Buďte připraveni, že američtí hosté jsou mnohem větší bordeláři. My jsme už od mala naučeni po sobě nenechat ani smítko v restauraci, američtí hosté se nad politým ubrusem nebo spadlým jídlem na zem či židli mnohokrát ani nepozastaví a je to součástí jejich kultury stolování. Pokud mezi hosty jsou i děti, představu o následném nepořádku vynásobte.
Busser při úklidu stolů s sebou vezme zásobník – velkou černou nebo šedou nádobu na špinavé nádobí a odpadky nebo přitáhne vozík, kam vše naskládá a odveze do kuchyně. Zbytky jídla vyhodí a o zbytek se postará dishwasher.
Busser musí být připravený na fyzicky náročnější práci na nohou (vezměte si protiskluzové boty) a odnášení plných, někdy i 15-20 kilo vážících zásobníků. Při práci busser pokecá s hosty, doplňuje jim pití, led v zásobníku, nosí na stůl chléb a dressingy či jinak pomáhá číšníkům.
Busser je ve většině restaurací pozice placena pevným základem (minimálně $5.00/hod) + dýšky (tips, gratuity). Práci bussera zvládnou určitě i holky. Pokud si nejste jisti svou angličtinou a na práci číšníka si netroufáte, ale chtěli byste pracovat v létě v restauraci, tak pozice busser je ideální na rozmluvení se a poznání, jak fungují americké restaurace.
Co je po busserech obvykle požadováno?
- úklid a prostíraní stolů
- průbežné odnášení špinavých talířů
- doplňování nealkoholických nápojů – standardně nebýva v amerických restauracích zákazníkům účtováno dolití nealka, zákazník platí stejnou cenu za 1 i 3 poháry ledového čaje a podobně
- pomáhaní číšnikům i dishwasherům
- úklid v restauraci, vynášení odpadků
- komunikování s hosty – zeptat se, jestli jim něco nechybí a všechno je ok
- pomocné práce (sidework) – pulírování skla, leštění příborů, doplňování zásob, doplňování ledu
Jako busser můžete pracovat například v jedné restauraci v Kalifornii.