Jak to vypadá s připravovanou deskou?
Jamie: Teď jsme měli rok a půl pauzu. Vynechali jsme koncerty a pracovali na sobě po stránce hudební i skladatelské. Nechtěli jsme, aby to bylo odbyté a lidi si potom řekli: „Jo, měli úspěch a teď klesají dolů.“ Takže jsme na tom dva roky dřeli a stojíme si za tím. Zrovna nám vyšla upoutávka. Chtěli jsme našim fanouškům poodhalit téma desky v podobě lyrics videa k písni My World Is People. Scarecrow bude našlapaná deska. Datum vydání odhalíme brzy.
S kým na desce spolupracujete?
Tom: Nahráli jsme ji s Lukášem Martínkem ve skvělém studiu Svárov, což je kousek od Prahy. Zvuk akustických kytar a bicích je tam prostě boží! Na další produkci pracujeme s jedním velkým jménem, které vám zatím neprozradíme, ale jsme z toho opravdu nadšení.
Jak byste shrnuli vaši tour a Goodfesty?
Tom: Všechny koncerty se vydařily na výbornou! Byl to první putovní Goodfest, takže ho nezná tolik lidí, ale přesto to bylo většinou nad naše očekávání. Například v Olomouci přišlo něco kolem 250 lidí. Zahraniční hosté si to velmi užili. Jack Rivera, který je z Los Angeles mi řekl, že ho naprosto uchvátilo české publikum. Goodfesty skončily, ale s The Fellas jsme do konce roku měli ještě asi deset koncertů. Mimo jiné jsme jeli pár akcí v listopadu a v prosinci s kapelou Lake Malawi.
Kterými městy jste tour projeli?
Tom: Jeli jsme zároveň naši tour i Goodfesty. Ty pořádáme ve vybraných městech – Plzeň, Karlovy Vary, Ostrava, Brno, Olomouc. Headlineři byli pokaždé stejní, jsou to naši kamarádi z Anglie.
Jamie: Většinou hrajeme na místech, kde jsme už hráli. Líbilo se nám tam, a tak se tam vracíme.
Koho jste sem přivezli?
Tom: Long John Laundry (UK), Jack Riviera (USA), The Silver Spoons (UK/Praha). A z našich potom Light and Love, Ben Dover a Tokhi and the DrumCircle, kteří udělali pořádnou bubnovou show.
Jamie: My jsme našim zahraničním kamarádům udělali takovou hezkou dovolenou po Česku. A pak se kapely mění podle měst, kde hrajeme.
„Chceme českému publiku nabídnout festival se zahraničními interprety.“
Uvažovali jste nad Goodfestem v Anglii?
Tom: Že bychom ho udělali přímo v Anglii, to ne. Chtěli bychom spíše českému publiku nabídnout festival, na kterém může vidět zahraniční kapely, domácí nadějné projekty a dvě větší jména z české scény. Ta se ale každý rok mění. Nechceme být tím festivalem, kde se stále opakují stejné kapely.
Jak funguje spolupráce s kapelami z Anglie?
Tom: Většinou to funguje tak, že se ty kapely navzájem pozvou. Ty pozveš někoho do Česka a on tě pak na oplátku pozve tam k nim. Je to jednoduché.
„Hodně lidí si myslí, že je těžké se dostat do zahraničí.“
Jak jste se do Anglie vlastně poprvé dostali?
Jamie: Ono si hodně kapel myslí, jak je těžké se dostat do zahraničí. Je těžké se tam prosadit, ale dostat se tam je jednoduché. Mladé kapely se nás ptají, jak jsme se tam probojovali. Stačí ale jenom zvednout telefon, zavolat nějaký kapele, nebo jim napsat. Čtvrtá, pátá tě odmítne, ale pak třeba s desátou si zahrajete.
Tom: Je to akorát o tom sehnat si peníze na dopravu tam a ubytování a domluvit se. Když tam hrajete poprvé, tak přijdou čtyři lidi, ty pak přivedou další čtyři a tak dále. Jde to pomalu. My si nemyslíme, že uděláme tři koncerty a bude haló, ale když přijedeme někam podruhé, bývá to mnohem lepší.
Do Velké Británie jste jeli natáčet videoklip, jak to probíhalo?
Tom: Vzali jsme si sebou do Anglie kamaráda, který to vše natáčel. Původně jsme nevěděli, že z toho bude videoklip.
Jamie: Primárně jsme tam tedy nejeli kvůli tomu. Věděli jsme, že vznikne materiál, který dovezeme, ale že z toho bude videoklip, to jsme nevěděli. Náš bývalý bubeník Horace to potom sestříhal a vznikl klip.
Na videoklipech máte vlastně mezinárodní spolupráci…
Tom: To je pravda. Na našem videoklipu k písni Supersmooth dělali japonští animátoři a francouzský producent Jean-Pierre Mathieu. A klip pro We Should Care, titulní píseň k filmu Zejtra napořád se natáčel v Hong Kongu. Štáb vzal s sebou Jonnyho, a tak se podíval do Číny.
„V Anglii jsme mnohem nervóznější.“
Jak se ve Spojeném království oproti Čechám hraje?
Tom: V Anglii jsme mnohem nervóznější a vystupování je o to těžší, protože nám publikum rozumí každé slovo, které zazpíváme. Jednou po koncertě za mnou přišel nadšený kluk, zazpíval mi dvě věty z naší písně Bobby Long a vychvaloval její spojitost se stejnojmenným filmem. Vždycky jsme si zakládali na tom, aby naše texty měly hloubku a byly srozumitelné i pro rodilé mluvčí. Na nové desce jsme na nich odvedli velký kus práce a Scarecrow bude díky tomu tématicky ucelená. Moc se těším na její vydání.
Autor: Stáňa Wolfová