- I když jde o mnohem méně turističtější zemi, než jakou je Francie, dorozumíte se tam anglicky desetkrát lépe.
- Zastávky autobusů, které skrz Monako jezdí, nenajdete označené na mapách. Ne, ani na těch tištěných. Tamní obyvatelé je pravděpodobně znají a veškeří cizí návštěvnici očividně jezdí poněkud dražším typem vozidel. Cestovatelům pak zkrátka zbývá jít po silnici tak dlouho, dokud na nějakou zastávku nenarazí. (Anebo si nehrajte na hrdiny jako já a rovnou se někoho zeptejte…)
- Na to, jak malý se tenhle státeček zdá být, zde existuje až moc různých způsobů dopravy. Vlaky, autobusy, auta, kola, lodě i helikoptéry jsou vám plně k dispozici.
- Když už jsme u dopravy – z jedné „strany“ Monaka na druhou se můžete za dvě eura dostat malou dopravní lodičkou (Bateau Bus), která jezdí několikrát do hodiny. Snadno se tak přesunete od jedné z nejhlavnějších turistických „atrakcí“ v Monaku – knížecího paláce, ke druhé – kasinu…
- I když je Monako jedním z nejluxusnějších států světa, neznamená to, že je cestovatelům absolutně zapovězené. Jen v něm nesmíte bydlet. Nebo jíst. Napsáno s trochou nadsázky, ale přesto… Stačí vám ubytovat se v sousedních francouzských vesničkách a vařit si v kuchyňce na ubytování.
- Pokud nejste zdatní kuchaři, uvítáte naopak marche – tržnice, kterých se v maličkém Monaku nachází hned několik (např. Condamine Market). Najdete na nich čerstvé ovoce i zeleninu, ale často také sýry, vajíčka, nebo olivy. Svůj čerstvý nákup můžete doplnit o klasickou bagetu či jiné pečivo. Seženete většinou kolem jednoho eura…
- A když už byste přece jen chtěli vyrazit na jídlo do města? Hlavně nezapomeňte – poledne a večer jsou vaše hlavní šance. Jinak skončíte na rozpálené ulici, hladoví, jen s kouskem bagety a prázdným žaludkem.
- Jestli plánujete tour po Monaku (které se dá stihnout za půl dne…), začněte někde nahoře. Snažte se co nejvíce vyhnout výšlapům do kopců, které zlomyslně navazují hned na přístavy. V létě vás zabijí.
- Když vám bude přát štěstí, narazíte na skalní výtahy, které se v zákoutích Monaka schovávají. Ale nenechte se unést, často jezdí jen o „jedno patro“ výš. Takže se stejně další kus budete muset škrábat sami. (Nebo můžete jezdit sem a tam, doporučuju…)
- Neutrácejte za vstupy do všemožných zahrad. Projděte se radši zdarma parkem Saint-Martin, který vás dovede rovnou k Oceánografickému muzeu. Ušetřené peníze raději investujte tam. A třeba najdete i Nema.
- Ať už jste u paláce či kasina – pokud uvidíte malou, úzkou a prázdnou uličku, zapadněte do ní. Což je obecně platné pravidlo, ale v těchto místech platí dvojnásob. Co je lepšího než zabloudit v neznámých, spletitých a tajemných ulicích přístavního města?
- Snažte se nemít otevřenou pusu pokaždé, když kolem vás projede kabriolet určité, víc než známé značky. Nebo blízko vás propluje třípatrová naleštěná jachta. To je teď pro vás absolutně normální…
- Na začátku června budete sice muset v moři sem tam zadrkotat zuby, za to vám ale budou odměnou mnohem prázdnější pláže (bacha, oblázkové) a skvělé otužení. Navíc jde o skvělou dobu, kdy se k plážím ještě nenahrnuli místní obyvatelé, kteří na pobřeží vlastní spoustu nemovitostí jako své „letní byty“. Všichni budou ještě chodit do školy a vy budete mít malá městečka (ne-li vesnice) jenom pro sebe.
- Monako nekouše. Nebojte se vyrazit do téhle „zapovězené“ luxusní země. Pokud máte čich na low cost cestování, nepřijde vám ničím jiné než kdekoli jinde. Navíc jde o skvělé výchozí místo na výlety do Cannes, Nice (kam vám také doletí letadlo), Saint Tropez, nebo Antibes. Pamatujte si – Monako je mnohem víc než jen peníze v kasinu či drahá auta a outfity. Stačí se jen dívat.