Domů » Aplikace Nesnězeno: Jak prodat nedokonalost

Aplikace Nesnězeno: Jak prodat nedokonalost

Problém plýtvání potravin není žádnou novinkou, o tzv. dumpster divingu (způsob obstarávání si jídla pojídáním „odpadků“, pozn. red.) jsme psali už před pár lety. Vyhozené potraviny se však ve světě, kterému vládne Greta Thunberg a Fridays for Future, staly alarmujícím ukazatelem našeho nešetrného chování. I proto vznikly iniciativy jako Zachraň jídlo, které radí, jak poznat opravdu zkažené potraviny, nebo jak si připravit jídlo i ze slupek od brambor. Nedávno se nejnovějším přírůstkem na tomto poli stala aplikace Nesnězeno.

S Nesnězeno spolupracuje až 150 podniků a na Facebooku má přes 17 tisíc sledujících.

Slibný začátek

Brněnský projekt pod vedením Jakuba Henniho a Michaely Gregorové už pomohl zachránit přes 9 tisíc porcí jídla. Ještě před aplikací vznikla v průběhu prosince minulého roku facebooková stránka. Tu dvojice využívala pro sdílení jídel, které zbylo kavárnám či restauracím a jinak by se neprodalo. Brňané si tak mohli najít, na co měli chuť, napsat pod vybraný příspěvek komentář a za sníženou cenu si pro svůj pokrm zaběhnout do dané pobočky. „Množství vyhozených potravin může být pro restaurace likvidační. Naše řešení je ekologické a jídlo se tak prodá alespoň za minimální cenu,“ vysvětluje výhody autor projektu Jakub Henni. V současnosti s Nesnězeno spolupracuje až 36 podniků a na Facebooku ho sleduje přes 17 tisíc lidí.

Vybraný pokrm si zájemci přes aplikaci rovnou zaplatí a pak už jen vyzvednou.

Inspirace ze zahraničí

Nesnězeno vzniklo jako inspirace dánskou aplikací Too good to go, která funguje v asi osmi evropských zemích. „Michaela se s ní seznámila ve Francii, a když přijela, byla nadšená. Chtěla nástroj převzít a použít ho po svém v Česku,“ vypráví Jakub. Michaela za ním v listopadu přišla s otázkou, zda by s ní nechtěl nápad rozjet. Věděla, že potřebné zkušenosti má – Jakub totiž spolupracoval na fungování známého brněnského pojízdného stánku Dobrokáva.  Před spuštěním vlastní aplikace si však zakladatelé chtěli ověřit, zda se takový nápad uchytí i u nás.

A protože srdíček a palců na Facebooku jenom přibývalo, od konce dubna mohou uživatelé aplikaci využívat zdarma. Do její nabídky navíc pomalu přibývají i další města. „Zájemci si zadarmo aplikaci stáhnou a budou mít k dispozici nabídku jídla podle lokací. Od nejbližších restaurací po nejvzdálenější. Vybraný pokrm rovnou zaplatí a pak si ho jen vyzvednou,“ popisuje Jakub průběh nákupu, který má pomoci zlepšit náš přístup k jídlu. I když se ekologická témata stávají v poslední době čím dál modernějšími, či snad populárnějšími, neubírá jim to nic na jejich důležitosti. A i Nesnězeno pomáhá efektivně řešit jeden z mnoha problémů, který naši planetu trápí.

Nevěříš nám? Podívej se na příběhy našich klientů na sociálních sítích

Už víš, jaký program zvolit?

REGISTRUJ SE DO PROGRAMU

Proč
Czech-us?

1000+ klientů

ročně

20+ let

na trhu

30+ programů

k výběru

4 kontinenty

na nichž působíme

© 2003-2025, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz