mnohdy i za hranice tohoto soustátí. Bohužel tento trend téměř vymizel po druhé světové válce díky ruské normalizaci. Nuceně se z nás staly konzervy, které cestovaly pouze do spřátelených zemí sovětského bloku, a vrcholem byla dovolená v „Jugošce“ – rozuměj dnešním Chorvatsku. To už je minulost. Dnešek nám přináší takřka neomezené možnosti.

Pracovní prázdniny – Ski Instruktor ve Whistleru nebo coffee artist v Aucklandu

Pod termínem Working holiday se rozumí programy založené na mezistátních dohodách mezi ČR a některými zajímavými zeměmi jako je Kanada, Nový Zéland či Jižní Korea. V rámci nich můžeš do každé země ročně vycestovat tisícovka Čechů ve věku 18-35 let a strávit rok prací, cestováním a to platí i obráceně pro zájemce o rok pobytu u nás. Tak a teď něco praktických informací: vycestovat může kdokoliv, není nutná podmínka být studentem, a o pracovní víza se žádá elektronicky u Kanady koncem ledna a u Nového Zélandu počátkem března. Víza jsou velmi rychle pryč – zájem je totiž rok od roku větší. Kanadské či Novozélandské agentury ve spolupráci s českými dnes pomohou se vším počínaje zajištěním práce, ubytováním, popříletovou orientací a investice do programu se tak spolehlivě vrátí. Cestovatelé mohou objevovat celé nové kontinenty – takové zážitky doma nikdy neokusíte!

Můj Tip: Na začátku prosince 2014 se v Praze koná veletrh práce, kam dorazí zaměstnavatelé z Kanady a přivezou s sebou více jak 150 pracovních pozic. Pro více informací běžte na

Pokud se před vycestováním do Kanady či na Nový Zéland obáváte vaší úrovně AJ, tak obavy může pomoci rozptýlit možnost studia na temnějších jazykových školách, do nichž po příletu docházíte – kolem vás nejsou žádní Češi, celý dny mluvíte anglicky, a tak vaše aktivní angličtina strmě stoupá. Pokud si pobyt v zahraničí oblíbíte, dost možná začnete přemýšlet i o studiu místní vysoké školy.

Au-Pair – když máte rádi děti

Jak sám název praví, babysitting není pro každého. Au-Pair programy jsou nabízeny v řadě zemí EU, ale i v USA a řadě dalších zemí – je tedy z čeho si vybírat. Výběr se rychle zúží, když půjdeme podle angličtiny. Obvyklá délka pobytu aupairek u rodiny bývá 12 měsíců, ale k nalezení jsou už i programy na léto, to je na období 2-3 měsíců. V principu jsou zájemci (drtivou většinu tvoří zájemkyně) umisťováni do rodin přes zprostředkovatelské agentury, které pomáhají i s vízovou otázkou. Stále více ale roste trend přímého spojení se rodin se zájemci přes různé webové portály. Neplatí se tedy poplatek agentuře – to je nový trend hlavně u rodin v rámci EU, kde máme volný pohyb osob a víza nepotřebujeme.

Můj Tip: V rámci zemí EU můžete využít ZDARMA služeb portálu

Co je dle mne nejdůležitější, je dostatečný prostor pro to, aby se rodina a au-pair mohli poznat. S dnešními možnostmi SKYPE a dalších komunikačních kanálů se tak můžeme vyhnout vzájemnému nepochopení se, protože každá rodina je jiná a má jiné potřeby. Na straně druhé, ne každý mladý člověk je připraven přijet do jiné, nepříliš poznané země a rychle se etablovat v cizí rodině…

Work and Study programy – v zemi klokanů nebo javorového sirupu

Odcestovat na rok do zahraničí není levnou záležitostí. Velký vliv mají logicky rodiče, kteří tento trip mnohdy financují a přejí si, ať takový rok není vyplněn nicneděláním. Programy Work and Study umožňují získat pracovní zkušenost, která je spojena s docházkou do jazykové školy nebo odborného kurzu. Austrálie i Kanada nabízí paletu programů, které zjednodušeně fungují tak, že to, co si odstudujete, si také odpracujete. Sydney, Vancouver, Melbourne nebo Toronto – to jsou jen 4 příklady měst, která nabízí work and study programy. Studenti většinou tráv prací pouze kolem 20 hodin týdně a zbytek čau můžou věnovat studiu jazyka.  Jazykové školy jsou připraveny pomoci s pracovním zařazením, protože zkrácené pracovní úvazky jsou místními zaměstnavateli vyhledávány – výhodami pro ně jsou nižší náklady na zaměstnance a vyšší motivace zahraničních studentů pracovat. Nejčastější délkou těchto programů je 6 nebo 12 měsíců, ale lze je libovolně dlouho prodlužovat.

Můj Tip: Je dobré se poradit s bývalým účastníkem programu nebo odborníkem na tyto programy, aby vynaložené zdroje přinesly lepší výsledky.

Zahraniční jazykové školy jsou připraveny vám nabídnout další návazné programy včetně studia na vysokých školách. Účast v programu vede k zlepšení jazykových schopností a splnění požadavků pro přijetí na místní univerzity.

Dobrovolnictví – když ti nejde o peníze, ale o zážitky

Podílet se na stavbě školy v Nigérii, pečovat o ohrožená zvířata na Srí Lance nebo se věnovat dětem v komunitním centru v Albánii. Hned tři příklady jak se zapojit do projektu, který sice přímo není spojený se studiem nebo placenou prací, ale možností poznat se jako mladý člověk v diametrálně odlišném prostředí. Volunteering je na západ od nás běžný a tyto zahraniční pracovní stáže si místní s hrdostí připisují do životopisů. Agentury obvykle za cenu letenky, kterou si pořídí dobrovolník sám, nabízí program, který zahrnuje ubytování a stravu v místě zdarma. Řada těchto programů je podporována místnímu úřady. Délka programů se pohybuje od několika týdnů až po rok a déle.

Můj Tip: My Češi preferujeme placenou práci před dobrovolnictvím a nejsme schopni docenit všechny efekty získané účastí v programu. Více informací o dobrovolnictví na www.inexsda.cz.

Dobrovolnických programů je dnes nepřeberné množství díky faktu, že se nejedná o klasický zahraniční pracovní program, kde jsou mnohdy nutná pracovní víza. Doporučuji nejprve vybrat program, který je krátkodobý a blízký vašemu srdci a zálibám – snad vás účast v programu posune v životě dál.

Pracovní programy v EU – nepotřebuješ víza, tak na co čekat

Myslím, že každý z vás si již někdy při letní dovolené na jihu Evropy pohrával s myšlenkou, že by v tom skvělém baru na pláži rád pracoval. Před prací si skočit zaplavat v moři a večer utratit peníze v nejbližším shopping mallu. Cesta k zahraniční brigádě vede mnoha způsoby, ale pokud nemáte přímo kontakt na bývalého účastníka programu či rovnou na zaměstnavatele a váš cizí jazyk není na lepší komunikativní úrovni, budete to mít těžké. Jak tedy začít? Připravte si CV v jazyce země, kde chcete pracovat, a pak posílejte emaily a rovněž se snažte zaměstnavatele kontaktovat telefonicky – tedy pokud vám to váš hlas a sebevědomí dovolí. Pokud nedovolí, nebo nejste úspěšní, využijte například databáze volných pracovních pozic v EU na adrese www.eures.cz nebo pracovních programů na adrese www.czech-us.cz.

Můj Tip: Pokud ti jde o práci například v kavárně, zkus si doma v Čechách sehnat v kavárně i krátkodobou brigádu na pár hodin. V práci se pak nech vyfotit v uniformě, takové fotografie a doporučující dopis od šéfa mají mnohdy u zahraničního zaměstnavatele větší váhu než aktuální životopis.

Zejména sezónní a malí zaměstnavatelé mají málo času a přijímají dost často tzv. z ulice. Pokud to tedy myslíte s prací vážně, pak je dobrým řešením návštěva dané oblasti s vytištěným životopisem. Budete obcházet desítky, ideálně ke stovce zaměstnavatelů. Upravte si email, ať máte příponu .com, kupte si simku a místní telefonní číslo, ideálně uvádějte místní adresu a buďte připraveni i na směnu na zkoušku, aby si vás zaměstnavatel mohl prohlédnout. Vaše šance na kontakt se zaměstnavatelem prudce vzrostou.

Work and Travel USA – můžeš si dát tu svou Ameriku každé léto

Plavčík ve Washingtonu DC, servírka v San Franciscu nebo pokojská na Floridě – práce v USA láká velké množství mladých lidí a nejen jich. Přináším jak dobrou, tak i špatnou zprávu. Začnu tou špatnou. Pracovat v USA není vůbec lehké a klasický pracovní program a pracovní víza neexistují. Program Work and Travel USA je určen pouze vysokoškolákům a pro účast v něm již musíte mít odstudovaný alespoň jeden semestr na české VŠ. Tou dobrou zprávou pro vysokoškoláky je možnost se programu zúčastnit prakticky každé léto, pokud jim to jejich studium dovolí. Díky účasti v tomto programu si můžete vyplnit letní pauzu mezi dvěma semestry, vylepšit svou angličtinu a získat spoustu nejen pracovních zkušeností. V poslední době roste zájem o tento program a každé léto se do USA podívá kolem 3000 českých vysokoškoláků. Díky obrovskému množství letních resortů v USA a rovněž garantovanému slunnému počasí není problém sehnat práci, vydělat si na náklady programu a poté procestovat Severní Ameriku.

Můj Tip: Pokud studuješ vejšku a ono to není ono, pak změna prostředí může přinést změnu  – dost možná v USA lépe pochopíš, že musíš změnit obor studia. Jedno léto v USA ti o sobě řekne rozhodně více než kempování s rodiči v Chorvatsku.

Dle mého názoru by se každý mladý člověk měl podívat za oceán. Díky přerušení pupeční šňůry s Evropou, životu ve zcela odlišné kultuře, kterou ta severoamerická bezesporu je, získáte jiný pohled na věci kolem sebe. Pokud tu změnu nepoznáte vy na sobě, okolí vám to dá vědět po vašem návratu.

Autor: Přemysl Piskač

Nevěříš nám? Podívej se na příběhy našich klientů na sociálních sítích

Už víš, jaký program zvolit?

REGISTRUJ SE DO PROGRAMU

Proč
Czech-us?

1000+ klientů

ročně

20+ let

na trhu

30+ programů

k výběru

4 kontinenty

na nichž působíme

© 2003-2025, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz