The English Studio, Londýn – Jana Kučerová, červenec 2011 (Archivováno)

Stránka byla archivována. Informace na této stránce nejsou nadále aktuální. Můžete se zúčastnit programů, které jsou uvedeny v hlavním menu a nebo nás kontaktovat ohledně dostupnosti programu.

14-ti denní jazykový kurz v Londýně od agentury Czech- us jsem vyhrála ve fotografické soutěži na portálu Žena.cz. Asi nemusím líčit, jak nesmírnou radost mi tato cena udělala, vlastně jsem vyhrála svůj sen! Po obdržení dárkového poukazu jsme s agenturou vyřešili potřebné náležitosti jako je výběr termínu, sepsání smlouvy, dokoupení poukazu pro maminku, se kterou jsme se rozhodly, že tenhle zážitek chceme prožít spolu, a mohlo se vyrazit!


Londýn - Kučerová

Necelá dvě hodiny trval let z Prahy do britského letiště London-Luton, odkud jsme se rezervovaným transferem přesunuly přímo do centra Londýna na Victoria station. V metru jsme si koupily vícedenní Oyster card pro neomezené cestování po Londýně a dopravily se tak do rodiny, kde jsme měly být ubytované. Vše šlo až překvapivě hladce a za nedlouhou chvíli jsme se již seznamovaly s naší novou spolubydlící z Číny, která v Londýně studovala vysokou školu. Paní domu nás sice nepřivítala, její dcera k nám však během našeho pobytu pravidelně docházela uklízet a doplňovat potraviny na snídaně. Navzdory tomu, že jsme nepoznaly atmosféru britské rodiny, což bylo něco, na co jsme se poměrně těšily, mělo to svou výhodu v tom, že jsme měly prakticky celý dům pro sebe. Byl to navíc typický britský řádový domek v příjemném prostředí a ve třetí zóně hromadné dopravy, cca 7 minut od zastávky metra, z které se dalo dostat bez dalšího přestupu do půl hodiny přímo před English Studio na stanici Holborn.

Co se týče samotného jazykového kurzu v English Studio, musím říci, že mě velmi nadchl! Ač jsem se na něho již od počátku těšila, nevěřila jsem, že bych mohla po sedmnácti letech učení Angličtiny ve škole udělat během čtrnácti dnů výraznější pokrok. Opak byl pravou. Ve třídě nás bylo odhadem dvacet, každý z jiné části světa jako je Brazílie, Španělsko, Francie, Itálie, Řecko, Turecko a na základě toho měl každý i naprosto jiný přízvuk. Právě toto byl jeden z přínosů, jelikož jsme spolu trávili každý den ve škole, někdy i mimo ni a naučili jsme se těmto přízvukům naslouchat a rozumět, i když možná za to mohla i skutečnost, že každý si v průběhu kurzu osvojoval i britský přízvuk od naší učitelky, takže jsme se všichni k sobě postupně přibližovali. Nutno však říci, že tento kurz navštěvovali různí lidé, nejen krátkodobí studenti jako jsem byla já. Byli mezi námi mladí lidé na několikaměsíčních prázdninách, brigádníci, ale i přistěhovalci různého věku, kteří se snažili zbavit jazykové bariéry. Ve třídě panovala skvělá uvolněná atmosféra, takže učení pro nás bylo zároveň zábavou a tím spíš bylo zapamatovatelné. Naše učitelka, Karen, byla výborná a energická, což je při výuce velmi důležitá vlastnost, hlavně kvůli udržení pozornosti studentů. Jeden den nás navíc vzala místo hodiny na exkurzi po South Bank (nábřeží Temže v centru) a pak jsme zašli na jakýsi malý festiválek a dobře se bavili. Tím vším jsme postupně ztráceli ostych k mluvení v cizím jazyce, ve kterém samozřejmě občas děláme chyby a asi se za to stydíme, proto když mluvit nemusíme, raději nemluvíme. A je to škoda, protože Britové musí být vzhledem k frekvenci používání jejich jazyka na různá komolení zvyklí – naopak, ze své zkušenosti můžu říci, jsou velmi ochotní a přátelští, když se člověk mluvit snaží.

Tím jsem se dostala k Londýnu jako městu pro pobyt takovému. Jednoduše: je úžasný. Má vznešenou a energickou atmosféru, která mě okamžitě pohltila. Pro turistu navíc nabízí vše, na co si jen může vzpomenout; světoznámé symboly (Big Ben, Tower, Tower Bridge, Buckinghamský palác, London Eye, Westminster Abbey, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Greenwich… ), vyloženě zážitková musea (the British Museum, Madame Tussauds Museum, Tate British a Tate Modern, The National Gallery… ), zážitkové čtvrti (Chinatown v Soho, Camden Town, Notting hill /na obrázku/… ) a jiné pýchy (Hyde Park pro odpočinek, Oxford Street pro nákupy, double deckery pro radost z jízdy, nespočet restaurací, kaváren a pubů se sortimentem všeho druhu a původu pro volný čas) a takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Základ pro nadšeného turistu, myslím a doporučuji, je kvalitní kapesní průvodce, protože v této téměř osmimilionové metropoli toho stojí za navštívení a poznání tolik, že si člověk musí – alespoň během 14-ti dnů – velmi vybírat.

Na závěr bych ráda poděkovala agentuře Czech-us za obohacení mě o tento zážitek. Poměrně často a hlavně moc ráda cestuji, ale jen někam bych se tak ráda znovu vracela, jako právě do Londýna, většinou totiž dám přednost tomu, abych poznala nové. Na Londýn však velmi ráda a často vzpomínám a rozhodně doufám, že to nebyla má poslední návštěva.

Jana Kučerová,
datum kurzu: 31.7.2011 – 13.8.2011

Comments

comments

Napište Nám


Kliknutím na tlačítko odeslat beru na vědomí nezbytné zpracování osobních údajů

Získejte novinky o studiu a práci v zahraničí na e-mail