Praha, 15:01
A sakra! Zase nestíhám. Za tři hodiny mi letí letadlo a ještě nemám ani zabaleno! Pobíhám po bytě, házím oblečení do kufru, hledám pastu na zuby, au! Kdo sem dal tu židli? Na to není čas! Tak jo, rychlá sprcha, k jídlu už nic nestihnu. Dobrý.
Zbývá dvě a půl hodiny, hups. Hlavně, že potřebuju stihnout ještě takových věcí – zaplatit za elektriku, účet za telefon a poslat Tomášovi to pětikilo, co mi půjčil minulý týden. To nemám šanci stihnout, a kdo ví, jaká bude v Thajsku wifi… No co, koupím si… Ale ne! Zapomněl jsem vyměnit peníze! Ty jsi ale… Nevadí. Hlavně stihnout to letadlo! Objednávám taxi a poslední rychlá kontrola. Hlavně mít ty důležité věci. Pas, mám. Čisté trenky,
mám. Letenky, mám.
Tip #1
– Vždycky si zabal věci s sebou dostatečně dopředu + sepiš si seznam všech věcí, které s sebou na dovolenou
bereš. Když něco zapomeneš, pouze si to připiš na seznam a příště už se to nestane.
Praha – letiště, 16:12
Tak jo, jsem tu. Teď rychle odbavit zavazadlo a bude to v pohodě. Bože! To je fronta… Snad to stihnu. Hmm, to by mě zajímalo, co všechno jsem zapomněl… Tak, konečně. Dobrý den. Ano, pas mám tady, letenku vám hned podám… Cože? Nadváha? No pár kilo jsem možná přibral, ale… Jo, můj kufr… Aha. No jo, zapomněl jsem ho zvážit…
Poplatek za nadváhu? Dobře, dobře, moje chyba. Tak, konečně mám odbaveno.
Uff. A letadlo letí až za další hodinu, super! Přeci jenom to dobře dopadne. Ale mám hlad. Takže čas na bagetu. Poslední hotovost padla na doplatek za zavazadlo, ještě, že mám kartu. Podávám ji prodavačce, nějak divně na mě kouká… No co, nikdy jste neviděla platební kartu s Batmanem?
Asi ne, tohle je limitovaná edice. Ještě si skočím pro něco na čtení a zkusím poslední vychytávku, placení mobilem. Díky propojení s aplikací Mobilní banka stačí telefon přiložit ke čtečce a je to. Wow, za chvilku už ani kartu nebudu muset vytahovat z batohu.
Tip #2
– Některé banky, třeba KB, ti umožní vybrat si z limitované edice cool designových karet, případně si můžeš navrhnout vlastní.
Praha – letiště, 17:09
Ukusuju bagetu a přemýšlím, co tedy všechno nemám. A pak mi to dojde. Pojištění! Já věděl, že jsem měl včera ještě někam zajít. Co teď s tím? Asi nic, notebook mám v odbaveném kufru, takže to musí počkat… Tak si aspoň zahraju něco na mobilu…
Hmm, aplikace mobilního bankovnictví. To bych mohl aspoň zaplatit ty účty. A zaplatit Tomášovi. Ok, to zní dobře. Tak jdeme na to. Heslo si sice nepamatuju, ale dá se přihlásit i otiskem prstu, naštěstí. Ještě, že ty faktury mají na sobě QR kód, je to fakt jednoduchý. Za pár minut hotovo. Paráda. Píšu Tomášovi, ať mi pošle číslo účtu nebo rovnou QR kód. Hmm, přes to se dá i uzavřít cestovní pojištění? Paráda!
Rovnou pojistím sebe, pro jistotu přidávám i „pojistku na blbost“ a pojištění zavazadel. Teď už jenom najít správnou bránu, projít bezpečnostní prohlídkou a už se jde do letadla.
Tip #3
– Všechno placení (faktury, účty, platby kamarádovi) se dá vyřešit během pár minut přes aplikaci mobilního
bankovnictví. I když je člověk na cestách a má pár minut k dobru.
Dubaj – letiště, 23:39
První let mám za sebou, druhý navazuje za pár hodin. Zbývá mi několik hodin, tak se toulám po letišti, prohlížím obchody a nakonec stejně skončím v kavárně a koukám do mobilu. Koukám, že odpověděl Tomáš a poslal si QR kód, takže rovnou otvírám appku k bankovnictví a platím. Tak to se taky vyřešilo. Kdybych to věděl dopředu, nemusím se tolik stresovat. Najednou mi dochází, kolik je hodin. Chce se mi spát.
Pořád mi zbývá hodinka do odletu, takže na chvilku usínám na lavičce…
Tip #4
– S aplikací KB (Mobilní banka) si můžeš sjednat cestovní pojištění odkudkoliv, už žádné chození na pobočku nebo složité vyplňování formulářů na webu. Stačí párkrát kliknout a je to.
Hongkong – letiště, 9:32
A jsem tady! Konečně! Tělo rozlámané ze všeho toho cestování, přeležený krk a mám docela hlad… A pořád jsem nevyřešil ty peníze, no nic, skočím do směnárny a zaplatím to kartou… Hello, yuans, please. Yuans. Y‑U‑A‑N‑S.
Chinese money! No konečně.
Ještě, že mám tu kar… Ale ne! Kde mám peněženku? V kapse není, v batohu taky ne. Nezůstala v letadle? A sakra, to
není dobré… To vůbec není dobré… Sice to byla jenom cestovní peněženka s kartou a připravená na místní měnu, ale stejně. Tu kartu potřebuju!
Prohledal jsem úplně všechno. Peněženka nikde. Panikařím. Na chvilku. Jdu dál letištní halou a snažím se přemýšlet. Kam se mohla ztratit? Ještě jednou kontroluju všechny kapsy v batohu a… Mám jí! Konečně. Ufff… Nevím, co bych v takovém případě dělal… Směnárnu už nevidím, ale možná je to dobře, kurzy hned na letištích nebývají vůbec výhodné. Tady je bankomat, naštěstí mám spolu se studentským účtem od KB, který je až do 30 (!) let a navíc
zdarma, jeden výběr měsíčně v zahraničí zdarma. Vybírám si pár set yuanů a hned se mi lépe dýchá.
Tip #5
– před cestou do zahraničí je dobré zjistit si číslo na infolinku tvojí banky, která může případně provést blokaci
karty na dálku.
Tip #6
– Výběry z bankomatů v zahraničí jsou u většiny bank hodně drahé KB naštěstí i na tohle myslí a jednou měsíčně to máš zdarma, ať už jsi na skok v Rakousku nebo na druhém konci světa.
Tip #7
– nikdy si nevyměňuj peníze hned na letišti nebo v centru města, mají ty nejhorší kurzy a často i poplatky za samotnou výměnu.
Hongkong – hotel, 21:25
Jsem ubytovaný, kufry vybalené, večeře ve mně. Celý den strávený poznáváním Hongkongu a jeho zákoutí, byla to naprostá paráda. A to je teprve začátek. Nemůžu se dočkat dalších dobrodružství. Přitom stačilo tak málo a mohlo být všechno jinak. Neměl bych pojištění, zaplacenou elektřinu a účet za mobil, Tomášovi bych pořád dlužil a peníze si vyměnil za strašně nevýhodný kurz… Přitom stačí jedna jediná věc, mít účet u té správné banky. Placení je pak jednoduché a ušetří mi to spoustu času.
Ostatně, tohle nebylo poprvé. Minulý rok v rámci Erasmu+ v Holandsku jsem čekal na výplatu z brigády o týden
déle a nutně jsem potřeboval zaplatit za nájem. V rámci účtu u KB mám i možnost jít do mínusu až do výše pět tisíc korun bez úroku, takže jsem prostě jenom zaplatil, šel na chvíli do mínusu a nemusel si dělat starosti. Zatímco jinak bych musel prosit o odložení platby domácího nebo, nedej bože, poprosit rodiče o půjčení. Brr.
No nic, já si jdu užít dovolenou a pro tebe mám ještě sepsaných pár tipů, proč si vlastně taky pořídit účet u KB:
- studentský účet až do 30 let
- vedení účtu zdarma
- bonus až 700 Kč při založení účtu (350 Kč za uzavření účtu od 14. 8. do 31. 10. 2017 a 350 Kč za platný průkaz ISIC vydaný v ČR
- 1 výběr v zahraničí měsíčně zdarma
- pro studenty od 18 let povolený debet do 5000 CZK bez úroků
- vlastní design karty zdarma
- odchozí a příchozí elektronické transakce zdarma