Britannia College — Blanka Neumannová, léto 2010 (Archivováno)

Stránka byla archivována. Informace na této stránce nejsou nadále aktuální. Můžete se zúčastnit programů, které jsou uvedeny v hlavním menu a nebo nás kontaktovat ohledně dostupnosti programu.

Po velmi dlouhém odhodlávání jsem se rozhodla absolvovat letní 14-ti denní kurz angličtiny na Maltě. Maltu jsem oproti jiným zemím zvolila hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla zkombinovat svou klasickou letní dovolenou u moře a navíc procvičit svou angličtinu.

Při výběru školy jsem svou pozornost soustředila k malým školám rodinného typu,
protože jsem předpokládala, že na takové škole bude přátelská atmosféra, všichni se budou znát a tudíž nebude problém s kýmkoli začít komunikovat. Tato domněnka se mi skutečně potvrdila.

Přílet a transfer do místa ubytování:

Maltské letiště je skutečně malé, takže nemusíte mít obavy, že se ztratíte. Pokud jste si zaplatili transfer z letiště do místa ubytování, bude na Vás taxikář čekat v příletové hale s cedulkou, na které bude napsané Vaše jméno, vzhledem k velikosti tamních prostor se nemusíte strachovat, že se nepotkáte, neuvidíte – není to možné. Pokud zaplacený transfer nemáte, musíte využít autobus č.8 (jiný na letiště nejezdí, tudíž se nelze splést), za který zaplatíte pouhých 0,47 Euro. Autobus Vás doveze na centrální autobusové nádraží ve Vallettě, ze kterého odjíždí téměř všechny autobusy do různých míst Malty. Pouze si dejte pozor na to, aby jste nepřiletěli na Maltu po 20-té hodině, protože autobus jezdí od 5.30 do 20.00 hod. denně.

Valleta autobusové nádraží
Valletta – hlavní autobusové nádraží

Autobusová doprava:

Jak jsem již naznačila autobusová doprava na Maltě je skutečně levná a dostanete se v podstatě kamkoliv. Cena lístku pro dospělého stojí 0,47 Euro, pokud pojedete na druhou stranu Malty bude Vás lístek stát nepatrně víc 0,54 Euro, neočekávejte ovšem za tuto cenu žádný komfort, nicméně svůj účel autobusy plní a ačkoliv kolují mýty, že jízdní řády řidiči moc nedodržují, nemám s tím žádnou negativní zkušenost, protože autobus jezdil vždy načas.
Během svého 14-ti denního pobytu jsem celkem hodně cestovala cca 4 jízdy denně, ale ani přesto se mi nevyplatilo zakoupit 7-mi denní permanentku, která stojí cca 14 Euro, bylo pohodlnější si lístky kupovat k jednotlivým cestám přímo u řidiče autobusu. V případě, že se rozhodnete poznávat Maltu prostřednictvím autobusu, je určitě praktické s sebou nosit jízdní řád, který je možné získat přímo ve Valletě na autobusovém nádraží a obdržíte ho rovněž ve škole, tzn. bude součástí materiálů, které Vám škola předá.

Permanentky:

Počet dnůcena
13,49 €
39,32 €
511,65 €
713,98 €

Škola:

Aby Vás Anna, ředitelka školy mohla zařadit do studijní skupiny vyplníte si nejprve test (již v ČR), který je zaměřen zejména na gramatiku, následně přímo ve škole s Vámi učiní cca 10-ti minutový rozhovor, dle kterého jste definitivně zařazeni do své studijní skupiny, vše probíhá přátelsky, nenásilně a bez stresu. Rovněž obdržíte učebnici, která je od té chvíle jen Vaše, takže si klidně do ní dělejte poznámky.
Nespornou výhodou školy je, že zaměstnává britské lektory, v mém případě to byla
lektorka Nicky. Vzhledem k tomu, že je škola malá a umístěna ve Vallettě, což je trošku rarita, nenarazíte (pokud je nebudete aktivně vyhledávat) na žádné Čechy, Slováky. I přesto, že jen si připlatila výuku v mini skupině 6-ti studentů, bylo nás první týden ve třídě 7, následující týden jsem již studovala ve skupině 6-ti. Největší procentuální zastoupení jsou studenti ze Švýcarska, následně Německa a samozřejmě na Maltě potkáte velké množství Italů a Španělů, se kterými jsem rovněž studovala.

Co se týká mého studia na Maltě mohu s radostí zpětně říct, že jsem byla skutečně spokojená a pokrok jsem učinila! Mým hlavním problémem byl ostych mluvit, který jsem tam odbourala. Po cca 2 – 3 dnech školy se člověk rozmluví a velmi rychle rozumí, co po něm kdo chce, začnete si být jistí a ačkoliv nerozumíte každému slovíčku, rychle se naučíte dovozovat z kontextu. Samozřejmě za dva týdny neuděláte zázraky, ale k Vaší spokojenosti to určitě povede a rozdíl před a po absolvování pocítíte, hlavně po návratu do ČR, kdy vše vstřebáte a začnete, např. v práci a škole, používat co jste se naučili, také pochopíte, že to skutečně k něčemu bylo 🙂
Poslední studijní den obdržíte certifikát o absolvování kurzu, včetně DVD o Britannia
College.

Ve škole máte rovněž neomezený přístup k internetu a rovněž si můžete neomezeně nabídnout kávu, čaj a vodu. V případě, že budete během pobytu slavit narozeniny neuniknete malé neformální párty s piškotovým dortem s mandlemi.

Ubytování:

Vzhledem k tomu, že jsem svůj pobyt řešila na poslední chvíli a ještě k tomu v hlavní sezóně, což ostatním nedoporučuji, udělejte si na přípravu a rezervaci čas, musela jsem zkombinovat za uplynulých 14 dní hned 3 ubytování. Měla jsem zájem mluvit více, než jen během výuky a tudíž jsem zvolila hostitelskou rodinu.
Určitě je volba hostitelské rodiny i hodně o štěstí, které jsem bohužel neměla, tudíž Vám nemohu doporučit ubytování v Attardu u Laury a Joeho s dvěma malými dvojčátky, které vstávají denně v 5.30 hod. a od té doby není možné spát. Protože jsem chtěla mít své soukromí zvolila jsem nejdražší typ ubytování poskytovaný hostitelskou rodinou (vlastní pokoj + vlastní sociální zařízení + večeře s vínem či pivem). Dalo by se říci, že jsem dostala vše, ale spíše se to podobalo pohádce Princezna Koloběžka. Vlastní pokoj jsem dostala, avšak neměl dveře, pouze hadrový paraván, za kterým si denně, vyjma pátku, Joe žehlil od 6.45 do 7.00 hod., košili do práce, rovněž toaleta se sprchovým koutem neměla dveře, okno, nemělo
závěs, takže když si člověk večer rozsvítil byl v pokoji jako ve vitríně, ale to mě nemuselo trápit, protože první 3 dny jsem v obou místnostech používala jen malou lampičku, protože žárovky, které visely na kabelu ze stropu byly prasklé, již ani nezmiňuji, že 2 obrovské almary, které byly v pokoji umístěny byly plné nepotřebných věcí a nikdo nepředpokládal, že by jste si mohli chtít z kufru vybalit nějaké své věci, prostě nebylo kam.

Po týdenním pobytu v Attardu jsem se přestěhovala do rušné Sliemy se spoustou
obchodů a nočním životem. Bydlela jsem u Brigidy přímo na Tigné Point u jediného velkého, moderního obchodního domu v celé Sliemě. Byt byl doslova luxusní, obrovské prostory. Měla jsem nádhernou koupelnu, vlastní televizi, ale bohužel paní domu byla velký generál, což se projevilo asi 30 min. po příjezdu, kdy mi začala vysvětlovat co bych měla, neměla atd. Určité věci jsem vypouštěla, ale neskutečně mi vadilo, že mi v době, kdy jsem byla ve škole prohrabávala věci, přestěhovávala kosmetiku v koupelně, uklízela noční stolek s osobními věcmi atd.
Poslední den před odletem, jsem byla ubytovaná v hotelu, přímo ve Vallettě.

Ubytování Attard
ubytování Attard Sliema

Nákupy a jídlo:

Ve Valletě můžete využít velké množství zahradních restaurací, kde si za cca 8 Euro dopřejete normální oběd, typu pizza, těstoviny, kuřecí salát atd., velmi ráda jsem navštěvovala pizzerii Sphinx. O maltské pizze za 0,75 Euro se mi zdá dodnes. Určitě doporučuji navštívit cukrárnu, která je v rovnoběžné ulici s hlavní třídou, něco tak dobrého a dokonalého se vidí málo. Jinak jsou ceny na Maltě o trošku vyšší než ty naše, ale bez problémů si koupíte, co potřebujete a nijak markantně neutratíte víc než u nás.

Pláže:

Protože upřednostňuji písečné pláže oproti těm skalnatým, musela jsem na ně jezdit autobusem. Asi nejznámější a největší pláž je Mellieha Bay, já však měla nejraději Golden Bay, kde bývaly nádherně velké vlny a několikrát jsem byla i na písečné pláži v Birzebbugia, kde je obrovský lodní přístav. Jinak skalnaté pláže uvidíte téměř všude, Sliema jich má hned několik, moře je hluboké a leze se do něj po železných schůdcích.

Gozo:

Pokud budete mít čas a chuť, jeďte se podívat na Gozo, je to velmi snadné, dojedete autobusem do Cirkewwy, nasednete na loď – ferry (systém placení jsem nepochopila, ale to asi nikdo, takže jedna cesta je gratis a z Goza na Maltu si již koupíte lístek v pokladně, kterou nepřehlédnete) a během 20-ti min. jste na Gozu, loď jezdí cca každých 30 minut.
Určitě doporučuji si koupit lístek za cca 14 Euro do Hop on Hop off autobusu, uvidíte z Goza, vše co je možné, klasickou autobusovou dopravou neuvidíte nic, protože nejezdí tak často jako na Maltě.

Závěrem bych chtěla poděkovat Czech-us za zprostředkování a příjemnou komunikaci. Na Maltu se určitě zajeďte podívat, zkombinujete tak minimálně příjemné – letní dovolenou s užitečným – výukou angličtiny. Ochutnáte skvělou pizzu a poznáte cizí kulturu. Určitě Vám s výběrem vhodného kurzu pomůže Czech-us, který pomohl s výběrem rovněž mně a i přes nešťastné ubytování jsme se nenechala odradit a příští prázdniny se s Czech-us chystám do USA.

Comments

comments

Napište Nám


Kliknutím na tlačítko odeslat beru na vědomí nezbytné zpracování osobních údajů

Získejte novinky o studiu a práci v zahraničí na e-mail