Dneska vám přinášíme 5 filmů na zamyšlení. Ne, opravdu to nejsou romantické bijáky pro dobrou náladu a zahřátí srdce. U většiny z nich se chce člověku spíš brečet. O to důležitější ale je, že tyto filmy vznikají. A třeba si po jejich shlédnutí uvědomíte, že pít kávu, která za vámi letěla přes půlku světa, z plastového kelímku plastovým brčkem a do práce jezdit autem fakt není to pravý ořechový.
Azurová
Oceán byl po dlouhé věky symbolem vzniku života. Na první pohled se může zdát, že se na tom nic nezměnilo. Pod hladinou je pořád živo. Ale jak říká jeden z hlavních protagonistů filmu, oceánolog a potápěč Lucas Handley, je to jen pouhá iluze. Za posledních čtyřicet let z oceánů vymizela asi polovina všech živočichů. Působivý dokument od australských protinožců však není pouhou výpovědí o alarmujícím stavu našeho životního prostředí. Přináší také inspirativní příběhy lidí, kteří se rozhodli, že to takhle už dál nejde.
David Attenborough: Život na naší planetě
Když tenhle film vyšel, rozproudila se kolem něj opravdu živá diskuze. A vůbec není divu proč. David Attenborough přináší smutné svědectví o stavu naší planety. Za svůj život procestoval a natočil skoro všechny její kouty. Film je tak přímým důkazem tání ledovců, kácení pralesů i vymírání vzácných druhů. Kdo jiný než on nás může přesvědčit, že cesta, po které jdeme, rozhodně není ta správná. Ale všechno nemusí dopadnout tak špatně, jak vypadá. Dokumentární snímek je dobře srozumitelný jak pokročilým divákům, tak úplným nováčkům a nevěřícím Tomášům.
Jane
Tenhle skvělý životopisný dokument vypráví příběh jedné anglické bioložky, která celý svůj život zasvětila šimpanzům. Díky starým záběrům nahlížíme do Janiných výzkumů v tanzanském národním parku. A kdo že je vlastně ta Jane? Je to žena, která bez předchozího akademického vzdělání vyrazila do srdce Afriky studovat naše nejbližší příbuzné. Svou neúnavnou trpělivostí a optimismem si získala důvěru těchto jinak plachých stvoření. Po letech výzkumů v džungli si Dr. Jane Goodallová uvědomila, že život šimpanzů je nejen nesmírně zajímavý, ale také ohrožený. Dnes už je Jane něco před osmdesát a i nadále se věnuje vzdělávání a osvětě o ohrožených druzích, zejména šimpanzích. Snaží se lidi povzbuzovat k tomu, aby změnili svět k lepšímu.
Oceán plastů
Tenhle odstrašující dokument nabízí sondu do hlubin oceánů. Na tři tuny ryb už dneska připadá jedna tuna plastů. Ale je to konečné číslo? Odpad je čím dál větším problémem lidstva. A jestli se hodláme chovat pořád stejným způsobem a před tímto problémem zavírat oči, opravdu se nic nevyřeší. Miliardy lahví, bot a textilií zaplavují vody světových oceánů, kde ohrožují potravinový řetězec a v konečném důsledku to může nepříjemně zasáhnout i život každého z nás. A zatímco si vědci po celém světě lámou hlavu, jak se této obrovské špíny zbavit, tisíce živočichů umírají kvůli drastickým následkům otravy plastem. Dokument nepřichází se světoborným řešením, pouze ukazuje fakta a statistiky, řešení už je jen a jen na nás.
Vall-I a Lorax
Všechny předchozí filmy jsou tak trochu silná káva. A tak pro vás nakonec máme dvě animované pohádky, které dost možná už znáte. Všimli jste si ovšem jaká poselství v sobě skrývají? Jemným a roztomilým způsobem ukazují, jak blbě to s námi může dopadnout. Ale taky nemusí.