Burning Man je všechno jen ne klasický festival. Peníze tu neexistují, jen ekonomie darování. Do naprosto opuštěné a vyprahlé americké pouště v Nevadě se vydávají lidé z celého světa, aby byli sami sebou. Událost, kterou vytvářejí sami účastníci, kteří se řídí deseti jednoduchými pravidly, dává možnost nechat ožít naší fantazii. Sedm dní naprosté volnosti a bláznovství, po kterém nesmí zbýt ani památky – Burning Man je totiž nejčistší festival na světě. Linda byla jedním z těch, kteří měli možnost prožít tento nevšední zážitek, a jak sama říká, není to festival, je to kultura, kterou vytváří místní komunita účastníků z celého světa.
Burning Man není obyčejný festival jaký známe z Evropy. Za čím tam tedy lidé jezdí?
I když je tam také hudba, jde spíše o umění. Je to poměrně spirituální festival, který ti dá ideální příležitost, jestli si chceš hrát sám s sebou, být sám sebou a dělat bláznivé věci. Rozhodně sem nejezdí jen mladí, vidíte tu rodiny s dětmi i hodně staré lidi. Lidé si tu dávají i falešná jména a nikdo tu nikoho nesoudí, pokud nikomu neubližuješ. Dříve na BM jezdili jen ti, kteří opravdu věděli, o co jde. Dneska je to trochu mainstream záležitost, když vidíte, že sem jezdí celebrity jako Paris Hilton a různé modelky. Ten koncept ale není o tom, že by se sem někdo jel předvádět. Naopak, je to taková meditace. Festival je těžké pochopit, pokud sem nepojedeš. Lidé se tu cítí opravdu šťastní, protože jsou tu sami sebou a nemusí si na nic hrát jako v běžném životě. Energie, místo, lidé – to všechno vytváří Burning Man.
Burning Man je těžké pochopit, pokud tam nejsi.
Vše se odehrává v nevadské poušti, jak je to vyřešeno s bydlením a veškerým vybavením?
Naprosto všechno je na BA přivezeno a odvezeno účastníky – dekorace i auta. Většina lidí spí ve stanu – to je ale celkem hustý – přes den je více než čtyřicet stupňů, v noci lehce nad nulou, proto musíš být perfektně připravena. Často je lepší přijet v autíčkách a obytných vozech. Třetí možností je zůstat v nějakém kempu, kde jsou většinou účastníci, kteří byli na BM víckrát a jezdí pravidelně. Kempy jsou většinou tematické, například americké nebo třeba jen židovské. Jiný je tematický už jen tím, že má spoustu vody, kam se lidé chodí osprchovat. Když si sem totiž nedovezeš sprchu, tak ji nemáš. Já letos pravděpodobně pojedu do cirkusového kempu, kde se pořádají akrobatická show. Ať už ale spíš kdekoli, všechno musí být po festivalu odklizené a odvezené. Burning Man je známý jako nejčistší festival na světě. Na druhou stranu, co všechno si lidé kvůli jednomu týdnu koupí a spotřebují – to vůbec není ekologické.
U nás je to poměrně neznámý festival, o kterém spousta z nás neví, a ty jsi pracovala pro místní kemp. Jak ses k té práci dostala?
V roce 2017 jsem odjela na stáž do Mexika a tam jsem poznala lidi, kteří se věnují organizaci kempu na Burning Man. Už v Evropě jsem během Erasmu ve Španělsku začala na dálku pro organizátory pracovat v oblasti logistiky a public relations. Líbilo se jim, jak pracuji, tak mi následně proplatili letenky a vstup na festival, kde jsem měla pracovat pro kemp Humano. Bohužel jsem během samotného festivalu zjistila, že ten kemp byl vše, jen ne podstata Burning Man. Byl založen na tom, že jsme se měli starat o bohaté lidi, vařit jim a uklízet, zkrátka hotelový servis. Festival je založený na společném úsilí a soběstačnosti, takže by se každý měl zapojit třeba do vaření. Můj kemp tedy ničil kulturu celého festivalu a mě hrozně trápilo, že jsem tam měla pracovat. Kemp, podobně jako jiné, které porušovaly tato pravidla, byl následně z festivalu přesně z těchto důvodů vyhozen.
Když se člověk rozhodne zúčastnit Burning Man, co všechno je nutné zařídit?
První a nejdůležitější věc je získat lístek, který zakoupíš přes internet, ale není jednoduché ho dostat. Existuje také možnost jet jako dobrovolník, lístky a ubytování pak většinou dostaneš zadarmo. Pokud se rozhodneš přijet autem, musíš platit i parkovné, anebo můžeš na místo dostopovat. Je nutné si ale uvědomit, že člověk s sebou bere hodně věcí, musíš být v poušti sedm dní a přežít. Opravdu všechno si tedy musíš přivést s sebou, od jídla a pití přes kostým až po sprchu. V té poušti nic není. Taky je třeba počítat s letenkami z Evropy do USA.
Jediní lidé, kteří nemají kostým, jsou ti, kteří jsou nahatí.
Mít s sebou kostým je nutné?
Ano, kdyby někdo nepřijel v kostýmu, připadal by si divně. Jediní lidé, kteří nemají kostým, jsou ti, kteří jsou nahatí. Můžeš být cokoli chceš – jednorožec, televize nebo mořská panna. Přípravy začínají i rok předem a existují speciální designéři, kteří vytváří oblečení jen na BM za tisíce dolarů. Já jsem zvolila sukně, body, indiánské peří, barevné glitry. Vhodné je vzít si s sebou i různá světýlka, rozloha festivalu je obrovská, a když v noci přecházíš, potřebuješ si nějak posvítit.
Letenky, lístky, jídlo, dekorace v USA. To všechno se může vyšplhat do stovek dolarů. Je vůbec možné jet na Burning Man low-costově?
Ano, je to drahý festival, ale může být i levný. Znám člověka, který tam byl po jedenácté a minulý rok si dal challenge, že si s sebou nedoveze vůbec nic; jen lístek a jedno oblečení. Celý festival spoléhal na to, že mu lidé něco darují a vyšlo to. Bral to jako terapii a analýzu svých předchozích problémů. Nevím, proč to takhle zvolil, ale BM ti dá odpovědi, na které bys normálně nepřišla. Každý tam jede z nějakého důvodu. Navíc existují tři druhy lístků a jedním z nich je low-cost ticket, na který máš nárok, když dobře zdůvodníš, proč zrovna ty bys ho měl dostat.
Co Burning Man přinesl konkrétně tobě?
Spoustu uvědomění, není to všechno jen radostné, některá uvědomění bolí a je to hodně práce sama se sebou, ale všechno je to k něčemu dobré. Určitě jsem se naučila zastavit a užívat si maličkostí. Poznala jsem spoustu zajímavých lidí, se kterými jsem doteď v kontaktu. Burning Man je od normálního života samozřejmě trochu jiný, ale celý týden ti dává impulzy, které normálně nemáš.